yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

KESK Kocaeli: “TÜİK Hayat Pahalılığını Gizlemeye Devam Ediyor”

KESK Kocaeli Şubeler Platformu TÜİK’in açıkladığı enflasyon datalarına reaksiyon için protesto gerçekleştirdi.

KESK Kocaeli: “TÜİK Hayat Pahalılığını Gizlemeye Devam Ediyor”

KESK Kocaeli Şubeler Platformu, TÜİK’in enflasyon bilgileri hakkında İnsan Hakları Parkı’nda açıklama yaptı. Enflasyon sayılarının gerçek hayat pahalılığını yansıtmadığını ve bu durumun maaş artışlarını olumsuz etkilediğini belirten Platform açıklamasında, “TÜİK’in açıkladığı Haziran enflasyonu aylık yüzde 1,6, yıllık ise yüzde 71,6 olarak belirlenmiştir. Milyonlarca kamu işçisi ve emeklinin maaş artışında değerli bir faktör olan altı aylık enflasyon ise yüzde 24,7 olarak açıklanmıştır. Bağımsız iktisatçılardan oluşan Enflasyon Araştırma Kümesi (ENAGrup), TÜİK’ten bir saat evvel yaptığı açıklamada, Haziran enflasyonunun aylık yüzde 4,27, altı aylık yüzde 41,16 ve yıllık yüzde 113,08 olduğunu belirtmiştir. KESK Kocaeli Şubeler Platformu, TÜİK’in açıkladığı sayıların gerçek hayat pahalılığıyla ilgisi olmadığını ve bilhassa maaş artırımı periyotlarında enflasyon oranlarının düşürüldüğünü savunmuştur” dedi.

Açıklamada, TÜİK’in gerçek enflasyonu gizlemek için sayılara müdahale ettiği ve enflasyon hesaplamasının temelini oluşturan unsur fiyat listesini açıklamadığı belirtildi. Ayrıyeten, hükümetin elektrik artırımlarını Haziran ayı enflasyon hesaplamalarına dahil etmeyerek emekliler ve kamu işçilerinin maaş artışlarını engellediği vurgulandı.

KESK yoksulluk ve sefalet nizamına karşı çabaya çağırdı

KESK Kocaeli Şubeler Platformu, hükümetin iktisat siyasetlerini eleştirerek, kamu işçileri ve emeklilerin yoksulluğa terk edildiğini belirterek, insanca yaşanacak fiyat, inançlı iş ve inançlı gelecek taleplerini yineledi ve tüm kamu işçilerini uğraşa çağırdı.

Platformun talepleri ortasında, gelir vergisi birinci dilim oranının düşürülmesi, en düşük kamu işçisi maaşının yoksulluk hududunun üzerine çıkarılması ve bu sayının üç ayda bir güncellenmesi, kira yardımının yapılması, mülakatın kaldırılması ve kamu işçilerinin kelam ve karar sahibi olacağı demokratik bir çalışma ömrünün sağlanması yer aldı.

KESK Kocaeli Şubeler Platformu, sendikalı ve sendikasız tüm kamu işçilerini yoksulluk ve sefalet sistemine karşı birlikte uğraş etmeye ve insanca yaşayacak fiyat, teminatlı iş ve inançlı gelecek taleplerini yükseltmeye çağırdı. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ