yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

İZSU yatırımları sayesinde susuzluk yaşanmıyor Foça yazı rahat geçiriyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Foçalıların uzun yıllar süren su sıkıntısına neşter vurdu.

İZSU yatırımları sayesinde susuzluk yaşanmıyor Foça yazı rahat geçiriyor


Foça sakinleri İZSU Genel Müdürlüğü’nün içme suyu yatırımları sayesinde bu yaz su külfeti çekmediklerini ve yıllardır kullandıkları su depolarına artık gereksinim duymadıklarını lisana getirdi.   İZSU Genel Müdürlüğü Yeni Foça’yı da kesintisiz suyla buluşturacak yatırımı kısa mühlet içinde tamamlamayı hedefliyor. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, bilhassa yaz aylarında nüfusu artan yerleşim yerlerindeki su problemini çözmek ve şebekedeki kayıpları en aza indirmek için altyapı yenileme çalışmalarına aralıksız devam ediyor. 
İzmir’in turistik ilçesi Foça’da İZSU Genel Müdürlüğü’nün içme suyu yatırımları sayesinde geçmiş yılların bilakis susuzluk yaşanmıyor. İZSU Genel Müdürlüğü bilhassa yaz aylarında artan nüfus nedeniyle sorun yaşanan Foça’nın altyapısını büyük ölçüde yeniledi. Eski Foça olarak anılan kesim kesintisiz suya kavuştu, Yeni Foça’nın yeni şebeke altyapısının da kısa mühlet içinde tamamlanması hedefleniyor.

100 milyon liranın üzerinde yatırım
İZSU Genel Müdürlüğü, kentin dört bir yanında ekonomik ömrünü tamamlayan içme suyu çizgilerini yenilerken Foça’nın Ilıpınar Mahallesi’ndeki çalışmalar da sona yaklaştı. İZSU’nun çalışmaları sayesinde, su kayıp kaçak oranının da taban düzeylere inmesi hedefleniyor. Foça Teknik Amiri Erkin Zirve, “Yeni Foça’nın iletim çizgisi imalatları devam ediyor. Bu işin yüzde ellisi tamamlandı. Ilıpınarı’nın 3 kilometrelik iletim çizgisini yaz sonunda tamamlayarak bölgenin içme suyu iletim sınırını büsbütün yenilemiş olacağız. Vatandaşlarımıza kesintisiz içme suyu hizmeti vermek için yatırımlarımıza devam edeceğiz” dedi.
Ayrıca yakın periyotta tamamlanan ve hayata geçen “İzmir İli Foça İlçesi İçmesuyu İnşaatı” projesi ile Foça merkez mahallelerinin tamamı yeni içme suyu çizgilerine kavuştu ve yaklaşık 24 kilometreyi bulan içme suyu iletim çizgisi ile Foça’ya kesintisiz içme suyu sağlandı. Ayrıyeten 5 bin m3’lük içme suyu deposu inşa edilerek bu kapsamda yaşanabilecek su kesintilerinin önüne geçildi. Böylece son devirde Foça’da yapılan içme suyu yatırımlarının toplamı 100 milyon TL’yi geçti.

150 bin bireye hizmet verecek kapasiteye sahip
Foça İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin yaklaşık bir yıldır bölgeye hizmet verdiğini söz eden İZSU Genel Müdürlüğü’nde misyonlu Kimya Mühendisi Gizem Dağlı, “Gerenköy Mahallesi Yapalak mevkiinde 51 bin metrekare alanda inşa edilen tesisimiz Foça ilçesinin tamamına hizmet vermekle birlikte yaz aylarında artan nüfus da dikkate alınarak yaklaşık 150 bin bireye hizmet verme kapasitesine sahip. Çizgimiz Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere ikiye ayrılıyor. Foça’da bulunan 17 kuyudan sular alınarak artıma tesisimizde arıtılıyor ve pompalar yardımıyla Foça’nın su şebekesine veriliyor. Güç kesintisi olsa dahi jeneratörler yardımıyla biz çizgisi besliyoruz ve su kesintisine sebebiyet vermiyoruz. Bu tesis açılmadan evvel su düşüncesi yaşıyorduk. Evvelce musluklardan su içemiyorduk. Artık Foça’da bu türlü bir sorun kalmadı. Avrupa standartlarında üretim yapan bir tesis ve gün içerisinde 5 sefer kendi içimizde biyolog arkadaşlarımız suları laboratuvarımızda denetim ediyor. Ayrıyeten Sıhhat Bakanlığı’ndan da tertipli denetimler yapılıyor. A1 Sınıfında su üretebiliyoruz. Yani musluklarınızı açıp gönül rahatlığıyla su içebilirsiniz” şeklinde konuştu.

“İZSU Genel Müdürlüğü sayesinde meselemiz kalmadı”
Foça Fevzipaşa Mahalle Muhtarı Yalçın Girgin ise, “Hemen çabucak günün 3-4 saati mahallemiz susuz kalıyordu. İZSU Genel Müdürlüğü’nün son yaptığı yatırımlar sayesinde ise bu türlü bir sıkıntımız kalmadı. Bu yaz bilhassa vatandaşlarımızdan olumsuz bir şikayet almadık. 30-40 bin olan nüfusumuz yazın 150 bine çıkıyor. Evvelce suda azalmalar olurdu. Artık bu meselemiz tarihe karıştı. Büyükşehir Belediye Liderimize yaptığı yatırımlardan ötürü çok teşekkür ediyoruz. İZSU Genel Müdürlüğü’nün çalışmalarından da çok memnunuz” diye konuştu.

“Halimiz çok berbattı şimdi  sorun bitti”
40 yıldır turizm işiyle uğraşan Süleyman Çağlan, “Pansiyon işletmecisiyim. Doğma büyüme Foçalıyız. 2 yıl önce çok berbattı halimiz. Daha önce eski borularda patlama oluyordu sular mahalle mahalle kesiliyordu. Depomuz vardı İZSU’yu arıyorduk su bastırıyorduk. Artık bu sorun bitti. İZSU’dan çok memnunuz” formunda konuştu.
1999 yılından beri Foça’da yaşayan Fatma Balta ise, “Yazın hiç sularımız gerçek düzgün akmıyordu. Evvelce çamaşırlar makinada kalıyordu, bulaşıklar yıkanmıyordu. Artık sularımız çok hoş tazyikli akıyor” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ