yandex
ankara seo
ankara web tasarım
21.04.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Kaspersky uzmanları, verileri çalmaya yönelik kötü amaçlı yazılımların 2020’den bu yana yedi kat daha fazla bulaştığını açıkladı

Kaspersky Dijital Ayak İzi İstihbaratı, bilgi hırsızlığına yönelik olarak yeraltı pazarlarında satılan berbat emelli yazılımların günlük evraklarından elde edilen bilgilerden yola çıkarak 2023 yılında yaklaşık 10 milyon aygıtın bu tıp berbat emelli yazılımların kurbanı olduğunu ortaya çıkardı.

Kaspersky uzmanları, verileri çalmaya yönelik kötü amaçlı yazılımların 2020’den bu yana yedi kat daha fazla bulaştığını açıkladı

Kaspersky Dijital Ayak İzi İstihbaratı, bilgi hırsızlığına yönelik olarak yeraltı pazarlarında satılan berbat maksatlı yazılımların günlük evraklarından elde edilen bilgilerden yola çıkarak 2023 yılında yaklaşık 10 milyon aygıtın bu cins berbat emelli yazılımların kurbanı olduğunu ortaya çıkardı.

Siber hatalılar virüs bulaşan aygıt başına ortalama 50,9 oturum açma bilgisi çalıyor ve bu durum hem tüketiciler hem işletmeler için büyüyen bir tehdide dönüşüyor. Bu büyüyen tehdit ortamı ışığında Kaspersky, mevzuyla ilgili farkındalığı artırmak ve ilgili riskleri azaltmaya yönelik stratejiler sunmak için özel bir web sayfası hazırladı.

2023 yılında bilgi hırsızları tarafından ele geçirilen yaklaşık 326 milyon giriş ve bu alandaki web sitelerinin şifreleri ile ele geçirilen hesaplarda başı .com alan ismi çekiyor. Onu Brezilya (.br, 28,8 milyon), Hindistan (.in, 8,2 milyon), Kolombiya (.co) ve Vietnam (.vn) ile alakalı alan isimleri takip ediyor. Türkiye ile bağlı .tr alan isminde, 2023’te güvenliği ihlal edilmiş hesap sayısı 3,8 milyona ulaştı.

Kaspersky Dijital Ayak İzi İstihbaratı datalarına nazaran, 2023 yılında yaklaşık 10 milyon şahsî ve kurumsal aygıt bilgi çalan makus gayeli yazılımlar tarafından tehlikeye atıldı ve bu sayı son üç yılda %643 artış gösterdi. Virüs bulaşmış aygıtlara ait bilgiler, yeraltı pazarlarında etkin olarak ticareti yapılan ve şirketlerin müşterilerinin ve çalışanlarının güvenliğini sağlamasına yardımcı olmak için Kaspersky tarafından izlenen bilgi hırsızlığına yönelik makus gayeli yazılım günlük belgelerinin dinamiklerinden kaynaklanıyor.

Her ne kadar 2023’te günlük belgelerinin (ve münasebetiyle enfeksiyonların) sayısı 2022’ye kıyasla %9 oranında düşüş yaşamış olsa da, bu durum siber hatalıların oturum açma bilgileri ve parolalara yönelik talebinin dinginleştiği manasına gelmiyor. Örneğin 2023’te ele geçirilen birtakım kimlik bilgilerinin içinde bulunduğumuz yıl içinde bir noktada dark web’e sızdırılmış olması mümkün. Bu nedenle, gerçek enfeksiyon sayısının 10 milyondan daha yüksek olması büyük ihtimal. Kaspersky’nin infostealer günlük belgesi dinamiklerine ait değerlendirmesine nazaran, 2023 yılında gözlemlenen enfeksiyon sayısının yaklaşık 16 milyona ulaşacağı iddia ediliyor.

Siber hatalılar, virüs bulaşmış aygıt başına ortalama 50,9 oturum açma kimlik bilgisi çalıyor. Tehdit aktörleri bu kimlik bilgilerini siber hücumlar gerçekleştirmek de dahil olmak üzere kendi makûs niyetli hedefleri için kullanmanın yanı sıra dark web forumlarında ve gölge Telegram kanallarında serbestçe satıyor yahut dağıtıyor. Bu kimlik bilgileri toplumsal medya, çevrimiçi bankacılık hizmetleri, kripto cüzdanları ve e-posta ve dahili sistemler üzere çeşitli kurumsal çevrimiçi hizmetler için giriş bilgilerini kapsayabiliyor. Kaspersky’nin datalarına nazaran, son 5 yılda dünya çapında 443 bin web sitesinin kimlik bilgileri tehlikeye girdi.

Kaspersky Dijital Ayak İzi Uzmanı Sergey Shcherbel, şunları söyledi: “Giriş bilgilerini içeren günlük belgelerinin dark-web üzerindeki kıymeti, bilgilerin çekiciliğine ve pazara sunulma formuna bağlı olarak değişir. Kimlik bilgileri, sistemli yüklemeler yapan bir abonelik hizmeti, muhakkak talepler için “toplayıcı” olarak isimlendirilen bir hizmet ya da yeni edinilen oturum açma kimlik bilgilerini sadece seçilen alıcılara satan bir “dükkan” aracılığıyla satılabilir. Bu dükkanlarda fiyatlar çoklukla günlük evrakı başına 10 dolardan başlar. Bu durum, hem bireylerin hem de şirketlerin -özellikle de büyük çevrimiçi kullanıcı topluluklarını yönetim edenlerin- tetikte olmalarının ne kadar değerli olduğunu vurguluyor. Sızdırılan kimlik bilgileri, siber hatalıların hırsızlık için yetkisiz erişim, toplumsal mühendislik yahut kimliğe bürünme üzere çeşitli akınlar gerçekleştirmesine imkan tanıyan büyük bir tehdit oluşturuyor.”

Veri çalmayı amaçlayan makus emelli yazılımlara karşı korunmak için, bireylerin rastgele bir aygıt için kapsamlı bir güvenlik tahlili kullanmaları tavsiye ediliyor. Bu, enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olacak ve enfeksiyon için bulaşma noktası olabilecek kuşkulu siteler yahut kimlik avı e-postaları üzere tehlikelere karşı onları uyaracaktır. Dahası, şirketler kullanıcılarının, çalışanlarının ve iş ortaklarının bu formda kendilerini tehditlerden muhafazalarına yardımcı olabilir. Sızıntıları proaktif olarak izleyebilir ve kullanıcılardan sızan parolaları derhal değiştirmelerini isteyebilir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ