yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Klasik müzik sevenlerle buluşacak

Büyükşehir’in Oda Orkestrasına İstanbul Devlet Senfoni’nin Başkemancısı Özgecan Günöz ile yeniden Flüt Küme Şefi Bülent Evcil eşlik edecek

Klasik müzik sevenlerle buluşacak


Kocaeli Büyükşehir Belediye Konservatuvarı Oda Orkestrası, 2024 yılının birinci konseriyle klasik müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Engin Şen idaresindeki Oda Orkestrası, 13 Mayıs Pazartesi akşamı yeniden mükemmel bir repertuar ile Kocaelililerin karşısında olacak. Konserde Oda Orkestrasına, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın Başkemancısı Özgecan Günöz ile birebir orkestranın Flüt Küme Şefi Bülent Evcil konuk solist sanatçı olarak eşlik edecek. 

KLASİK MÜZİĞİN SEÇKİN ÖRNEKLERİ 

Kocaeli Kongre Merkezi’nin konut sahipliğinde gerçekleştirilecek fiyatsız konser 20.00’de başlayacak. Oda Orkestrası konserde, Türkiye ve kardeş ülke Azerbaycan ezgilerinin yanı sıra Klasik Batı Müziğinin seçkin yapıtlarını icra edecek.

KENTİN SEVGİSİNİ KAZANAN ORKESTRA

Kocaeli’nin “sanayi kenti” kimliğine gerçekleştirdiği etkinliklerle kültür sanat markasını ekleyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kurduğu Oda Orkestrasıyla bu uğraşına kıymetli katkı sundu. Yaklaşık 2 yıl evvel kurulan ve birinci konserinden itibaren sanatseverler tarafından büyük ilgi gören Oda Orkestrası, kentin kültür sanat etkinliklerinde her vakit değerli bir yer edindi. Klasik müziği Kocaelililere sevdiren orkestra, her konserinde Türkiye’nin önde gelen müzisyenlerini konuk solist olarak ağırladı. 

GELECEĞİN SANATKARLARI USTALARLA BULUŞUYOR

Orkestranın en kıymetli özelliklerinden birini ise küme üyeleri oluşturuyor. 25 üyeden oluşan Oda Orkestrası; keman, viyola, viyolonsel, klarnet ve flüt enstrümanlarından meydana geliyor. Orkestra içerisinde müzik öğretmenleri, Büyükşehir Belediye Konservatuvarı öğrenci ve eğitmenleri ile müzik kısmı mezunları yer alıyor. Tüm Oda Orkestrası üyelerinin, hayatlarının bir periyodunda Kocaeli’nde yaşamış olmaları ise ortak özellikleri ortasında bulunuyor. Büyükşehir Belediyesi, bünyesinde yetiştirdiği geleceğin sanatkarlarını Oda Orkestrası’na eşlik eden ustalarla bir ortaya getiriyor. Bu sayede genç yetenekler daha mesleklerinin başında Türkiye’nin ve dünyanın kıymetli virtiözleriyle birebir sahnede bulunma imkanını yakalıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ