yandex
ankara seo
ankara web tasarım
29.02.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

İZSU Genel Müdürlüğü’nden açıklama

İZSU Genel Müdürlüğü, kimi toplumsal medya hesapları ve basın organlarında su fiyatlarıyla ilgili yapılan paylaşımların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

İZSU Genel Müdürlüğü’nden açıklama


İZSU Genel Müdürlüğü, kimi toplumsal medya hesapları ve basın organlarında su fiyatlarıyla ilgili yapılan paylaşımların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

İZSU’dan yapılan açıklamada, birtakım toplumsal medya ve basın organlarının “30 büyükşehrin su fiyatları açıklandı” başlığıyla yayımladığı tezlerin gerçek olmadığı kaydedildi. Vatandaşların yanlışsız bilgiye “İZSU Kurumsal” sayfasından ulaşabileceğinin belirtildiği açıklamada, “İzmir’de 1 metreküp mesken su fiyatı 33.13 TL değil, 22.09 TL’dir. Hasebiyle haberde belirtilen İzmir su fiyatları gerçeği yansıtmamaktadır.” sözlerine yer verildi.

Mali şeffaflık
İZSU Genel Müdürlüğü, hemşehrilerine fatura kalemlerinin neden ve nasıl oluştuğu konusunda daha fazla bilgi sağlayarak, mali şeffaflığı artırmayı amaçlıyor. Bu çeşit bir şeffaflık, vatandaşların ödediği faturaların hangi hizmetleri kapsadığını ve bu hizmetlere ait maliyetlerin nasıl oluştuğunu daha güzel anlamalarına yardımcı olması açısından değer arz ediyor.
İZSU faturalarına ilçe belediyelerine gelir olarak yansıtılan ve her ilçe belediyesinde farklı bir meblağ olan lakin su tüketiminden bağımsız fatura başına 98,88 TL fiyatına kadar çıkabilen İlçe Belediyesi Katı Atık Bedeli, 2,30 TL meblağında Etraf Paklık vergisi, 21,50 TL’lik Evsel Katı Atık Toplama, Taşıma ve Bertaraf Bedeli yansıtılıyor.  
İZSU Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada bu bedelin İZSU’ya rastgele bir katkısı olmadığı vurgulandı.
Açıklamada ayrıyeten, faturadaki su bedeline yüzde 1, atık su bedeline ise yüzde 10 fiyatında KDV uygulanacağı belirtilerek, toplanan bedellerin İZSU Genel Müdürlüğünün gelir hanesine kaydedilmediğine de dikkat çekildi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ