yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

İzmir’in ormanlarına gönüllü kalkanı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yaz aylarında artan orman yangınlarına karşı tedbirlerini ağırlaştırdı.

İzmir’in ormanlarına gönüllü kalkanı


Muhtemel yangınlara eğitimli, planlı ve şuurlu müdahale edilmesini sağlamak için orman gönüllüleri oluşturan Büyükşehir, alevlerle savaşında daha başarılı sonuçlar elde etmeye başladı.  Sayısı 900’ü bulan gönüllüler, erken müdahale sayesinde birçok yangını büyümeden önledi. Gönüllüler, yaz aylarında da İzmir İtfaiyesi’nin en büyük destekçisi olacak.

Küresel iklim krizi, artan sıcaklıklar, ormanlar üzerinde önemli bir tehdit oluşturuyor. Tüm riskleri göz önünde bulunduran İzmir Büyükşehir Belediyesi, muhtemel yangınlara erken müdahale için tedbirlerini artırdı. İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, 30 ilçedeki 62 istasyonda 300 araç ve bin 95 yangın söndürme çalışanıyla muhtemel yangınlara karşı 24 saat hazır bekliyor. İzmir İtfaiyesi’nin ormanlara yönelik bir başka müdafaa kalkanı ise köylüler. Kırsal bölgelerde muhtarlar ve yurttaşlardan oluşturulan orman gönüllüleri, belediye tarafından kendilerine verilen tankerlerle, yangınları şimdi başlama basamağındayken söndürme imkanı yakalıyor. Orman gönüllüleri İzmir İtfaiye Dairesi Başkanlığı grupları tarafından makul aralıklarla teorik ve uygulamalı eğitimden geçiriliyor.

Tankerler yangına müdahale suratını arttırdı

Şu ana kadar köylere 5 ton su kapasitesine sahip 338 tanker dağıtıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı İsmail Derse, bu çalışmanın yangınlara müdahale suratını geliştirdiğini söyledi.  Köylülerin de yangına müdahale etmek için eğitimden geçirildiğini tabir eden İsmail Derse, “Kent merkezindeki yangınlara müdahale süratimiz 5 dakika. Kırsal alan yangınları için varış mühleti yaklaşık 13 dakika. Buraya en yakın itfaiye kümesi Bornova’da. Takımların Bornova’dan çıkıp buraya gelmesi yaklaşık 13 dakika. Tam o sırada bizim gereksinimimiz olanı tankerler, muhtarlar ve gönüllülerimiz sayesinde devreye giriyor. Böylece yangına müdahale suratı artıyor. 2023’te 210 yangın çıktı. Bu yangınların yüzde 66’lık kısmı köylülere verilen tankerler sayesinde söndürüldü” dedi. Derse, geçtiğimiz yıl çıkan yangınların yüzde 48’nin sigara izmariti kaynaklı olduğunu da hatırlatarak, deodorant kutuları, çakmak, sigara izmariti üzere tehlikeli eserlerin tabiata atılmaması ihtarında bulundu.

Acil İzmir taşınabilir uygulaması ile süratli müdahale

İtfaiye Orman Köyleri ve Kırsal Alan Yangınları Müdahale Şube Müdürü Yaşar Korkmaz da Akıllı İhbar Sistemi (AİS) ile yangınlara süratli ve tesirli halde müdahale ettiklerini vurguladı. Korkmaz, “Ormanlık alanlarımızın yüzde 46’sını 12 istasyondan gerçek vakitli manzara sürece teknolojisi ‘yapay zeka’ ile izliyoruz. Sistem yangını algıladığı vakit en yakın muhtarlarımıza haber veriyoruz. Gruplar bölgeye gidene kadar onlar müdahale ediyor. Bilindiği üzere 30 Ekim zelzelesinin akabinde mümkün afetlerde sıkıntı durumda kalanlarla bağlantı sağlayarak onlara ulaşmak gayesiyle Acil İzmir taşınabilir uygulamasını da geliştirdik. Uygulamanın kapsadığı afet çeşitleri ortasında artık yangın da yer alıyor. Uygulamada ‘Yangına Şahit Oldum’ ve ‘Yangına Maruz Kaldım’ butonları bulunuyor. ‘Yangına Şahit Oldum’ butonu aracığıyla yangın bölgesinin fotoğrafı ve pozisyonu İtfaiye Dairesi Başkanlığı ile paylaşılabiliyor. ‘Yangına Maruz Kaldım’ butonuna basıldığında ise basan kişinin pozisyonu otomatik olarak itfaiye ile paylaşılıyor ve süratle yangına müdahale ediliyor. Lütfen bu uygulamayı cep telefonlarınıza indirin, mümkün yangınlarda kullanın” diye konuştu.

“Daha evvel kazma ve küreklerle yangına müdahale ediyorduk”

Bornova Yaka Mahallesi Muhtarı Nedim Sert, geçtiğimiz yıllarda çıkan yangınlara birinci müdahaleyi su tankeri ile yaptıklarını belirterek, “Bölgemizde yaşanan yangına şayet süratle müdahale etmemiş olsaydık büyürdü. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne hizmetlerinden ötürü teşekkür ediyorum. Umarım bir daha yangın çıkmaz ve bunu kullanmak zorunda kalmayız” dedi.

Sarnıç Mahalle Muhtarı Recep Ay ise yangına birinci müdahalenin çok kıymetli olduğunu belirterek ormanları korumak ismine İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu uygulamasının çok değerli olduğunu söyledi. Bornova Muhtarlar Dernek Lideri ve birebir zamanda Çiçekliköy Mahallesi Muhtarı Zeki Güler ise tankerlerden evvel yangınlara kürek ve kazma ile müdahale ettiklerini söyleyerek, “Biz burada çok yangına gittik. Elimize ne gelirse yangını söndürmek için kullanırdık. Fakat bu halde alevlerle çaba etmek çok sıkıntı. Bu tankerle bizim için güzel oldu. Böylelikle ormanlarımızı koruyoruz” dedi.

Orman gönüllüleri yangınları büyümeden önlüyor

Bornova’nın köylerinde orman gönüllüsü olarak çalışan Muhammed Savran, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte bu türlü bir çalışmanın içinde olmaktan duyduğu memnunluğu lisana getirdi. Savran, “Ormanlık bir bölgede yaşadığımız için gözümüz de ormanların üstünde oluyor. Bölgeye de hakimiz. Bize bilgi geldiğinde çabucak traktörümüze tankeri takıp, yangına müdahale ediyoruz” dedi.

Orman gönüllüsü Boran Kaygusuz da, “Ülkemizin bir karış toprağına ziyan gelmesini istemeyiz. Ağaçlarımızın, ormanlarımızın yanmasını izlemek istemiyoruz. Köyümüzü ve ormanlarını seviyorum. O nedenle bu türlü bir çalışmanın içerisinde yer almak istedim” diye konuştu.

Bornova’da yaşayan bir öbür orman gönüllüsü Mehmet Muhammet Çakıcı da ormanları çok sevdiğini ve köylerinin her yerinin ormanlık olduğunu belirterek, “Ormanlarımızı korumak için istekli oldum. İtfaiye gelene kadar yangına biz müdahale ediyoruz. Rastgele bir yangına müdahale ettiğimde, yangının büyümesini önlediğimde çok keyifli oluyorum” tabirlerini kullandı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim