yandex
ankara seo
ankara web tasarım
27.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Kaspersky, her üç siber olaydan birinin fidye yazılımı nedeniyle gerçekleştiğini raporladı

Kaspersky’nin son araştırması, 12 Mayıs Memleketler arası Fidye Yazılımı ile Çaba Günü öncesinde global siber güvenlik ortamındaki tasa verici eğilimi ortaya koyuyor.

Kaspersky, her üç siber olaydan birinin fidye yazılımı nedeniyle gerçekleştiğini raporladı


2023 yılında her üç siber olaydan biri fidye yazılımı hücumlarından oluşuyor. Rapor, 2022’ye kıyasla global olarak %30 artış gösteren amaçlı fidye yazılımı kümelerinin artan tehdidine ve bilinen kurban sayısındaki %71’lik artışa ışık tutuyor.

Kaspersky’nin 2022 ve 2023 yıllarını kapsayan araştırması, amaçlı fidye yazılımı kümelerinde telaş verici bir artış olduğunu ortaya koydu. Bilgiler, 2022’ye kıyasla bu kümelerin sayısında global çapta %30’luk şaşırtan bir artış olduğunu ve hücumlarının bilinen kurbanlarında %71 artış olduğunu gösterdi. Rastgele atakların tersine, bu maksatlı kümeler gözlerini kamu kurumlarına, önde gelen kuruluşlara ve işletmelerdeki muhakkak şahıslara dikmiş durumda. Siber hatalılar sofistike ve kapsamlı hücumlar düzenlemeye devam ettikçe, siber güvenliğe yönelik tehdit daha da belirginleşiyor.

2023’te Lockbit 3.0 en yaygın fidye yazılımı olarak öne çıktı ve 2022’deki bir sızıntıdan yararlanarak dünya çapındaki kuruluşları maksat alan özel varyantlar üretti. BlackCat/ALPHV, FBI ve öbür kurumların ortak çalışmasıyla faaliyetlerinin sekteye uğratıldığı Aralık 2023’e kadar ikinci sırada yer aldı. Lakin BlackCat süratle toparlanarak fidye yazılım kümelerinin ne kadar güçlü olabileceğini gösterdi. Yeni Zelanda güvenlik firması Emsisoft’a nazaran listenin üçüncü sırasında, yönetilen belge transfer sistemi MOVEIt’i ihlal ederek Aralık 2023’e kadar 2,5 binden fazla kuruluşu etkileyen Cl0p yer aldı.

Kaspersky, 2023 Fidye Yazılımlarının Durumu raporunda BlackHunt, Rhysida, Akira, Mallox ve 3AM üzere birkaç kayda paha fidye yazılımı ailesi de belirledi. Fidye yazılımı ortamı geliştikçe, daha küçük, daha yakalanması güç kümeler ortaya çıkıyor ve kolluk kuvvetleri için yeni zorluklar oluşturuyor. Araştırmaya nazaran, Hizmet Olarak Fidye Yazılımı (RaaS) platformlarının yükselişi siber güvenlik ortamını daha da karmaşık hale getirerek proaktif tedbirlere duyulan muhtaçlığı vurguluyor.

Kaspersky’nin olay müdahale takımı, fidye yazılımı taarruzlarının 2023’te her üç siber güvenlik olayından birini oluşturduğunu belirtti. Araştırmada, yükleniciler ve hizmet sağlayıcılar aracılığıyla yapılan akınlar, tasa verici bir verimlilikle büyük ölçekli taarruzları kolaylaştıran kıymetli vektörler olarak ortaya çıktı. Genel olarak, fidye yazılımı kümeleri, maksatlarına ulaşmak için çeşitli araçlar ve teknikler kullanarak ağ güvenliği açıklarını sofistike bir formda anladıklarını gösteriyor. Fidye yazılım ataklarına ve tesir alanı ele geçirmelerine karşı savunmak için sağlam siber güvenlik tedbirlerine duyulan muhtaçlığı vurgulayarak, kurbanlarına sızmak için uygun bilinen güvenlik araçlarını kullanıyorlar ve halka açık güvenlik açıklarının yanında mahallî Windows komutlarından yararlanıyorlar.

Kaspersky GReAT Araştırma Merkezi Başkanı Dmitry Galov, şunları söyledi: “Hizmet olarak fidye yazılımları yaygınlaştıkça ve siber hatalılar giderek daha sofistike taarruzlar gerçekleştirdikçe, siber güvenliğe yönelik tehditler daha da değerli hale geliyor. Fidye yazılım hücumları, kritik dallara sızan ve küçük işletmeleri ayrım gözetmeksizin avlayan müthiş bir tehdit olarak varlığını sürdürüyor. Bu yaygın tehditle çaba etmek için, bireylerin ve kuruluşların savunmalarını sağlam siber güvenlik tedbirleriyle güçlendirmeleri zaruridir. Kaspersky Endpoint Security üzere tahlillerin kullanılması ve Yönetilen Tespit ve Karşılık (MDR) özelliklerinin benimsenmesi, gelişen fidye yazılımı tehditlerine karşı korunmada çok değerli adımlardır.”

Fidye yazılımlarının durumu hakkındaki raporun tamamını Securelist adresinde bulabilirsiniz.

Kaspersky, 12 Mayıs Fidye Yazılımı ile Uğraş Gününde kurumları fidye yazılımı akınlarına karşı operasyonlarını muhafazaları için aşağıdaki en düzgün uygulamalara uymaya çağırıyor:

  • Saldırganların güvenlik açıklarından yararlanmasını ve ağınıza sızmasını önlemek için tüm cihazlarınızdaki yazılımları her vakit aktüel tutun. 

  • Savunma stratejinizi yanal hareketleri ve internete data çıkışını tespit etmeye odaklayın. Siber hatalıların ağınıza ilişkilerini tespit etmek için giden trafiğe bilhassa dikkat edin. Davetsiz konukların kurcalayamayacağı çevrimdışı yedeklemeler oluşturun. Gerektiğinde yahut acil bir durumda bunlara süratli bir biçimde erişebileceğinizden emin olun. 

  • Tüm uç noktalar için fidye yazılımı müdafaasını aktifleştirin. Bilgisayarları ve sunucuları fidye yazılımlarına ve öteki makus hedefli yazılım cinslerine karşı koruyan, açıkları önleyen ve evvelden yüklenmiş güvenlik tahlilleriyle uyumlu olan ücretsiz Kaspersky Anti-Ransomware Tool for Business ürününü bunun için kulanabilirsiniz.

  • Anti-APT ve EDR tahlilleri kurarak gelişmiş tehdit keşfi ve tespiti, soruşturma ve olayların vaktinde düzeltilmesi için yeteneklerinizi artırın. SOC takımınızın en son tehdit istihbaratına erişimini sağlayın ve profesyonel eğitimlerle nizamlı olarak marifetlerini artırın. Üsttekilerin tümü Kaspersky Expert Security çerçevesinde mevcuttur.
  • SOC grubunuza en son tehdit istihbaratına (TI) erişim sağlayın. Kaspersky Threat Intelligence Portal, Kaspersky’nin TI’sına erişim noktasıdır ve grubumuz tarafından 20 yılı aşkın müddettir toplanan siber akın datalarını ve içgörüleri sağlar. Kaspersky, işletmelerin bu çalkantılı vakitlerde tesirli savunmalar sağlamasına yardımcı olmak için, devam eden siber taarruzlar ve tehditler hakkında bağımsız, daima güncellenen ve global kaynaklı bilgilere fiyatsız olarak erişebileceğini duyurdu. Bu teklife buradan erişim talep edebilirsiniz.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ