yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Karton tekneler İzmir Körfezi’nde kıyasıya yarıştı

İzmirli mimar ve mühendislerin her yıl Kabotaj Bayramı’nda düzenledikleri “Kartondan Tekneler” müsabakası bu yıl 16’ncı defa yapıldı.

Karton tekneler İzmir Körfezi’nde kıyasıya yarıştı


 İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Dr. Zafer Levent Yıldır’ın başlattığı yarışta, meslek odaları tarafından yapılan kartondan tekneler Körfez’de kıyasıya yarıştı. Müsabakayı Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin teknesi kazandı. 

İzmir’de sabah saatlerinde başlayan ve İzmir Körfezi’nde renkli imgelere sahne olan 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlamaları, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı meslek odalarının etkinlikleriyle devam etti. Kabotaj Kanunu’nun kabulü nedeniyle her yıl klâsik olarak düzenlenen “Kartondan Tekneler” yarışı, bu yıl 16’ncı defa yapıldı. Aktifliğe İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Dr. Zafer Levent Yıldır’ın yanı sıra Karabağlar Belediye Başkanı Helil Kınay, TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Aykut Akdemir, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi Cumhuriyet Halk Partisi Küme Sözcüsü Elvin Sönmez Güler, TMMOB’a bağlı meslek kuruluşlarının temsilcileri ile TMMOB’a bağlı mimar ve mühendisler katıldı. 

Kartondan teknelerle kıran kırana yarış
Yarışma öncesi meslek kuruluşları Cumhuriyet Meydanı’ndan Konak Pier’e yürüyerek kendi imkânlarıyla yaptıkları karton tekneleri taşıdı. Kıyı güvenlik botlarının eşlik ettiği müsabakada, TMMOB’a bağlı meslek kuruluşları ile TMMOB emeklilerinin yer aldığı bir küme kendi dizaynları karton tekneleri suya indirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Dr. Zafer Levent Yıldır’ın start vermesinin akabinde Körfez’de yarış başladı. Kimi tekneler suya iner inmez batarken Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ile TMMOB emekli kümesinin hazırladığı tekneler kıran kırana yarışa girdi. İki tekne, kıyıdan yaklaşık 30 metre açıkta duran kıyı güvenlik teknelerine kadar gidip tekrar kıyıya batmadan ulaştı. Renkli imgelere sahne olan yarışı Şimay Nasay’ın kullandığı Makine Mühendisleri Odası teknesi kazandı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ