yandex
ankara seo
ankara web tasarım
17.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Kamu Sendikaları Platformu’ndan Ortak Açıklama

30 örgütün biraraya gelmesiyle oluşan Kamu Sendikaları Platformu (KSP) ortak bir açıklama gerçekleştirdi. 

Kamu Sendikaları Platformu’ndan Ortak Açıklama

30 Örgütlü Yapıdan Tek İleti: Örgütlenme Özgürlüğüne Ket Vuran Her Teşebbüsün Karşısındayız!

29 sendika, bir konfederasyondan oluşan 30 örgütün biraraya gelmesiyle oluşan Kamu Sendikaları Platformu (KSP) ortak bir açıklama yayımlandı.

İşte o açıklama

Değerli kamu işçileri ve saygıdeğer vatandaşlar,

Öncelikle geçtiğimiz yıl 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve birçok vilayetimizi etkileyen, hepimizi derinden yaralayan büyük zelzelede hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralarını sarmaya çalışan vatandaşlarımıza sabır ve kolaylık diliyor, tüm bu süreçte var gücüyle emek vermiş gönüllülere ve kamu işçilerine hürmetlerimizi sunuyoruz.

Kamu sendikacılığı alanında yıllardır yapılmayan mevzuat değişikliklerinin, örgütlenme özgürlüğüne ket vuracak düzenlemelerin son birkaç senede bir yığın halinde yapıldığına şahit olmaktayız. Sendikal monopolleşme umudu ile evvel %1, sonra yasa yoluyla hukuksuzluğa başvurma cüretini göze alarak %2 sendikalaşma barajı getiren tekelci anlayış, eşi gibisi görülmemiş bir nefretle öfke nöbetleri geçirmekte.

Ülkemizin yargı bağımsızlığına gölge düşürecek halde, yargı erkinin vermiş olduğu iptal kararlarına dahi tartışmalı olarak bakarak, kendini kurumların ve normların üstüne koyan yapıların rant sevdası ne yazık ki son bulmuş değildir. 11 hizmet kolunda alın teri döken tüm memurların emeğini masada mukadderatına terk eden bu sarı odakların düşen maskeleri, bunların gerçek yüzünü olduğu üzere gün yüzüne çıkarmıştır.

Gerçekler ortaya çıktıkça işçileri mobbingle, yapay barajlarla, yandaş idarecilerin keyfi kararlarıyla yıpratmaya çalışan etkisiz yetkili yapılar, artık de dayanışma aidatı ve kanun değişikliği ismi altında; gayret ederek değil, kamu çalışanlarını baskı altına almaya devam ederek başarısız makamlarını koruma etme uğraşındadır. Tüm bu aymazlıklara karşı hukukun emrettiği lisandan direnen, memurun hakkını gözeten, devletin memuru fakir olamaz diyerek minimum müştereklerde bir ortaya gelen tüm sendikalara; gerek meclis görüşmelerinde gerek hukuksal kanallarda bizlere takviye veren tüm milletvekillerine teşekkür ediyoruz.

Yaptıkları ve yapacaklarını argüman ettikleriyle, kamu çalışanlarının sendikal örgütlenme hakkını gasp etmeye çalışan, bunu yaparak kamuya yarar sağladığını argüman eden, aslında kamuya en büyük ziyanı veren bu zihniyetin yeni oyunlarına emeğinizi yedirmemek için farklı iş kollarından toplam 29 sendika ve 1 konfederasyon olarak bir ortaya geldik. Alanın gerçek ve hür inisiyatifini temsil eden sendikalar olarak farklılıklarımızı zenginlik kabul ettikten sonra, ortak bedellerde buluşma faziletine erişerek; adaleti gözeterek tüm kamu vazifelilerinin hakkını ve geleceğini müdafaa etme emeliyle bir ortaya geldik.

Gücünü siyasi erklerden değil; direkt üyelerinin dayanağından alan, fikri ve hareketleri bağımsız kuruluşlar olarak, sarı odakların ördüğü %2 barajının Anayasa Mahkemesi kararıyla iptal edilmesini takip eden devirde yaptıkları açıklamaları onların ismine büyük bir utançla seyreden kamu işçileri olarak karşınızdayız. Yaşadığımız dünyada bölgesel, dar görüşlü, antidemokratik, kapalı zihinlerin yaşama imkânı yoktur; ancak devletimizin ve milletimizin yüzyılı aşkın demokratik tecrübesi, binlerce yıllık devlet aklı ve geleneği vardır diyoruz. Bizim anlayışımızda devlet, güçlünün değil haklının hukukunu gözeten otoritedir. Bu, devlet geleneğimizin temelinde var olan bir normdur. Lakin geldiğimiz noktada, devlet teamüllerini bile tanımayan, kelamda yetkili fakat etkisiz bir sendikal yapılanma ile karşı karşıyayız.

Kamu Sendikaları Platformu olarak, yalnızca itiraz edip, çözümsüzlük üretmeye kalkanlardan olmadığımızı, ülkemizde iştirakçi demokrasi anlayışının hâkim olması için uğraş etmeyi maksat bildiğimizi; örgütlenme özgürlüğüne direnen kelamda sendika ismi taşıyan yapıların kirli emeller güden tüm adımlarını da yakinen takip ettiğimizi, bu minvalde ortak anlayışımızın şekillendirdiği tekniklerle, örgütlenme özgürlüğüne ket vurabilecek her türlü teşebbüse karşı ortak bir yol haritası belirlediğimizi bildirmek isteriz. Türk kamu sendikacılığının 21.Yüzyıl’a yakışır, çağdaş, özgürlükçü, iştirakçi, kapsayıcı ve bir o kadar da aktif bir yere kavuşturulması için, yasal düzenlemeler ve fiili birliktelikler başta olmak üzere, elzem bulduğumuz tüm teşebbüsler ismine sorumluluk aldığımızı beyan ederiz.

Kamu Sendikaları Platformu olarak birinci toplantımızı gerçekleştirdiğimizi, kapsamlı, nitelikli ve sürdürülebilir bir çalışma sürecine resmen başladığımızı bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla.

ORTAK AÇIKLAMA PAYDAŞLARI

ADİL-SEN
AHESEN
ANADOLU SIHHAT -SEN
BAK-SEN
BİZİM-SEN
OFİS LİYAKAT-SEN
DES
DİYANET GÖR-SEN
EĞİTİM SÖZ-SEN
HEP-SEN
HÜRRİYETÇİ SAĞLIK-SEN
KAMU SAĞLIK-SEN
LİYAKAT-SEN
ÖZ DİYANET-SEN
SIHHAT LİYAKAT-SEN
SAHİMSEN
SAY-SEN
SGK-SEN
SİMESEN
ŞEHİT GAZİ SEN SAĞLIK
TÖS
TÜM EĞİTİM BİR-SEN
TÜM SAĞLIK-SEN
ÜNİPERSEN
YURT BÜRO-SEN
YURT EĞİTİM-SEN
YURT İMAR-SEN
YURT SAĞLIK-SEN
YURT TARIM-SEN
YURT SENDİKALARI KONFEDERASYONU

(BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim