yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

İznik’e bağlı Göllüce Mahallesi’nde asırlardır imece usulüyle devam eden ‘Dede Çorbası’ etkinliği bu yıl da gerçekleşti

Tüm mahalle sakinlerinin hayır emeliyle materyallerini topladıkları ve ismine ‘Dede Çorbası’ dedikleri klâsik yemek bu yıl da İznik’in Göllüce Mahallesi’nde gerçekleşti.

İznik’e bağlı Göllüce Mahallesi’nde asırlardır imece usulüyle devam eden ‘Dede Çorbası’ etkinliği bu yıl da gerçekleşti


Geçmişte mahalle de bulunan yatırlar anısına, bolluk ve rahmet için yapılan ‘Dede Çorbası’ son yıllarda tekrar hayata geçirildi.

Çorbanın imalini ve kıssasını anlatan Gülnazik Bektaş ve Şerife Duru konuşmalarında “Eskiden dedelerimiz, ninelerimiz bu çorbayı köy dedesi dediğimiz aktiflikte yatırların başında mezarlıkta yaparlardı. Bütün köylü de oraya çorba almaya giderdi. Eskiler ölünce bu gelenek bir müddet olmadı. Artık devam ettirme kararı aldık. 5-6 yıldır bu aktifliği devam ettiriyoruz. Bir gün evvelden gelip hamurunu yoğurduk. Yufka biçiminde açarak kare kare kestik. Nanesini, soğanını tüm mahalleli daima birlikte hazırlıyoruz. Tıpkı gün sabah tavukları harşlıyoruz, suyunu materyallerini karıştırıp hazır hale getiriyoruz.7 kazan çorba yaptık bugün. Bütün herkes kaplarıyla, tabaklarıyla geldi çorbasını doldurdu. Kimileri tavuk aldı, kimileri un aldı, materyal takviyesi, maddi dayanak ile tüm mahalle daima birlikte bu senede ‘Dede Çorbamızı’ yaptık” diye konuştular.

Göllüce Mahallesi Muhtarı Hüseyin Kutlu da hususla ilgili açıklamasında “Yaklaşık 200 yıl evvel Göllüce’de bütün köylülerin bahçesinde çalışan, her hanede emeği olan yalnız hiç evlenmemiş ve kimsesi olmayan garip lakaplı biri yaşlandıktan sonra benim bu köyde emeğim var beni bu köye gömün diyerek gömülmek istediği yeri o periyodun önde gelenlerine söyleyerek ricada bulunmuş ve mezar kazılırken kimsenin korkmamasını mezarından karıncaların çıkacağını ve bütün mezarlığı saracaklarını lisana getirir. Kendisinin oraya gömülmesini söyler ve köylüler de bu isteğini yerine getirirler. Vefatından sonra gösterdiği yer kazılır ve tam da anlattığı üzere orada karınca yuvaları çıkar. Daha sonra ona ermiş gözü ile bakılarak mumlar yakılır, çaputlar bağlanır birebir vakitte da Garip Dede hayrına Dede Çorbası yapılıp bütün köye dağıtılırmış. Çorba günümüzde Uzun Bekirler Sülalesi, Bektaş’lar ve Koca Kardeşler Sülalesi, Acar’lar tarafından Garip Dede hayrına her yıl köylünün de katkılarıyla yapılarak ikram edilir” diye belirtti.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim