yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.02.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Kocaeli Büyükşehir’den çiftçilere tohum ve gübre desteği

Büyükşehir, çiftçilere % 50 hibeli yem bitkisi tohumu ve katı organomineral taban gübresi dayanağı sağlayacak. Projeyle 50 bin dekar mısır tarlası desteklenecek

Kocaeli Büyükşehir’den çiftçilere tohum ve gübre desteği


Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, çiftçilerin gelir seviyesini artırmak ve ziraî üretimin kesintisiz devam etmesi için mazot, gübre, tohum, meyve fidanı, doğal salma yumurta tavukçuluğu, çağdaş sera dayanağı başta olmak üzere hayata geçirdiği onlarca projeyle üreticilerin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Büyükşehir, tarım ve hayvancılığı geliştirmek emeliyle hayata geçirdiği, “2024 Yılı İlkbahar Yem Bitkisi Tohumu ve Gübre Takviye Projesi” kapsamında, çiftçilere tohum ve katı organomineral taban gübresi takviyesinde bulunacak. Yüzde 50 hibeli dayanak doğrultusunda üreticilerden talepler alınmaya başlandı.

50 BİN DEKAR MISIR TARLASI

Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Ziraî Hizmetler Şube Müdürlüğünce vilayet genelinde yürütülen yem bitkisi tohumu destekleme projesi kapsamında, yaklaşık 2 bin çiftçiye yüzde 50 hibeli 1200 ton katı organomineral taban gübresi ile 100 ton (6500 paket) dane mısır ve silajlık mısır tohumu dayanağı verilecek. Proje doğrultusunda, Kocaeli genelinde yaklaşık 50 bin dekar mısır tarlasının desteklenmesi hedefleniyor. Takviye kapsamda, üreticilerden talepler alınmaya başlandı. Tohum dayanağından yararlanmak isteyen üreticiler, 2024 Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) evrakı ile belirlenen yerlere talepte bulunabilecek.

TALEPLER ALINMAYA BAŞLANDI

İzmit, Derince, Körfez, Başiskele, Kartepe, Gölcük ilçelerindeki çiftçiler müracaatlarını, Büyükşehir Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Hizmet Binasında, 7-16 Şubat tarihleri ortasında yapabilecek. Gebze, Dilovası, Darıca ve Çayırova ilçesindeki üreticiler taleplerini 7-9 Şubat tarihleri ortasında Büyükşehir Belediyesi Gebze Hizmet binasında gerçekleştirebilecek. Kandıra ilçesindeki çiftçiler ise Kandıra Belediyesi Yeni Hizmet Binasında 7-16 Şubat tarihleri ortasında müracaatta bulunabilecek. Karamürsel ilçesindeki üreticiler de müracaatlarını, Karamürsel Belediyesinde 9 Şubat Cuma günü yapabilecek.

DESTEK İÇİN İSTENENLER

Üreticilerin, 1 paket tohum için en az 7 dekar alana sahip olmaları gerekiyor. Bir paket tohum talebinde bulunan çiftçilere 7 paket organomineral gübre takviyesi sağlanacak. Gübre dayanağı, mısır tohumu talebinde bulunanlara verilecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ