yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.02.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Kişisel cihaz kullanımı şirketleri riske sokuyor

Uzaktan ve hibrit çalışma modelleri şirketlerin kurallarını çalışanların da alışkanlıklarını değiştirdi. Çalışanlar şirket datalarına her yerden, istedikleri saatte ve ellerinin altındaki rastgele bir aygıttan erişmek istiyor. Kurumsal ağlardaki şahsî aygıtlar potansiyel olarak bir tehdit oluşturuyor.

Kişisel cihaz kullanımı şirketleri riske sokuyor


Uzaktan ve hibrit çalışma modelleri şirketlerin kurallarını çalışanların da   alışkanlıklarını değiştirdi. Çalışanlar şirket datalarına her yerden, istedikleri saatte ve ellerinin altındaki rastgele bir aygıttan erişmek istiyor. Kurumsal ağlardaki şahsî aygıtlar potansiyel olarak bir tehdit oluşturuyor. 

 

Dijital güvenlik şirketi ESET, çalışanlara ilişkin aygıtlarla bağlantılı siber risklerin nasıl azaltabileceğini; kurumsal dataların ve müşteri datalarının tehlikeye atılmasını nasıl önlenebileceğini inceledi. 

 

Kişisel aygıtların iş için kullanımı, sağlam güvenlik uygulamaları ve tedbirlerle desteklenmediği takdirde giderek artan siber güvenlik risklerini beraberinde getiriyor. Kendi aygıtını getir (BYOD) düzenlemelerine ait kaygılar yeni olmasa da iş için ferdî aygıtlara artan bağımlılık, kurumsal dataların güvenliğini sağlamanın zorluğunu daha da artırdı. Değişen çalışma ortamına ahenk sağlamak için mevcut güvenlik siyasetlerin yine kıymetlendirilmesi gerekiyor.

 

Kurumsal atak yüzeyini azaltın

Çalışanların, bilişim teknolojileri ünitesinin (BT) yetki alanı dışındaki aygıtları kullanması, bilhassa denetim edilmediği takdirde, kurumsal bilgiler için büyük bir tehdit haline geldi. Kuruluşların ağlarına erişen her aygıtın envanterini çıkarması ve temel bir muhafaza seviyesi sağlamak için çalışan aygıtlarının karşılaması gereken güvenlik standartlarını ve yapılandırmalarını belirlemesi gerekiyor. Çalışanların sahip olduğu aygıtlardaki onaylanmamış uygulamalar yahut öbür yazılımlar, bir bütün olarak BT’nin kurumsal data ve sistemlerin bütünlüğü, kullanılabilirliği ve kapalılığı için yaygın bir risk kaynağıdır. 

BYOD aygıtlar için de yazılım ve işletim sistemlerini güncelleyin

Çalışanların, şirket tarafından verilen dizüstü bilgisayarları ve akıllı telefonları kullanırken ve yazılım güncellemeleri yayımlandıktan çabucak sonra makinelerine yüklemek için BT departmanının dayanağını yanlarında bulmaları değerlidir. Bugünlerde pek çok işletme, sırf çalışanların aygıtlarına güncellemeleri yüklemeye değil tıpkı vakitte güvenliklerini genel olarak sıkılaştırmaya da yardımcı olmak için aygıt idaresi yazılımından yararlanıyor. Aygıtlarındaki yazılımları şimdiki tutma vazifesi çalışanların kendilerine düşüyorsa, kuruluşlar en azından çalışanlarına yamaların mevcut olduğunu hatırlatmak, güncellemeleri uygulamak için onlara nasıl yapılır kılavuzları sağlamak ve ilerlemeyi izlemek konusunda takviye olabilirler.

Güvenli bir irtibat kurun

Uzaktaki bir çalışanın kuruluşun ağına erişmesi gerekiyorsa, kuruluşun bunun farkında olması gerekir. Uzaktan çalışanlar yalnızca konutlarındaki Wi-Fi ağlarını değil, halka açık Wi-Fi ağlarını da kullanabilirler. Her iki senaryoda da uzaktan çalışanların kurumsal kaynaklara güya ofiste oturuyorlarmış üzere erişmelerini sağlayan hakikat yapılandırılmış bir sanal özel ağ (VPN), kurumun siber hatalılar tarafından istismar edilebilecek zayıflıklara maruz kalmasını azaltmanın kolay bir yoludur. Bir kuruluşun BT ortamına uzaktan irtibat sağlamanın bir öteki yolu da Uzak Masaüstü Protokolü’dür (RDP). Dünya nüfusunun büyük bir kısmı meskenden çalışmaya geçtiğinde, RDP ilişkilerinin sayısı süratle arttı ve RDP uç noktalarına yönelik taarruzlar da arttı. Siber hatalı bulduğu açıkları kullanarak fikri mülkiyete sahip dataları ele geçirebilir, kurumsal evrakları şifreleyip fidye için elinde tutabilir, muhasebe departmanını kandırarak kendi denetimleri altındaki hesaplara para aktarmalarını sağlayabilir ya da şirketin bilgi yedeklemelerine ziyan verebilir. RDP erişiminin, internete bakan RDP’nin devre dışı bırakılması ve RDP aracılığıyla oturum açılabilen tüm hesaplar için güçlü ve karmaşık parolalar gerektirmesi de dahil olmak üzere düzgün bir formda yapılandırılması gerekir.

Verilerinizi Koruyun 

Güçlü parola müdafaası, otomatik kilitleme, aygıtın öbürleri tarafından  kullanmasını engelleme şirketin bilgilerini ziyandan korumak için değerli adımlardır.  Gizli bilgilere yetkisiz bireyler tarafından erişilmesi riskini sınırlamak için kuruluşlar hassas bilgileri hem transfer sırasında hem de beklemede şifrelemelidir. Çok faktörlü kimlik doğrulama uygulanmalı, ağ ilişkilerini inançlı hale getirmelidir.

Güvenli görüntü konferans

Pandemi sayesinde görüntü konferans hizmetlerinde bir patlama yaşandı ve başlangıçta yüz yüze olan tüm toplantılar sanal dünyaya taşındı. Kuruluşlar, görüntü konferans hizmetlerini kullanmak için hangi yazılımın kullanılacağı ve temasın nasıl teminat altına alınacağı üzere yönergeler oluşturmalıdır. 

Gizli bilgileri uçtan uca şifreleme ve aramalar için parola muhafazası dahil olmak üzere sağlam güvenlik özellikleriyle birlikte gelen yazılımların kullanılması tavsiye edilir. Görüntü konferans yazılımının en son güvenlik güncellemeleriyle şimdiki tutulması gerekir.

BYOD: Yazılım ve insanlar

Kurumsal sistemlere erişimi olan aygıtlarda saygın çok katmanlı güvenlik yazılımları kullanılmalıdır. Bu yazılım en yeni makûs maksatlı yazılım tehditlerine karşı müdafaa sağlayabilir, kurumsal dataları teminat altına alabilir. Sistem yöneticilerinin aygıtları şirketin güvenlik siyasetleriyle uyumlu tutmasına yardımcı olabilir. 

Cihazların ve bilgilerin nizamlı olarak yedeklenmesini sağlamak, işçiye güvenlik şuuru eğitimi vermek öteki kıymetli konulardır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ