yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Karadeniz Ekonomisinin Görünmeyen Kahramanları

Nalia Karadeniz Mutfağı restoranlarında kullanılan besin eserlerini yöresinden temin ediyor, klâsik yöntemde işliyor ve en lezzetli haliyle müşterilerine ulaşmasını sağlıyor.

Karadeniz Ekonomisinin Görünmeyen Kahramanları


Sürdürülebilir ve klasik mutfak kültürünü yaşatmak lakin mahallî eserler kullanılarak mümkün olabilir. 

Yaşanılan coğrafya, iklim şartları ve yöresel bitki çeşitliliği, dini inançlar ve inanışlar, göçler ve savaşlar üzere öbür kültürler ile etkileşimlerle şekillenen yerel/ yöresel mutfağın bölge dışındaki temsili kelam konusu olduğunda kullanılan gereçlerin bölgeden temin edilmesi değer taşımaktadır. 

Nalia Karadeniz Mutfağı Yönetim Kurulu Lideri Süleyman Tarakçı yaptığı açıklamada şunları söyledi.

‘Üretimimizi Rize’ye taşıyarak lokal iktisada ve istihdama katkı sağladık. Özgün lezzetimizi yaşatabilmek için, endüstriyel eserlere karşı alternatif tedarik anlayışımızı geliştirdik. 

Et sürece tesisimiz tüm şubelerimiz için ilkbaharın gelmesiyle birlikte üretime başladı. Coğrafik işaretli Rize Kavurma bakır kazanlarda ağır ateşte uzun müddet ve harika şartlarda pişiriliyor ve baharla birlikte yaylalarda yetişen doğal otların tatlarını taşıyor. 

Süleymen Tarakçı, yerelin desteklenmesi konusunda öncü bir uygulamayı da başlatmanın gururunu yaşadıklarını belirterek ekliyor; 

‘’Anlaşmalı tarım uygulamalarını başlattık. Karadeniz Mutfağının başrolünde olan, Kara Lahana ve Pazı için çiftçilerle tohum etabından başlayarak tarladan sofraya gelen süreci yönetiyor, mutfağımızda kullandığımız eserlerin toprak kalitesinden, ilaçlamasına her kademesinin istediğimiz şartlarda yapıldığını bilerek mutfağımıza alıyoruz. Çiftçi tohumu atarken ne kazanacağını biliyor, erken ödeme yaparak çiftçinin refahı konusunda örnek bir model oluşturuyoruz.’’

Nalia Karadeniz Mutfağı İstanbul ve Rize Şubelerinde klasik Karadeniz mutfağını yeni ve çağdaş bir bakış açısı ile yorumluyor, eşsiz üretim ve tedarik planlaması ile yerele bedel katıyor, ekonomiyi güçlendiriyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim