yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Katar ve DSÖ yeni Ülke İşbirliği Stratejisi hazırlıyor

9 Mayıs 2024, Doha, Katar – Dün, Halk Sağlığı Bakanlığı, Doha’da, 2024-2030 Ülke İşbirliği Stratejisi (CCS) konusunda DSÖ ile 2 günlük ortak bir çalıştay

Katar ve DSÖ yeni Ülke İşbirliği Stratejisi hazırlıyor

9 Mayıs 2024, Doha, Katar – Dün, Halk Sağlığı Bakanlığı, Doha’da, 2024-2030 Ülke İşbirliği Stratejisi (CCS) konusunda DSÖ ile 2 günlük ortak bir çalıştay gerçekleştirdi. Çalıştaya Katar Halk Sağlığı Bakanlığı ve diğer ilgili bakanlık ve kuruluşlardan üst seviye yetkililer, DSÖ, Birleşmiş Milletler (BM) kuruluşları ve ortaklarından temsilciler katıldı.

Ortak çalıştayda yeni CCS’nin tartışılması ve fikir birliğine varılması amaçlandı. Aktiflik sırasında sıhhat öncelikleri ve zorlukları belirlendi ve Halk Sağlığı Bakanlığı ile DSÖ arasındaki işbirliğine yönelik stratejik bir gündem oluşturuldu.

CCS, DSÖ’nün çalışmalarını her Üye Devletin kendine has ihtiyaçlarıyla uyumlu hale getirmeyi amaçlayan stratejik bir teşebbüstür. CCS, ilgili tüm kurumlar ortasında işbirliği için bir çerçeve sağlayarak, bir ülkenin özel muhtaçlıklarını karşılarken global ve bölgesel sıhhate öncelik vermektedir.

Kamu Sağlığı Bakanı Ekselansları Dr Hanan Mohamed Al Kuwari’nin konuşması Ortak çalıştayda Sıhhat İşleri Bakan Yardımcısı Dr Salih Ali Al Marri tarafından yapıldı. Ekselansları konuşmasında şunları kaydetti: “Katar Devleti, Dünya Sıhhat Örgütü ile yakın işbirliğini, bilhassa ulusal siyasetlerimizin, stratejilerimizin ve planlarımızın desteklenmesine katkıda bulunacak formlarda daha da güçlendirmeye kararlıdır. Katar Ulusal Vizyonu 2030, Katar Devleti’nin Üçüncü Ulusal Kalkınma Stratejisi, sıhhat stratejilerimiz ve Sürdürülebilir Kalkınma Gayelerimiz ile uyumlu olarak Katar toplumunun sıhhat ve refahını uygunlaştırmak bir önceliktir.”

Ekselansları ayrıyeten konuşmasına şöyle devam etti: “Katar Devleti ve Dünya Sıhhat Örgütü’ndeki uzman ve uzmanlar ortasında Ülke İşbirliği Stratejisinin geliştirilmesine yönelik ağır ve uğraşlı çalışma, bilhassa de Katar Devleti’nde elde edilen olağanüstü sonuçlar ışığında büyük kıymet taşıyor. Önümüzdeki 6 yıldaki ortak hareket önceliklerinin belirlenmesi. Strateji, Katar ile Dünya Sıhhat Örgütü ortasındaki işbirliğinin genişletilmesine, ufkumuzu genişletmeye ve ulusal önceliklerimize ve milletlerarası taahhütlerimize ulaşılmasına katkıda bulunuyor. Dünya Sıhhat Örgütü’nün herkesin ulaşılabilir en yüksek sıhhat standardına sahip olmasını sağlama maksadını paylaştığımız için bu bilhassa kıymetlidir.”

Katar’ın gelişmiş bir toplumsal müdafaa sistemine sahip olduğunu ve sıhhat, eğitim ve toplumsal müdafaa alanlarında Sürdürülebilir Kalkınma Maksadı gayelerinin birçoğuna ulaştığını belirtmekte yarar var.

Katar Ulusal Vizyonu 2030, “Katar’ı 2030 yılına kadar sürdürülebilir kalkınmayı başarabilen ve gelecek kuşaklar için halkına yüksek bir hayat standardı sağlayabilen gelişmiş bir ülkeye dönüştürmeyi” amaçlayan argümanlı bir vizyondur. Vizyon, kalkınmanın 4 sütunu üzerine inşa edilmiştir: insani, toplumsal, ekonomik ve çevresel.

CCS hazırlıkları, Katar’da DSÖ Ülke Ofisinin kurulmasının akabinde 2023 yılında başladı. Stratejinin geliştirilmesine Halk Sıhhati Bakanlığı’ndan ve DSÖ’nün global, bölgesel ve ulusal seviyelerinden yetkililer ve uzmanlar katılmıştır.

DSÖ Doğu Akdeniz Bölge Yöneticisi Dr. Hanan Balkhy, çalıştay iştirakçilerine yaptığı konuşmada, DSÖ ile Katar ortasındaki işbirliğinden ve Katar’ın sıhhat ve kalkınma kesimlerindeki başarılarından duyduğu memnuniyeti lisana getirdi: “Katar’ın vatandaşları için başardıklarına çok bedel veriyoruz ve Katar’da sıhhat ve kalkınmaya yapılan yatırımlar, bölgesel ve milletlerarası topluluğun sıhhat tertiplerinde daima iyileşmelere ve vefat oranlarında azalmaya yol açmıştır. Katar Devleti ile verimli ve yapan iş birliğini sürdürme ve stratejik ortaklığımızı güçlendirme konusundaki kararlılığımızı yineliyoruz.”

Dr Balkhy şöyle devam etti: “Ülke İşbirliği Stratejisi, Dünya Sıhhat Örgütü ile Katar Devleti’nin sıhhat ve kalkınma alanında ortak gayelere ulaşmak için işbirliği yaptığı bir çerçevedir. Öncelikli maksadımız, planlama için sağlam temeller ve stratejik temel oluşturmak, Katar ile iş birliğini stratejik boyutlara taşımak, gelecek vizyonu doğrultusunda daha geniş ufuklara yayılmasına katkıda bulunmaktır.”

Çalıştay sırasında iştirakçiler, çalışma oturumları ve kapsamlı tartışmalar yoluyla CCS’nin çeşitli taraflarını gözden geçirdiler. Sıhhat kesimi ve sıhhatle ilgili alanlardaki tüm ortakların ve paydaşların katkılarının yanı sıra ulusal sıhhat kesimi ve öbür ilgili ortakların stratejik siyaset yahut uygulamalarındaki gelişmeleri de değerlendirdiler.

Çalıştay birkaç temel gayeye ulaşmayı amaçladı: 6 yıllık strateji boyunca Halk Sağlığı Bakanlığı ile DSÖ arasındaki işbirliğine yönelik stratejik öncelikler üzerinde fikir birliğine varılması; CCS bileşenlerinin gözden geçirilmesi; CCS yapısının sonuçlandırılması; ve Katar ile DSÖ ortasındaki işbirliğinin 2024’ten 2030’a kadar izlenmesi ve gözden geçirilmesi için bir çerçevenin oluşturulması. İştirakçiler çerçevenin temel ögeleri üzerinde başarılı bir biçimde anlaştılar.

Global seviyede CCS, Sürdürülebilir Kalkınma Gayeleri ve DSÖ’nün yaklaşan On Dördüncü Genel Çalışma Programı tarafından yönlendirilmektedir. Ulusal seviyede, sıhhat kesiminin durumu, nüfusun toplumsal ve ekonomik şartları ve temel sıhhat belirleyicileri tarafından belirtildiği üzere, ulusal vizyon ve ülkenin genel sıhhat durumu tarafından yönlendirilir. Ülkenin öncelikleri ve temel sıhhat problemleri belirlenerek önümüzdeki 6 yıl için işbirliği alanları belirlendi.

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ