yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Karşıyaka’nın can dostlar için yol haritası hazır

Karşıyaka Belediyesi’nin düzenlediği ‘Can Dostlar Çalıştayı’nın akabinde bir sonuç bildirgesi hazırlanarak sokak hayvanları için yapılması gereken çalışmalar tek tek sıralandı.

Karşıyaka’nın can dostlar için yol haritası hazır


Çalıştayda yaptığı kısırlaştırma seferberliği daveti geniş yankı uyandıran Belediye Başkanı Yıldız Ünsal “Sonuç raporunu yol haritamız kabul edecek, can dostlarımız için Türkiye’ye örnek olacak çalışmalara imza atacağız” dedi.

Karşıyaka Belediyesi tarafından, sokak hayvanlarının geleceğini ve yapılması gereken çalışmaları kıymetlendirmek maksadıyla düzenlenen ‘Can Dostlar Çalıştayı’nın sonuç bildirgesi yayınlandı. Raporda; çalıştayda buluşan STK temsilcileri, hayvanseverler, Karşıyaka Belediyesi bürokratları ve veterinerleri tarafından ortak akılla üretilen tahlil tekliflerine yer verildi. Kısırlaştırma başta olmak üzere, yerelden genele yayılabilecek çalışmaların sıralandığı raporun tamamlanmasının akabinde birinci uygulamalar için harekete geçildi.

GÖNÜLLÜ TAKVİYESİ ARTTIRILACAK

Bu kapsamda Karşıyaka Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, çalışmalarına dayanak verecek gönüllülere yönelik bir eğitim planladı. Lokal Hayvan Muhafaza Vazifelisi Eğitimi 11-12 Haziran tarihlerinde Karşıyaka Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirilecek. Kontenjan hududu olmayan eğitim için kayıtlar eğitimin çabucak öncesinde salonda yapılacak.

“TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAĞIZ”

Çalıştayda, sokak hayvanlarının uyutulmasını öngören yasa tasarısına karşı kısırlaştırma seferberliği için davet yapan Karşıyaka Belediye Başkanı Yıldız Ünsal “Çağrımıza hoş geri dönüşler aldık, dayanağın daha da artacağına inanıyoruz. Sonuç bildirgemizde de bu istikamette hayli yarar sağlayacak unsurlar var. Bu rapor bizim yol haritamız olacak. Adım adım hepsini hayata geçirerek Türkiye’ye örnek olacak çalışmalar yapacağız. Hayatı ve kentimizi paylaştığımız can dostlarımızın hayat haklarına sahip çıkacağız” diye konuştu.

RAPORDA SIRALANAN 9 ÖNERİ

Can Dostlar Çalıştayı’nın sonuç bildirgesinde hayata geçirilmesi önerilen çalışmalar şöyle sıralandı;

1- İzmir Ticaret Odası ve Atatürk Organize Sanayi Bölgesi İdaresi ile görüşülerek mali kaynak sağlanması.

2- HAYTAP ile Karşıyaka’da bulunan tüm okullarda hazırlanacak program çerçevesinde yıl uzunluğu eğitimler düzenlenmesi.

3- Köpek eğitmeni Volkan Akdeniz önderliğinde bakımevinde ve sokaklarda bulunan köpeklerin, davranış bozukluklarının giderilmesi tarafında köpek eğitimleri düzenlenmesi.

4- Vatandaşların köpek davranışları ve bunlara karşı nasıl yaklaşılması gerektiği konusunda Volkan Akdeniz ile halka yönelik eğitimler düzenlenmesi.

5- Üremenin denetim altına alınabilmesi maksadıyla kısırlaştırma sayılarının arttırılması için İzmir Veteriner Doktorlar Odası iştirakiyle özel veteriner klinikleri ile iş birliği yapılması. 

6- Kısırlaştırılmanın arttırılması maksadıyla İstekli Veteriner Tabipler ve Teknikerler Derneği ile ortak kısırlaştırma çalışmaları düzenlenmesi. 

7- Yerel Hayvan Muhafaza vazifelileri eğitimlerine sürat vererek istekli ordusunun genişletilmesi ve yapılacak tertip ile saha çalışmalarının arttırılması. 

8- Veteriner İşleri Müdürlüğüne tekniker ve emekçi desteği yapılarak çalışmaların daha faal hale getirilmesi. 

9- Mahalle bazında yapılacak çalışmalara mahalle muhtarlarının dahil edilerek, yerinde tahlil teklifleri üretilmesi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim