yandex
ankara seo
ankara web tasarım
27.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Kapalı yerde kalma korkusu olanlar da artık MR çektirebilecek

NPİSTANBUL Hastanesi Radyoloji Uzmanı Dr. Tabak, yaklaşık 40 dakika üzere bir müddette tüm beden hakkında yüksek imaj kalitesinde bilgi alınabildiğini kaydetti.

Kapalı yerde kalma korkusu olanlar da artık MR çektirebilecek


NPİSTANBUL Hastanesi Radyoloji uzmanı Dr. Necati Alp Tabak, Türkiye’de az merkezde bulunan geniş magnet (70 cm) 3 Tesla MR aygıtıyla yüksek kaliteli manzara ve hasta konforu elde ettiklerini belirterek, 3 Tesla MR aygıtı ile yapılanlar hakkında bilgi verdi.

Dr. Tabak, yüksek çözünürlük ve sertlikte imajlar elde etmek için tasarlanan 3 Tesla teknolojisinin MR sisteminin temelini oluşturduğunu söz ederek, 3 Tesla manyetik alan gücüne sahip sistemlerin tabiplerin teşhis yeteneklerini artırırken hastaların daha süratli ve daha detaylı bir muayene tecrübesi yaşamasını sağladığını tabir etti.

Yeni MR aygıtı ile yaklaşık 40 dakika üzere bir müddette tüm beden hakkında yüksek manzara kalitesinde bilgi alınabildiğini lisana getiren Dr. Tabak, “Bununla birlikte damar yolundan ilaç verilmeden beyin ve böbrek damarları üzere tüm damarlarda anjiyo olarak isimlendirdiğimiz görüntüleme yapılabilmektedir. Bununla birlikte; multi parametrik prostat MR‘ı, kardiyak görüntüleme yapılabilmektedir” dedi.

Radyoloji uzmanı Dr. Necati Alp Tabak, 3 Tesla MR aygıtının avantajlarını şöyle sıraladı:

3 Tesla MR’ın avantajları neler?

1. Aygıt içinin genişliği, hastanın MR çekimine ahengini ve konforunu artırıyor. Kapalı yerde kalma korkusu ve çok kilosu olan hastaların da MR çektirmesini mümkün kılıyor.

2. 3T aygıtlarda hasta konforunu etkileyen en değerli faktörlerden biri de tetkik esnasında oluşan yüksek ses seviyesi. Birtakım hastalar bundan çok rahatsız olabiliyor. 3T aygıtında hastanın duyduğu sesi yüzde 40’a kadar azaltabilen ses düşürme tekniği bulunuyor.

3. Hastaların tetkik sırasında keyifli vakit geçirmesi için müzik sistemi ve görüntü yayını da yer alıyor.

4. Hareketten, bedende takılı MR uyumlu metal protezden ve implantlardan kaynaklı manzara bozukluğunu engelleme programı sayesinde tüm çekimlerde manzara kalitesi yüksek.

5. Pediatrik hastaların Manyetik Rezonans (MR) taraması sırasında daha rahat ve huzurlu hissetmelerini sağlayan özel bir yaklaşımı temsil ediyor. Bu tecrübe, çocukların kapalı alan fobisi yahut tasası olan durumlarda daha kolay bir tarama süreci geçirmelerini amaçlıyor. Bu özel tasarım, dış ve iç ambiyans efektleri, özel manzaralar ve müzikler üzere faktörlerle çocukların dikkatini dağıtarak sakinleşmelerini ve rahatlamalarını amaçlıyor. Örneğin, renkli ışıklar yahut beğenilen görünümlü imgeler kullanılarak çocuğun dikkati tarama sürecinden uzaklaştırılabiliyor. Ayrıyeten, hafif bir müzik eşliğinde tarama yapılması da çocukların sakinleşmesine yardımcı olabiliyor. 

6. Özel ihtiyaçlı bireylere uygulama metotları ortasında sedasyon anestezisi altında çekimler inançlı bir biçimde gerçekleştiriliyor.

3 Tesla MR’ın uygulama süreci nasıl?

3 Tesla MR’ın uygulama süreci hakkında da açıklamalarda bulunan Dr. Tabak, şunları kaydetti:

“İşlem öncesi hastanın üzerinde kolye, küpe, saat, yüzük üzere hiçbir metal bulunmamalı. Takım tarafından hastadan öncelikle üzerindeki tüm metalleri çıkarması isteniyor. Hasta MR aygıtına uzanır ve görüntüleme yapılacak bölgeye nazaran yatış konumu takım tarafından hastaya gösteriliyor. Hasta süreç sırasında gerekli ihtarları kulağına takılan kulaklık vasıtasıyla duyuyor ve gerçekleştiriyor. Kulaklık birebir vakitte hastanın aygıtın sesinden daha az etkilenmesine de imkan tanıyor. Hastanın elinde, rastgele bir sorun ihtimaline karşı grubu süratlice çağırabilmesi için bir buton bulunuyor. Çekim müddeti, görüntülenecek bölgeye ve hastalık çeşidine nazaran değişiyor.”

3 Tesla MR’ın uygulama alanları neler?

3 Tesla MR’ın, bedenin farklı bölgelerindeki organ ve sistemlerin görüntülenmesinde uygulanabildiğini kaydeden Dr. Tabak, şunları kaydetti:

“Beyin tümörü, epilepsi, omurilik hastalıkları, migren üzere nörolojik rahatsızlıklar, kulak rahatsızlıkları, çene sorunları, omurga hastalıkları, prostat hastalıkları, göğüs hastalıkları, omuz ve diz üzere eklem ve bağ doku görüntülemelerinin yanında kemiklerle ilgili birçok sorunun tespitinde ve tüm beden görüntülemede 3 Tesla MR’a başvuruluyor.”

Beyin üzere birçok organın değerlendirilmesinde MR isteniyor

Diğer radyolojik modalitelerin teşhiste yetersiz kaldığı durumlarda yahut hastanın klinik durumunun açıklanamadığı bulguların varlığında, hastalıkların teşhis edilmesinde başrol oynayan ileri radyolojik tetkiklerden biri olan MR istendiğini anlatan Dr. Tabak, MR’ın , direkt grafilerde gösterilemeyen beyin üzere birçok organın değerlendirilmesinde de birinci istenen tetkikler ortasında yer aldığını belirtti.

Bilgisayarlı Tomografi’nin kemik yapılarını değerlendirmede, Manyetik Rezonans Görüntüleme’nin (MRG) ise yumuşak dokuları göstermede daha başarılı manzaralar verdiğini kaydeden Dr. Tabak, NPİSTANBUL Hastanesi Radyoloji Kliniği’nde ayrıyeten en son teknolojik bilgisayar programlar sayesinde renkli haritalandırma ve değişik açılardan inceleme yapılabildiğini de söyledi.

3 Tesla MR kalp pili olanlara uygulanamıyor

Dr. Tabak, 3 Tesla MR’ın yüksek manyetik alan tesiri yarattığı için kalp pili ve birtakım özel protez takılı hastalar için uygun görülmediğini de tabir ederek, fakat MR uyumlu protez takılı hastalar için sorun olmadığını lisana getirdi.

3 Tesla MR’da radyasyon olmadığını ve bu sayede kanserin evrelendirilmesinde de kullanılabildiğini belirten Dr.   Tabak, kapalı bir aygıt olan 3 Tesla MR’ın kâfi genişlik seviyesi ve konforu sayesinde hastaların rahatlıkla girebildiği bir aygıt olduğunu vurguladı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ