yandex
ankara seo
ankara web tasarım
25.02.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Kişisel verilerin korunması için atabileceğiniz proaktif adımlar “Kişisel verileriniz, sizin haklarınız”

Kullanıcılar çeşitli tanınan uygulamalara getirilen erişim sınırlamalarını aşmak için farklı alternatiflere yöneliyorlar.

Kişisel verilerin korunması için atabileceğiniz proaktif adımlar “Kişisel verileriniz, sizin haklarınız”


Kullanıcılar çeşitli tanınan uygulamalara getirilen erişim sınırlamalarını aşmak için farklı alternatiflere yöneliyorlar. Büyük ölçüde bilginin daima olarak toplandığı ve tahlil edildiği günümüzde, data ihlalleri, kimlik hırsızlığı ve mahremiyet ihlalleri her zamankinden daha besbelli hale geliyor. Bu nedenle her yıl dijitalleşen dünyamızda ferdî bilgilerin korunmasının ehemmiyetini hatırlatmak için kutlanan 6 Şubat 2024 İnançlı İnternet Günü’nde Kaspersky uzmanları, kullanıcıların data güvenliği konusunda proaktif davranmalarının kritik bir muhtaçlık olduğunu vurguluyor.

2023 yılında Brezilya, İrlanda ve Japonya’da birtakım tanınan uygulamaların kısıtlanmasına ait tartışmalar çeşitli ülkelere de sıçradı. ABD’de TikTok’a erişimin kısıtlanmasına ait yürütülen müzakereler, eyaletlerin yarısından fazlasında devlet tarafından verilen aygıtlarda Çin kaynaklı uygulamaların sonlandırılmasıyla sonuçlandı. Fakat kullanıcılar, tanınan hizmetler kelam konusu olduğunda favori uygulamalarından vazgeçmeye pek de istekli olmuyor. Yasaklarla ve sınırlamalarla karşılaşan kullanıcılar, içeriğe erişmek için yedek uygulamalar yahut kaçak kopyalar yüklemek üzere alternatif yollara başvuruyor.

Bu üzere kısıtlamalardan kaçmaya çalışanlar tarafından kullanılan taklit yazılımlar ekseriyetle beceriksizce geliştiriliyor, belgisiz saklılık siyasetlerine sahipler yahut kullanıcıların haklarını büsbütün ihlal ediyorlar. Ayrıyeten, bu uygulamaların birçoğu yetersiz kullanıcı sayısı üzere nedenlerle bir mühlet sonra kaybolma eğilimindeler. Bu da hassas bilgilerin üçüncü tarafların eline geçebileceği manasına geliyor.

 

Bu tıp tatsız senaryolardan kaçınmak için Kaspersky uzmanları aşağıdaki ipuçlarını paylaşıyor:

1. Cihazlarınıza rastgele bir şey yüklemek kelam konusu olduğunda çabuk etmeyin.

Bir uygulamayla ilgili rastgele bir sınırlamaya ait tartışmalar kesinlikle yasaklanmasına yol açmaz. Alternatif bulmak için çabuk etmek, bilgilerinizi riske attığınız manasına gelebilir. Zira bu çeşit uygulamaların yahut hizmetlerin korsan kopyaları, kullanıcıların şahsî datalarının güvenliğini gereğince ön plana çıkarmayabilir. Rastgele bir aygıta doğrulanmamış bir uygulama yüklemeden evvel, her vakit artılarını ve eksilerini göz önünde bulundurun. Resmi uygulama mağazaları bu hususta her vakit en güzel ve en inançlı seçenek olmaya devam ediyor.        

2. Saklılığa yönelik haklarınızı hep evvelce denetim edin.

Başlamak için en yeterli yer, ülkenizin müşteri haklarını ve ferdî bilgilerin işlenmesini düzenleyen mevzuatı hakkında daha fazla bilgi edinmektir. Uygulamanın kapalılık siyasetini okurken, kullanıcıların haklarına hürmet gösterip göstermediklerini ve sırf hakları olan bilgileri toplayıp toplamadıklarını evvelden denetim etmek değerlidir. Müşteri hizmetleriyle bağlantıya geçebildiğinizden ve şahsî bilgileri silme talebinde bulunabildiğinizden emin olun.

3. Gereğinden fazla data paylaşmak bilgi paylaşımı inançlı bir seçenek değildir.

Yetersiz bilgi güvenliği tedbirleri nedeniyle ferdî bilgilerin ezkaza ifşa edilmesi yahut berbata kullanılması riski bulunduğundan, kullandığınız uygulamaların hakkınızda topladığı data ölçüsünü en aza indirdiğinizden emin olun. Ayrıyeten, şahsî bilgiler bir sefer paylaşıldığında, dağıtımını ve kullanımını denetim etmek çoklukla zordur ve potansiyel olarak uzun vadede saklılık sıkıntılarına yol açar. Bu çeşit meseleleri önlemek için fotoğraf akışına, şahıslara ve pozisyona olan erişimi, bunlar olmadan çalışabilen uygulamalar için sonlandırın. Bu tıpkı vakitte uygulamaların mikrofon kullanımı için de geçerlidir. Sonlu erişim, uygulamaların söylediklerinize kulak konuğu olarak ferdî datalarınızı toplamanıza pürüz olacaktır.

4. Çağdaş güvenlik tahlilleri, şahsî datalarınızı çevrimiçi ortamda inançta tutabilir.

Modern güvenlik çözümleri uygulamaların ferdî bilgilere erişimini engelleyebilir, telefon numaraları ve başka bilgiler sızdırıldığında kullanıcıları uyarabilir ve berbat emelli bir evrak indirildiğinde onları uyarabilir. Kimi kolay talimatları izleyerek ferdî dataların güvenliğini artırmaya yardımcı olan hizmetler de mevcuttur.

Kaspersky Web İçerik Tahlili Uzmanı Anna Larkina, şunları söylüyor: “Popüler uygulamaların kısıtlanması evvelden olduğundan daha sık rastlanan bir uygulama haline geldi. Yeni bir uygulama arayan kullanıcılar her vakit şeffaf bir kapalılık siyasetine sahip kaliteli bir uygulama bulamıyor. Kullanıcıların haklarını bilmek ve uygulamanın kimden ve nasıl data topladığına dikkat etmek, şahsî bilgilerin yanlış ellere geçmesini önlemeye yardımcı olabilir.” 

 

Kaspersky hakkında

Kaspersky, 1997 yılında kurulmuş global bir siber güvenlik ve dijital zımnilik şirketidir. Kaspersky’nin derin tehdit istihbaratı ve güvenlik uzmanlığı, dünya genelinde işletmeleri, kritik altyapıları, hükümetleri ve tüketicileri korumak için daima olarak yenilikçi tahlillere ve hizmetlere dönüşmektedir. Şirketin kapsamlı güvenlik portföyü, gelişmiş ve gelişen dijital tehditlerle gayret etmek için önde gelen uç nokta muhafazası, özel güvenlik eserleri ve hizmetleri ile Siber Bağışıklık tahlillerini içeriyor. 400 milyondan fazla kullanıcı Kaspersky teknolojileri tarafından korunmaktadır ve şirket 220.000’den fazla kurumsal müşterinin kendileri için en değerli olanı müdafaalarına yardımcı oluyor

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ