yandex
ankara seo
ankara web tasarım
27.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Kamu Tasarruf Tedbirleri… Kahveci : “Memur Alımı Kararı Gözden Geçirilmeli”

Kamu Tasarruf Önlemleri tartışılmaya devam ediyor. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, kamudaya işçi alımı kararının gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. 

Kamu Tasarruf Tedbirleri… Kahveci : “Memur Alımı Kararı Gözden Geçirilmeli”

Kamu Tasarruf Önlemleri tartışılmaya devam ediyor. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, kamudaya işçi alımı kararının gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Şimşek’in Tasarruf Paketi İçinde Neler Var ?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, tasarruf önlemlerini geçtiğimiz günlerde açıkladı.Mehmet Şimşek, kamuda tasarruf paketini açıkladı: “Kamuda yabancı menşeli araç kullanımını sonlandırılıyor. Kamuya araç alımı 3 yıl boyunca olmayacak. Lakin mevcutta kullanılan lüks araçların satılıp satılmayacağı merak konusu.

Sadece Bir Yerden Yönetim Kurulu Fiyatı Alınacak, Fiyatlara Getirilecek Hudut Açıklanmadı

Yine 3 yıl boyunca emekli olan kadar işçi alımını gerçekleşecek. Kamu binaları, vilayet olarak sarsıntı riski olanlar hariç yeni bina alımı ve imalini 3 yıl müddet ile durduruyoruz. Yeni toplumsal tesis alımı ve üretimi süresiz olarak kaldırıldı. Kamu çalışanlarının yönetim kurulu fiyatlarına sınırlama getiriliyor. Yalnızca bir yerden yönetim kurulu fiyatı alınabilecek, fiyatlara üst hudut getirilecek. Lakin bu sonla ilgili bir açıklama yapılmadı.  Personel servisi uygulaması sonlandırılacak. Memurların yurt dışı süreksiz görevlendirmeleri sonlandırıyoruz. Deprem ve mecburî harcamalar hariç mal ve hizmet alım ödeneklerinde yüzde 10, yatırım ödeneklerinde ise yüzde 15’lik bir kesintiye gidilecek. Hizmet içi eğitimler otellerde değil kamu tesislerde yapılacak.

Kamuya İşçi Alımı Gözden Geçirilmeli

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’in tasarruf önlemlerini olumlu bulduklarını açıklayan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci,  “Kamuda tasarruf paketi açıklandı. Kamu kaynaklarının tesirli ve verimli bir biçimde kullanılmasının ve israftan kaçınılmasının sırf ekonomik türbülans periyotlarında değil her vakit uyulması gereken bir kural olduğuna inanıyoruz. Bu çerçevede alınan tasarruf önlemlerinin bir kısmını desteklerken bir kısmının ise ülkemize yarar getirmeyeceğini düşünüyoruz. Bilhassa kamuya yeni işçi alımının emekli olan kamu vazifelisi sayısı ile sonlandırılması, mutlak surette gözden geçirilmesi gereken bir karardır. Hepimizin bildiği üzere sıhhat, eğitim ve güvenlik başta olmak üzere çabucak bütün hizmetlerde büyük bir işçi açığı olduğu bilinen gerçektir. Bilhassa büyükşehirlerde kamu hizmetleri az sayıdaki çalışanın üstün çabaları ile yürütülmektedir. Bu türlü bir karar, önümüzdeki yıllarda artacak nüfusa ve hizmet muhtaçlığına paralel olarak kamu çalışanı açığının daha da büyümesine ve kamu hizmetlerinin aksamasına yol açacaktır” dedi.  (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ