yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Kanser Tedavisi Süresince Aktif Hayata Devam Etmek Önemli

Medicana Ataköy Hastanesi; sunucu ve TV programcısı Beğenilen Kuyumcu ile Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Meral Günaldı’nın iştirakiyle Kansere Karşı Bir Işık Yak seminerine mesken sahipliği yaptı.

Kanser Tedavisi Süresince Aktif Hayata Devam Etmek Önemli


Medicana Ataköy Hastanesi; sunucu ve TV programcısı Beğenilen Kuyumcu ile Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Meral Günaldı’nın iştirakiyle Kansere Karşı Bir Işık Yak seminerine mesken sahipliği yaptı.

Genç ekran yüzü Beğenilen Kuyumcu’nun kanseri yenme seyahatini anlattığı seminerde, Prof. Dr. Meral Günaldı da kanser tedavisindeki son gelişmeleri aktardı. Prof. Dr. Günaldı “Erken evrede konan teşhisler sayesinde artık kanserden korkmuyoruz” dedi. 

Medicana Ataköy Hastanesi’nde gerçekleştirilen “Kansere Karşı Işık Ol, İlham Ver: Kansere Karşı Bir Işık Yak” başlıklı seminerde; sunucu ve TV programcısı Beğenilen Kuyumcu ile Medicana Ataköy Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Meral Günaldı bir ortaya geldi.

İlk iki yıl tedavi süreci açısından en kıymetli dönem 

Kanser tedavisindeki son gelişmeler hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Meral Günaldı, “Erken evrede konan teşhisler sayesinde artık kanserden korkmuyoruz.  Halk ortasında akıllı ilaç olarak bilinen ilaçlar ve kanser tedavisindeki gelişen teknikler sayesinde şahsa özel bir formda tedaviye karar vermekteyiz. Kanser teşhisi sonrası takip ve hastalığın denetim devirleri çok kıymetli. İşin cerrahi kısmı kadar operasyon sonrası süreç de hastalığın seyri açısından hayli kritik. Kişi, bu hastalığı kabul ederek tedavi sürecini güzel yönetmeli. Birinci iki yıl tedavi süreci açısından en kıymetli devir. Hastaların tedavi sürecinde etkin hayatlarına devam etmeleri de ruhsal açıdan gerekli. Amacımız hastalığın tam tedavisi, bilimsel araştırmalar da bu yönde” dedi.

Tedavi sürecinde moral ve motivasyon büyük ehemmiyet taşıyor

Kanseri yenme seyahatinde yaşadıklarını aktaran Beğenilen Kuyumcu ise “Kanser konusunda erken teşhis çok kıymetli, bilhassa bu hususta şuurlu olunması gerekli. Çok ağır çalıştığım bir periyotta zihinsel manada hiç de hazırlıklı olmadığım bir vakitte bu teşhis bana konulmuştu. Teşhis akabinde çabucak operasyona alındım ve operasyon başarılı geçti. Kanserde her hadise aslında bireye has özellikler taşıyor. Bugün, artık akıllı ilaçlar sayesinde kanser tedavisinde büyük bir yol alınmış durumda. Ülkemizdeki hekimler bu alanda çok uzman ve tüm süreçte hepsi, her anda yanımda bulundu. Kanser tedavisinin başta büyütülecek kadar büyük bir süreç olmadığının altını çizmem gerek, rutin denetimlere dikkat edilmesi büyük kıymet teşkil ediyor. Kanserde farkındalık çok yüksek olmadığı için kanser hastaları etrafları tarafından vakit zaman yanlış yönlendirilebilmekte. En değerlisi de sürecin ruhsal istikameti, bu süreçte tahlil odaklı ve metanetli olunması gerekiyor. Bu devirde ben de bir psikiyatristten dayanak aldım. Moral ve motivasyon yüksek olunca bu süreç daha kolay atlatılıyor” formunda konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ