yandex
ankara seo
ankara web tasarım
27.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Kalça Ağrıları Tedavi Edilmezse Daha Büyük Sorunlara Neden Olabilir!

Son vakitlerde bilhassa pandemiyle birlikte bireylerin kendi başına spor yapmaya çalıştığını hatırlatan Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Doç. Dr. Budak Akman, bilinçsizce yapılan sporun kalça ağrılarına ve kalça bölgesindeki kimi problemlere yol açabileceğine işaret etti. 

Kalça Ağrıları Tedavi Edilmezse Daha Büyük Sorunlara Neden Olabilir!

Son vakitlerde bilhassa pandemiyle birlikte şahısların kendi başına spor yapmaya çalıştığını hatırlatan Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Doç. Dr. Budak Akman, bilinçsizce yapılan sporun kalça ağrılarına ve kalça bölgesindeki birtakım sıkıntılara yol açabileceğine işaret etti. 

Sık karşılaşılan ortopedik meselelerden olan kalça ağrısı 18-60 yaş ortası genç ve erişkin nüfusun hayat kalitesini etkileyen değerli bir sorun. Avrupa’da yıllık kalça ağrısı sebebiyle hastaneye başvuranların oranının ülke nüfuslarına nazaran yüzde 1-2 civarında olduğunu söyleyen Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Doç. Dr. Budak Akman, “80 milyonluk Türkiye’yi düşünürsek yaklaşık 800 bin kişiyi etkilediğini söylemek mümkün” diye konuştu. 

Yaşa nazaran farklı nedenlerle ortaya çıkabilen bu sorunun bilhassa pandemi ve sonrasında bilinçsizce yapılan spora bağlı artışa neden olduğunu söyleyen Doç. Dr. Akman, kalça bölgesindeki ağrıların kaynaklandığı problemler ve tedavisine yönelik bilgi verdi. 

“AĞRI FARKLI NEDENLERDEN KAYNAKLANABİLİR”

Hem gençlerde hem de yaşlılarda kalça ve kalça etrafı ağrılarının nedenlerinin bulunmasının güç olabileceğini belirten Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Doç. Dr. Budak Akman, düzgün ve kapsamlı bir uzman muayenesinin kural olduğunu söz etti.

Doç. Dr. Akman, mevzuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Bu ağrılar kalça ekleminden, kemiklerden, kalçanın etrafındaki kas ve tendonlardan kaynaklanabilir. Tıpkı vakitte yansıyan ağrılar olabilir. Kalça eklemini direkt ilgilendirmeyen lakin bel bölgesinden yansıyan bir ağrı da kalçaya vurabilir. Bununla birlikte idrar yolları, bayanlarda jinekolojik sorunlar de kalça etrafında ağrı yaratabilir. Bu nedenle ağrıyı kıymetlendirmek için öncelikle travmatik mi yoksa travmadan bağımsız bir ağrı mı, buna bakmak gerekir.”

“20-60 YAŞ ORTASINDA DAHA ÇOK SPOR VE AKTİVİTEYLE İLGİLİ AĞRILAR ÖN PLANDA” 

Gençlerde, çocuklarda ve yaşlılarda görülen kalça ağrılarının farklılık gösterebileceğini söyleyen Doç. Dr. Akman, şunları ekledi: “Genç popülasyonda yapılan birçok çalışmada kalça ağrısı ile başvuran hastalarda birinci sırada Femoraasetabuler impingement dediğimiz kalça sıkışma hastalığı ve kas-tendon zorlanmaları gözleniyor.  60 yaş üzeri bireylerde ise kalça ağrısının sebeplerine baktığımızda gençlerden farklı olarak osteoartrit yani kireçlenme birinci sırada yer alıyor. Tabi ki kas-tendon ağrıları, yansıyan ağrılar da görülebilmektedir. Artroz dünya genelinde sakatlık bırakan hastalıklar ortasında dördüncü sırada yer alan değerli bir problemdir. Dünyada yıllık 240 milyon kişinin, Amerika Birleşik Devletlerinde 32 milyon kişinin muzdarip olduğu bildirilmektedir.”

AĞRI HAREKETLE ARTIYORSA SORUN ORTOPEDİK KAYNAKLI OLABİLİR

Kalçanın ön bölgesinde yer alan ve hareketle birlikte artış gösteren kalça ağrısının sorunun ortopedik nedenlerden kaynaklandığının göstergesi olduğunu söyleyen Doç. Dr. Akman, “Ancak ortopedik problemlerde da sorun ilerlediyse istirahat sırasında da ağrı devam edebilir” dedi. 

“KALÇANIN ART TARAFINDAKİ AĞRILAR DAHA ÇOK BEL KAYNAKLIDIR” 

Kalça ekleminden kaynaklanan problemlerde kalçanın ön kısmında ağrı yapabileceğini söyleyen Ortopedi Uzmanı Doç. Dr. Budak Akman, “Bu durumda kalçanın yanı ve ardında ağrı yapmasını beklemeyiz. Hasta geldiği vakit kalçanın art tarafını da kalça bölgesi olarak isimlendirebiliyor. Lakin kalçanın art tarafındaki ağrılar daha çok bel kaynaklıdır. 

Bizim kalça hastasında beklediğimiz şikâyet aslında şudur; C bulgusu (C sign) denen bir şey vardır. Hasta eliyle C halini yapıp ön ve yana hakikat bir yer gösterir. Hasta ağrısını C işaretinin içerisinde kalan bir bölgede hissediyorsa büyük olasılıkla kalçadan kaynaklanır. Daha çok yan art yahut büsbütün art bölgedeyse aslında kalça patolojisinden biraz uzaklaşırız. Daha farklı hastalıklar düşünmemiz gerekir. Yansıyan ağrıdan ötürü bel sıkıntıları, bel fıtıkları, romatizmaya bağlı patolojilerde kalça etrafında ağrı yaratabilir” dedi. 

 “ÇOK ENDER GÖRMEKLE BİRLİKTE KİMİ BERBAT HUYLU HASTALIKLARIN DA BELİRTİSİ OLABİLİR” 

Kalça ve kalça etrafındaki ağrıların çok az olmakla birlikte birtakım makus huylu hastalıkların da belirtisi olabileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Akman, “Hastalığın teşhisinde fizik muayene bu nedenle çok kıymetli. Birinci kıymetlendirme sonrasında tanıyı büyük oranda yaklaşıyoruz. Lakin kesin teşhis için ek teşhis sistemlerini kesinlikle istiyoruz. Bilhassa gençlerde röntgen ile birlikte kesinlikle MR gerekir.”

“GÜNÜMÜZDE KALÇA ARTOSKOPİSİNİ ÇOK SIK KULLANIYORUZ”

Hastalığın tedavi süreçlerinden bahseden Doç. Dr. Akman şu bilgileri verdi, “Gençlerde kalça sıkışma hastalığı, kıkırdak problemleri ve labrum yırtıkları ile karşılaşırsak cerrahi tedaviler ile başarılı sonuçlar alıyoruz. Burada da açık minimal invaziv bir prosedür olan kalça artroskopisini günümüzde çok sık kullanıyoruz. Artık dünyada da altın standart haline geldi. Kalça artroskopisi her yaşta yapılabilir lakin tabi ki kalça ekleminde bozukluk ilerlediği osteoartrit geliştiği vakit çok fazla da işe yaramıyor. Daha çok genç hastalarda ve bu olayların birinci evresinde başvurduğumuz bir usul olduğunu söyleyebilirim. Gençler ve atletler, kalça yaralanmaları- labrum yırtıkları ve kalça sıkışması ameliyatlarından sonra spora dönebilirler. Belirli bir güzelleşme periyodundan sonra aktivitelerine kaldıkları yerden devam edebilirler. “

“TEDAVİLERLE HAYAT KALİTELERİNİ YÜKSELTEBİLİYORUZ” 

Tedavi edilmediği taktirde hastaların bir mühlet sonra kalça kireçlenmesiyle karşımıza gelmesi kaçınılmaz olacaktır” diyen Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Doç. Dr. Budak Akman, şu tekliflerde bulundu: 

“Öncelikle toplumsal medya üzerinden görülen hareketlerle bilinçsizce spor yapılmamalı. Bununla birlikte sporla birlikte ya da hareketlerin suratını artırdıkları vakit ağrı varsa ‘bir daha spora gideyim, ağrılarım geçer’ diye düşünüp üstüne gidilmemeli. Zira bu durumda ağrıların kronikleşmesine ve kolay bir tedaviyle geçebilecekken daha kompleks hale gelebilir. O yüzden sporla ilgili bir yaralanma, zorlanma bilhassa o bölgede şişlik, morarma üzere bir bulgu oluşursa çabucak ortopedi uzmanına başvurmalarında fayda var. İleri yaştaki kalça kireçlenmesi olan hastalarımız da yaşadıkları kalça ağrıları ile devam etmek zorunda değiller. Günümüzdeki tedavi biçimleriyle hayat kalitelerini yükseltebiliyoruz. Ağrılarını azaltıp konforlu bir halde hayatlarına devam edebileceklerini unutmamalılar.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ