yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın “Dilimiz bizim kimliğimizdir”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Türkçe’nin resmi lisan olarak kullanılmasının 747. yıl dönümünde Türk Lisan Bayramı münasebeti ile yayınladığı basın bildirisinde, ”Toplumların, ülkelerin, milletlerin varlığını sürdürebilmesi, geleceğe birebir hassasiyetlerle taşınması için lisanının özdeşliğini kaybetmemesi, muhafazası gerekir.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın “Dilimiz bizim kimliğimizdir”


Lisanımız bizim öz kimliğimizdir. Yok olursa, bozulursa biz de yok olmaya mahkumuz” dedi

Adriyatikten Çin Seddi’ne Sibiryadan Akdeniz kıyılarına kadar çok varlıklı bir coğrafyada 250 milyondan fazla kişinin Türkçe konuştuğunu tabir eden Lider Büyükakın, ”Gazi Mustafa Kemel Atatürk bir kelamında, ’Türk lisanı, Türk Milleti için kutsal bir hazinedir.

Çünkü Türk Milleti, geçirdiği nihayetsiz badireler içinde, ahlakının, ananelerinin, anılarının, menfaatlerinin, kısacası bugün kendi milliyetini yapan her şeyin lisanı sayesinde koruma olunduğunu görüyor. Türk lisanı; Türk Milleti’nin kalbidir, zihnidir’ diyerek, Türk Dili’nin yaşatılmasının kıymetini ortaya koymuştur.

Atatürk’ün de dikkat çektiği üzere dünyada en fazla konuşulan lisanlardan olan Türkçe’mizi korumak bizim en değerli görevimizdir. Bilişim çağında ortaya çıkan toplumsal medyada kullanılan yanlış bilgilendirmeler, teknolojinin getirdiği olumsuz etkileşimler üzere lisanımızın özgünlüğünü bozan etkenlere müsaade vermemeliyiz. Türkçe’mizin zenginliğini, ehemmiyetini ortaya çıkararak kelamlı ve yazılı yapıtların üretimine daha çok ehemmiyet göstermeliyiz.

Maddi ve manevi her türlü birikimimizi geçmişten bugüne, bugünden yarınlara aktarmamızı sağlayan Türk Dili’mizi sonsuza dek yaşatmamız, müdafaamız temennisiyle, Türk Lisan Bayramımız kutlu olsun” sözünü kullandı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ