yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Kilo vermek için diyabet ilaçları kullanmak güvenli mi?

Kilo vermek için diyabet ilaçlarını kullanmanın tesirlerini ve risklerini kıymetlendiren Tıbbi Biyokimya Uzmanı Prof. Dr. Nilgün Tekkeşin, kilo kaybı için onaylanan GLP-1 agonistlerinin, iğneyle alınan enjekte edilebilir ilaçlar olduğunu belirterek, “Tip 2 diyabet hastası değilseniz, diyabet ilaçlarına alternatifler konusunda hekiminize danışın.” dedi.

Kilo vermek için diyabet ilaçları kullanmak güvenli mi?


Prof. Dr. Nilgün Tekkeşin: “Maalesef, öbür kilo verme ilaçlarında olduğu üzere hastalar, bilhassa bir yıldan evvel ilaçları bıraktıklarında verdikleri kiloların birçoklarını geri alıyorlar. Ayrıyeten ilaçlar çok değerli, buzdolabında saklanması gerekiyor.”

Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi (İngilizce) Tıbbi Biyokimya Kısmından Prof. Dr. Nilgün Tekkeşin, kilo vermek için diyabet ilaçlarını kullanmanın tesirlerini ve risklerini kıymetlendirdi.

Kilo vermek için evvel hayat usulü değişiklikleri yapılmalı!

Son vakitlerde kilo vermek için Tip 2 diyabet ilaçlarının, bilhassa GLP-1 agonistlerinin (Zayıflama ilaçları) kullanımının giderek yaygınlaştığına işaret eden Prof. Dr. Tekkeşin, çeşitli diyabet ilaçlarının, sırf Tip 2 diyabetin tedavisine yardımcı olmakla kalmadığını, tıpkı vakitte hastaların kilo vermesine de yardımcı olduğunu kaydederek, “Kilo vermeye en yeterli yaklaşım her vakit evvel davranış ve ömür biçimi değişiklikleri yapmaktır.” dedi.

7 saat uyku başarılı kilo kaybının anahtarı…

Uzun vadeli muvaffakiyet için gerekli olan unsurlar ortasında tertipli antrenman, sağlıklı beslenme ve kâfi uykunun yer aldığını anlatan Prof. Dr. Tekkeşin, “Her gün en az 30 dakika yürüyüş üzere orta şiddette antrenman yapmaya çalışın. Yüksek proteinli kahvaltı yapın. Şekerli içecekleri sınırlayın. Bütün besinlerden faydalanın. Dikkatli yiyin; yavaş ve tadını çıkartarak yiyin. Ayrıyeten kalori alımınızı azaltın ve yüksek yağlı, şekerli ve çok işlenmiş besinlerden kaçının. Her gece 7 saat uyumayı hedefleyin. Bu başarılı kilo kaybının anahtarıdır.” dedi.

Bu ilaçlar önemli iştah sorunu yaşayan birtakım bireyler için tercih edilebilir

Sağlıklı ömür stili değişiklikleriyle birlikte zayıflama ilacı kullanan hastaların beden yükünün ortalama yüzde 10’unu kaybederken, yalnızca ilaç kullanan hastalarda ise bu oranın yüzde 3-6’larda kaldığını tabir eden Prof. Dr. Nilgün Tekkeşin, “Yaşam biçimi seçimlerinin yanı sıra diyabetli şahıslarda kan şekeri seviyelerini denetim etmek için kullanılan GLP-1 (glukagon gibisi peptit-1) agonistleri, önemli iştah sorunu yaşayan birtakım şahıslar için tercih edilebilir. Hastaların GLP-1 agonistlerini almaya hak kazanması için ekseriyetle 3 kriterden birini karşılaması gerekir. Bunlar Beden Kitle İndeksi BMI 30 yahut daha yüksekse, BMI 27 ve öbür kıymetli tıbbi rahatsızlıklar varsa ve BMI 25 ve Tip 2 diyabetli çok kilolu ise…” diye konuştu.

İğneyle alınan enjekte edilebilir zayıflama ilaçları uzun müddetli kullanılır mı?

Şu anda kilo kaybı için iki GLP-1 ilacı olarak onaylanmış eser olduğunu, her ikisi de uzun müddetli kullanım için sağlam olduklarını lisana getiren Prof. Dr. Nilgün Tekkeşin, diyabet için onaylanmış bir öteki ilacın ise kilo verme emelli kullanım için tam onaya sahip olmadığını hatırlattı.

Diyabet ilaçlarının, bilhassa GLP-1 reseptör agonistlerinin kilo kaybını teşvik etmek için farklı sistemler aracılığıyla çalıştığını kaydeden Prof. Dr. Nilgün Tekkeşin, “GLP-1 agonistleri direkt kilo kaybına neden olmaz, pankreasın insülin salmasını teşvik ederek kan şekerini düşürmek, genel iştahı azaltmak ve midenin boşalmasını yavaşlatmak (daha uzun müddet tok hissedilmesini sağlamak) üzere yollarla kilo kaybına neden olur. Kilo kaybı için onaylanan GLP-1 agonistleri, iğneyle alınan enjekte edilebilir ilaçlardır.” diye anlattı.

Yüksek tansiyon, kalp krizi üzere kardiyovasküler komplikasyonları önlemeye de yardımcı

Günlük ve haftalık olarak alınan iki farklı tıp ilacın bulunduğunu lisana getiren Prof. Dr. Nilgün Tekkeşin, “GLP-1 agonistleri ayrıyeten yüksek tansiyon, kalp krizi, kalp hastalığı üzere kardiyovasküler komplikasyonları önlemeye de yardımcı olur.” dedi.

Diyabet ilaçları yan tesirlere neden olur mu?

Bu ilaçların, FDA tarafından kilo vermek isteyenlerin tedavisi olarak onaylandığını kaydeden Prof. Dr. Nilgün Tekkeşin, “GLP-1 agonistleri, idame dozuna ulaşmak ve yan tesirleri en aza indirmek için vakit zaman ayarlama yapılır. Yararları ekseriyetle yan tesirlerinden daha ağır basmakta. Yeniden de kimi hastalarda bu ilaçları kullanırken birtakım yan tesirler görülebiliyor, lakin çoklukla bunlar ilacın kesilmesini gerektirmiyor.” diye konuştu.

Bu ilaçların yaygın yan tesirlerinin yorgunluk, kabızlık yahut ishal, karın ağrısı ve hazımsızlık ile düşük kan şekeri olduğunu da söyleyen Prof. Dr. Nilgün Tekkeşin, şöyle devam etti:

“Belirli GLP-1 ilaçları, makul tıbbi durumların gelişme riskini artırabilir. Safra kesesi problemleri, pankreatit, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, ferdî yahut ailede medüller tiroid karsinomu (tiroid kanseri) hikayesi, çoklu endokrin neoplazi sendromu Tip 2 (MEN2), diyabetik retinopati (göz problemleri), yüksek kolesterol yahut trigliserit düzeyleri, rastgele bir sindirim bozukluğu ve hamileler yahut gebelik planlayanlar bu ilaçlardan kaçınılmalıdır.”

Kilo verme muvaffakiyet oranları

GLP-1’lerin insanların kilo vermelerine yardımcı olmada ne kadar tesirli olduğu konusunda da yaklaşık bir yıllık tedavi sonrasında elde edilen bulguların bir ilaçta 10 kg, başkasında de 15 kg olduğunu tabir eden Prof. Dr. Nilgün Tekkeşin, “Maalesef, öbür kilo verme ilaçlarında olduğu üzere hastalar, bilhassa bir yıldan evvel ilaçları bıraktıklarında verdikleri kiloların birçoklarını geri alıyorlar. Ayrıyeten ilaçlar çok değerli, buzdolabında saklanması gerekir ve insanların yüzde 90’ında ekseriyetle hafif ile orta dereceli olmak üzere kimi yan tesirler görülüyor.” dedi.

Uzmanından öneriler

Prof. Dr. Nilgün Tekkeşin, kilo verme tedavisini düşünen ve diyabet ilaçlarını kullanmak isteyenlere, “Diyabet ilaçları herkes için uygun değildir. Seçeneklerinizi anlamak sizin ve hekiminizin sizin için en âlâ kararı vermesine yardımcı olabilir. Bu tedavi seçeneklerini merak ediyorsanız lakin Tip 2 diyabet hastası değilseniz, diyabet ilaçlarına alternatifler konusunda hekiminize danışın. Sizin için en uygun yaklaşımın hangisi olduğunu hekiminizle yahut bir obezite tıbbı uzmanıyla konuşun. Bu ilaçları kullanırken yaygın mide bulantısı ve hazımsızlıktan daha önemli mide, safra kesesi ve böbrek meselelerine kadar değişen potansiyel yan tesirlerle karşılaşabileceğinizi unutmayın. Bununla birlikte, ferdî yahut ailesel tiroid kanseri hikayesi olan şahıslar, kilo kaybı için enjekte edilebilir diyabet ilaçları kullanmamalıdır.” tekliflerinde bulundu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ