yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Kaspersky, Otelleri Hedef Alan Yeni Dolandırıcılık Planını Ortaya Çıkardı

Kaspersky otel sahiplerini ve işçisini gaye alan, dolandırıcıların kimlik bilgilerini çalmaya yahut bilgisayarlara berbat hedefli yazılım bulaştırmaya çalıştığı yeni bir dolandırıcılık planını keşfetti.

Kaspersky, Otelleri Hedef Alan Yeni Dolandırıcılık Planını Ortaya Çıkardı


Eski yahut muhtemel konuklardan gelen yazışmalar üzere görünen düzmece e-postalar, kurbanları tuzağa düşürmek için konaklama dalının müşteri hizmetlerine verdiği kıymetten yararlanıyor.

Aldatmaya yönelik kelam konusu e-postalar otelin genel e-posta adreslerine gönderilen, konuklardan gelmiş üzere görünen yahut Booking.com’daki ilgilenilmesi gereken kullanıcı yorumlarını ele almak için acil talep kılığına giren yasal soruları yahut şikayetleri taklit ediyor. Fakat bu e-postalar temelinde otel çalışanlarını kimlik bilgilerini ifşa etmeleri yahut makûs hedefli yazılım indirmeleri için kandırmayı amaçlayan saldırganlardan geliyor.

Dolandırıcılar, makul nedenlere dayanarak hazırladıkları e-postaları, otel işçisinin dikkatini çekmek üzere gerçek müşteri talepleri yahut şikayetleri halinde yazıyor. Konaklama dalında prestije verilen yüksek bedel göz önüne alındığında, işçi bu e-postalara çabucak karşılık verme eğiliminde oluyor. Bu heves, makus niyetli temaslara tıklama yahut ziyanlı ekleri açma mümkünlüğünü artırıyor ve tuzağa düşmeye teşvik ediyor. Saldırganlar, uydurma e-postalarını göndermek için konuklar tarafından yaygın olarak kullanılan Gmail üzere fiyatsız e-posta hizmetlerini kullanıyor. Bu durum, otel çalışanının yasal bildiriler ile e-posta tehditleri içeren iletileri ayırt etmesini zorlaştırıyor.

Dolandırıcılık maksatlı e-postalar çoklukla iki kategoriye ayrılıyor. Birincisi, eski konuklardan gelen şikayetleri husus alıyor. Bu e-postalarda kaba işçi yahut pak olmayan odalar üzere olumsuz tecrübeler anlatılıyor ve bazen de fotoğraf yahut görüntülere atıfta bulunuluyor. Hedef, işçisi irtibatlara tıklamaya yahut berbat gayeli yazılım içeren ekleri açmaya teşvik etmek. İkinci kategori, potansiyel konuklardan gelen soruları taklit eden e-postaları içeriyor. Bu e-postalarda imkanlar, fiyatlar yahut müsaitlik hakkında sorular soruluyor ya da seyahat planlaması konusunda yardım isteniyor. Hücumun emeli, gelecekteki akın planlarında kullanmak yahut darknet forumlarında satmak üzere kimlik bilgilerini toplamak formunda ortaya çıkıyor.

Kaspersky Spam Analisti Anna Lazaricheva, şunları söylüyor: “Saldırganlar gayelerine ulaşmak için ekseriyetle işletmelerin en savunmasız istikametlerinden yararlanır. Konaklama kesiminde de müşteri hizmetlerinde harikalık için çabalayan otel hizmeti çalışanlarının bu bahse adanmışlığını avantaja çeviriyorlar. Konukların sorularını yahut şikayetlerini taklit ederek, işçinin problemleri süratli bir biçimde çözme konusundaki kararlılığını manipüle ediyorlar ve böylelikle dolandırıcılık planlarının kurbanı olma mümkünlüğünü artırıyorlar. Bu akınlara karşı korunmak için işletmeler sağlam e-posta filtreleme sistemleri uygulamalı, çalışanlarına makûs niyetli teşebbüsleri fark etme konusunda nizamlı eğitim vermeli ve acil taleplere karşılık vermeden evvel bunların gerçekliğini doğrulamak için protokoller oluşturmalıdır.” 

Kaspersky’nin yıllık spam ve kimlik avı raporuna nazaran, e-posta kimlik avı ve makus maksatlı yazılımlar değerli siber tehditler ortaya koymaya devam ediyor. Geçen yıl Kaspersky’nin Mail Anti-Virus sistemi 135 milyon 980 bin 457 makus maksatlı e-posta ekini engellerken, Anti-Phishing sistemi 709 milyon 590 bin 11 kimlik avı temasına erişim teşebbüsünü önledi. Kimlik avına yönelik ve berbat emelli e-postalar, sıklıkla muteber kurumları taklit ediyor ve alıcıları hassas bilgileri ifşa etmeleri yahut berbat maksatlı kontaklarla etkileşime geçmeleri için kandırmak maksadıyla gelişmiş toplumsal mühendislik taktikleri kullanıyor.

Kaspersky Daily’de kelam konusu e-posta saldırısı kampanyası hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Verilerinizi kimlik avı akınlarından ve sızıntılardan korumak için Kaspersky uzmanları şunları öneriyor:

  • Personelinize temel siber güvenlik hijyen eğitimi verin. Çalışanlarınızın oltalama e-postalarını nasıl ayırt edeceklerini bildiklerinden emin olmak için simüle edilmiş bir oltalama saldırısı düzenleyin.

 

  • Kimlik avı e-postası yoluyla bulaşma mümkünlüğünü azaltmak için posta sunucularınızda kimlik avı tedbire özelliklerine sahip müdafaa tahlilleri kullanın. Kaspersky Security for Mail Server, çalışanlarınızın ve işletmenizin toplumsal nitelikli tasarlanmış dolandırıcılıklar tarafından suistimal edilmesini önler.

 

  • Her büyüklükteki ve bölümdeki kuruluşlar için gerçek vakitli muhafaza, tehdit görünürlüğü, EDR ve XDR’nin araştırma ve cevap yeteneklerini sağlayan Kaspersky Next gibi bir müdafaa tahlili kullanın.

 

  • Microsoft 365 bulut hizmetini kullanıyorsanız onu da muhafaza altına almayı unutmayın. Kaspersky Security for Microsoft Office 365, inançlı iş bağlantısı için SharePoint, Teams ve OneDrive uygulamalarını müdafaanın yanı sıra özel bir spam ve kimlik avı tedbire özelliğine sahiptir.

 

  • Kaspersky Small Office Security gibi hafif, kolay yönetilebilir ve tesirli tahliller kullanın. Bunlar kimlik avı e-postaları yahut berbat hedefli ekler nedeniyle kendi bilgisayarınıza olan erişiminizi kaybetmeyi önlemeye yardımcı olur.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim