yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Kadın Sağlığı İçin Kesiler Küçülüyor Konfor Artıyor

Teknolojik gelişmeler kapalı cerrahi usullerini değerli ölçüde etkiliyor ve geliştiriyor.

Kadın Sağlığı İçin Kesiler Küçülüyor Konfor Artıyor


İleri endoskopik teknolojiler, cerrahi aletlerin daha küçük ve esnek hale gelmesi, ultrasonik, lazer ve plazma güçlü aygıtlar kapalı cerrahilerin daha küçük kesilerle yapılmasını ve operasyonların genel olarak daha inançlı ve tesirli hale gelmesini sağlayabiliyor. Hasta süratli bir formda güzelleşerek günlük hayatına daha çabuk dönebiliyor. Bilhassa rahim hastalıklarında ve rahmin büsbütün alınmasını gerektiren durumlarda sıklıkla laparoskopik cerrahilerden yararlanılıyor. Memorial Şişli Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Gökhan Demirayak, jinekolojik hastalıklarda laparoskopik yani kapalı cerrahiler hakkında bilgi verdi. 

Ağrı ve kanama riski azalıyor

Laparoskopik ameliyatlar ve vNOTES izsiz cerrahi jinekolojik hastalıklarda en sık kullanılan cerrahiler olarak ön plana çıkmaktadır. Laparoskopik histerektomi, minimal invaziv cerrahi (karında birkaç küçük kesik açılarak) kullanılarak yapılan bir rahim alma ameliyatıdır. Laparoskopik histerektomide, cerrah bir laparoskop (küçük bir kamera ve ışık kaynağı içeren ince, tüp biçiminde bir alet) ve öbür cerrahi aletleri kullanarak ameliyatı gerçekleştirir. Operasyon küçük kesilerle yapılır, enfeksiyon riski daha azdır. Ameliyat sonrası ağrı ekseriyetle daha azdır. Operasyon sırasında kan kaybı da ekseriyetle daha az olur. Hasta daha süratli düzgünleşir ve günlük aktivitelerine daha çabuk dönebilir.

İzsiz cerrahi vNOTES ile karında hiç kesi izi olmuyor

vNOTES (Vaginal Natural Orifice Transluminal Endoscopic Surgery), doğal açıklıklardan yapılan transluminal endoskopik cerrahi manasına gelir. Vajinal yoldan cerrahi müdahaleler yapılmasına imkan tanımaktadır. Bu usul, “izsiz cerrahi” olarak da bilinir zira karında rastgele bir kesi yapmaya gerek olmamaktadır. vNOTES izsiz cerrahi ile histerektomi (rahim alınması), miyom ve yumurtalık kistlerinin çıkarılması, endometriozis (çikolata kisti) cerrahisi, tüplerin bağlanması operasyonları yapılabilmektedir. Bu teknikte riskler daha azdır ve hasta süratli bir halde güzelleşebilir. 

Deneyimli doktorlar ‘Minimal İnvaziv Histerektomi Kursu’nda bir ortaya geldi

Laparoskopik cerrahi ve Vnotes cerrahi teknikler hakkında şimdiki bilgilerin paylaşıldığı “Minimal İnvaziv Histerektomi Kursu” Memorial Sağlık Grubu Memorial Şişli Hastanesi konut sahipliğinde yapıldı. Bu yıl birincisi düzenlenen kurs Jinekolojik Onkoloji Bölümü’nden Doç. Dr Gökhan Demirayak ve Doç. Dr. Erhan Aktürk başkanlığında gerçekleşti. Kursta son teknolojik gelişmeler ışığında laparoskopik histerektomi ve vNOTES izsiz cerrahi usulleri anlatıldı ve eğitimler verildi. Oturum liderlerinden Doç. Dr. Gökhan Demirayak şu bilgileri verdi: “Bu yıl birincisini düzenlediğimiz minimal invaziv histerektomi kursumuz 2 günlük ağır bir programın akabinde son buldu. Kurs boyunca alanında tecrübeli doktorlarımız minimal invaziv histerektomi ve vNOTES izsiz cerrahi teknikleri ile ilgili bilgilerini paylaştı. Bilhassa sıkıntı olaylarda kullanılan cerrahi tekniklerin üzerinde duruldu. Tabip arkadaşlarımız tecrübelerini aktardı. Canlı cerrahi ile anlatılan teorik bilgiler pratik olarak da gösterdik. İştirakçiler 2 günlük eğitim sonrasında sertifikalarını aldılar. Hayli verimli geçen bu kursun bir başlangıç olmasını ümit ediyor ve sistemli aralıklarla bu tertibi tekrarlamayı planlıyoruz. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim