yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Kızılay’ın Olağanüstü Genel Kurulunda Yeni Yönetim Belirlendi

Kızılay’ın inanılmaz genel konseyi Ankara’da Kızılay’a ilişkin Etimesgut yerleşkesinde gerçekleştirildi.

Kızılay’ın Olağanüstü Genel Kurulunda Yeni Yönetim Belirlendi

Kızılay’ın harikulâde genel şurası Ankara’da Kızılay’a ilişkin Etimesgut yerleşkesinde gerçekleştirildi. Yurdun dört bir yanından gelen Kızılay delegelerinin oy kullandığı Harikulâde Genel Heyette, geçerli oyların tamamını alan Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz Genel Lider seçildi. Yılmaz, 155 yıllık Kızılay tarihinin birinci bayan Genel Lideri olarak da tarihe geçti. 

Kızılay’ın düzgünlük yolcuğunu sürdürecek olan yeni idaresi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüntü bildirisi eşliğinde ve Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca ile Ak Parti Genel Lider Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Jülide Sarıeroğlu’nun da katılımıyla Kızılay’ın Ankara’daki Etimesgut Yerleşkesinde ‘Daima Türkiye Sürekli Kızılay’ sloganıyla gerçekleştirilen Fevkalâde Genel Kurul’da belirlendi. Kızılaycılık ruhunu yansıtan ve birlik atmosferinde gerçekleşen Harikulâde Genel Kurul’da, Türkiye genelindeki Kızılay şubelerinden gelen delegelerin kullandığı oylarla yeni Genel Lider Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz oldu. Türk Kızılay Genel Lideri Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz konuşmasında Kızılay’ı bir meslek değil, bir emanet olarak gördüklerini ve bu emanette 155 yılın birikimi, Kızılay’dan yarar görmüş öksüzün, yetimin, mazlumun ve muhtacın duası olduğunu söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Kızılay’a sahip çıkmak 85 milyon olarak hepimizin görevidir”

Video bildirisinde Türk Kızılay’ın ülkemizin iftihar vesilesi olarak 155 yıldır dünyanın dört bir tarafında insani yardım çalışmaları yürüttüğünü vurgulayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şöyle devam etti:

“Kızılayımızın simgesi olan kırmızı hilal rastgele bir sebeple dara düşen tüm mazlum ve mağdurlara umut aşılıyor, yüreklerine inşirah veriyor. Kurumumuz başarılı faaliyetleriyle bir buçuk asrı aşan esaslı birikimi, deneyimi, yetişmiş işçisiyle çok değerli bir boşluğu doldurmaktadır. 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen sarsıntılarda Kızılayımız birinci andan itibaren sarsıntı bölgesinde yerini aldı. Fedakârlık timsali Kızılay çalışanımız bir cana daha ulaşmak, bir muhtaçlık sahibinin daha elinden tutmak, afetzedelerimize yalnız olmadıklarını hissettirmek için nitekim harika efor harcadı. Sarsıntı bölgesindeki kardeşlerimiz, Kızılay’ın bu çabalarının en yakın şahididir.”

Hizmetlerinde Kızılay’ın her vakit yanında olacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Devlet millet kaynaşmasının beden bulmuş hali olan Türk Kızılay’a sahip çıkmak tüm kısımlarıyla 85 milyon olarak hepimizin vazifesidir. Siyasi çıkar hesabıyla Kızılay’ın yıpratılmaması gerektiğinin altını bir defa daha çizmek istiyorum. Kızılay mensuplarımızın da misyonlarını yerine getirirken taşıdıkların ağır mesuliyetin şuuruyla hareket etmesi birebir derecede değerlidir. Her türlü takdir hissinin üzerindeki çalışmaları için her kademedeki Kızılay çalışanımıza ve Kızılay gönüllülerine teşekkür ediyorum. Bundan sonra çok daha büyük başarılara imza atacağına inandığım Türk Kızılay Derneğimizin Fevkalâde Genel Merkez Genel Şurasının hayırlara vesile olmasını diliyorum.

 

Kızılay Lideri Yılmaz, “Bu emanette dünyada yardım bekleyen insanların umudu var”

155 yıllık merhamet çınarı Kızılay’ın harikulâde genel konseyinde bir ortaya geldiklerini söz eden Türk Kızılay Genel Lideri Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, “Biz Kızılaycılar olarak milletimiz için ayağımızı sağlam bastık ve Kimseden taltif beklemeden, kim ne diyor diye bakmadan, sadece Allah isteği için yeterlilik yapmaya, yardıma koşmaya, gece gündüz çalışmaya devam ettik. İstekli ordumuzla, çalışanlarımızla nefesimizin yettiği son ana kadar depremzede kardeşlerimizin yanından ayrılmadık. Bugün hala bölgede yaraların sarılması için özverili yol arkadaşlarımız depremzedelerin muhtaçlıklarını karşılamaya devam ediyorlar. Bugün de harikulâde genel heyetimizle bir bayrak değişimi yapıyoruz. Biz Kızılaycılar olarak biliriz ki bizler hangi misyonda olursak olalım Kızılaycılık ruhu bakidir, devam eder. Bizler Kızılay’ı bir meslek değil, bir emanet olarak görürüz. Kızılay hepimizin emaneti. Bu emanette 155 yılın birikimi, bu kurumdan yarar görmüş öksüzün, yetimin, mazlumun ve muhtacın duası var. Bu emanette bugün ve gelecekte, ülkemizde ve dünyada yardım bekleyen insanların umudu var. Hepimizin önceliği bu emanete sahip çıkmak. Hepimiz biliyoruz ki, ülkemizin dört bir yanında, dünyanın mazlum coğrafyalarında bizi bekleyenler var. Ve bizler, bizi bekleyenlerin gözünü yolda bırakmamaya kararlıyız. Gücümüz yardımseverlerin dayanağı, muhtaçlık sahiplerinin duasıdır. Buradan bir kere daha gönlü geniş bağışçılarımıza sonsuz şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.

 

Sağlık Bakanı Koca, “Her biri hayat verici hizmetlerle kökleşen bir buçuk asırlık düzgünlük çınarı Kızılay”

Kızılay’ın uygunluk hissinin bu coğrafyadan başlayarak fakirlerin, mağdurların dünyasında ismi olduğunu söyleyen Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, “Ülkemizin gururu Türk Kızılay’ın, her biri hayat verici hizmetlerle kökleşen bir buçuk asırlık düzgünlük çınarının, harika genel heyetinde sizlerle birlikte olmaktan bahtiyarlık duruyorum. Bizim lisanımızın dünyada tahminen de en yaygın bilinen sözlerinden biri Kızılay’dır. Kızılayımızın faaliyeti en üniversal ve ulusal işlerimiz ortasındadır. Türk Kızılay’ın ulaştığı her yerde bayrağındaki ayla Türk bayrağındaki ay sırt sırtadır. Bu bayrağı yurt içinde ve yurt dışında taşıyan her gönüllüye, vazifesini gönüllülük şuuruyla yapan tüm görevlilere minnettarız. Bu minnettarlığın tarihi Kızılay kadar eskidir. Kızılay üzere uygunluk köprüsü olan, merhamet hissimizi toplumsal bir tertibe dönüştüren sağlam kurumlar, beşerle bağını geleceğe ebediyen daha güçlü taşırlar. Türkiye’de insan kalbine dokunacak muvaffakiyet kıssaları yazmada Kızılay kadar ikinci bir kurum olduğunu düşünmüyorum. Sözlerimin başında merhamet çınarı dediğim Türk Kızılay’ı, bu sefer hayat ağacına benzeteceğim.  Bugünkü görevlendirmeler tıpkı hayat ağacının temsil ettiği üzere bir değişim. Kökler derinleşiyor, kısımlar bu dünyanın dört bir yanına gerçek biraz daha uzuyor ve düzgünlük yeni meyvelere duruyor.  Sizleri ve sizler üzere “İnsanlık, merhamet üzerine kuruludur” kelamını, dünya görüşü haline getirdiğine yürekten inandığım bütün Kızılay mensuplarını yürekten kutluyorum. Kızılayımızın genel konseyi iyi olsun.” sözlerini kullandı.

 

Ak Parti Genel Lider Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Sarıeroğlu “Yardımlaşmanın simgesi Kızılayımız”

Genel Heyetin hayırlara vesile olması temennisinde bulunan Ankara Milletvekili Jülide Sarıeroğlu da, “Kurulduğu günden bu yana yaptığı çalışmalarla din, lisan, ırk ayrımı yapmaksızın dünyanın neresinde olursa olsun tüm gönüllere girerek var gücüyle çalışan göz bebeğimiz Türk Kızılay’ın inanılmaz kongresi için bir ortaya gelmiş bulunuyoruz. Yaklaşık 1 buçuk asırlık hizmet geçmişiyle kadim medeniyetimizin olmazsa olmazı, yardımlaşmanın adeta simgesi haline gelen Kızılayımızın bugüne kadar gönül coğrafyamızda yaptığı çalışmalar insani yardım olmanın ötesine geçerek aziz milletimizin merhametinin, yardımseverliğinin temsili haline gelmiştir.” dedi.

 

Kınık’tan veda

Kızılay’ın Fevkalâde Genel Kurulu’na katılan eski Genel Lider Kerem Kınık ise büyük bir ailenin istekli neferi olarak her vakit katkı vereceğini söz ederek, “Bugün gururla söylüyorum ki ben, 2015 yılında almış olduğumuz Kızılay idaresinin ekonomik büyüklüğünü 30 kat büyüterek yeni genel liderimize inşallah devrediyoruz. Binlerle sayılı olan gönüllülerimizi yüzbinlerle sayılı gönüllülere coşturarak çıkartmış bir hareket olarak teslim ediyoruz. Bugün onbinlerle sayılı olan bağışçılarımızı her yıl 3 milyonu aşkın bağışçının bağış yaptığı, dünyanın en fazla sayıda beşerinin bağış yaptığı sivil toplum kuruluşu prestijiyle Allah’a hamdolsun genel liderimize devrediyoruz. 

Planlarımız var, programlarımız var. Bu yürüyüş hiçbir vakit durmayacak biliyorum. 2015 yılında fevkalâde kongrede bir arada seçildiğimiz Prof. Fatma Meriç Yılmaz arkadaşımızla, hocamızla birlikte bu büyük değişim sürecinin içinde birlikte olduk” dedi. 

Kınık, kelamlarını, “Devletimiz var olsun, Kızılayımız var olsun. İnsanlığın son ıstırabı dinene kadar bu yürüyüş daima büyüyerek devam etsin.” Tabiri ile bitirdi

 

Kızılay’ın Yeni İdare Kurulu

Konuşmalarının akabinde Genel Kurul’a katılan delegeler oy birliği ile Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz’ı Kızılay’ın yeni genel lideri olarak belirledi. Yılmaz, kullanılan oyların tamamını alarak Kızılay’ın birinci bayan genel lideri oldu. 

 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ