yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Kocaeli’de kekik hasadı başladı

TABİP kapsamında 37 hektar alana dikilen ve elde edilen yağları ilaç, destek besin ve kozmetik kesiminde kullanılacak kekiklerin birinci hasadına başlandı

Kocaeli’de kekik hasadı başladı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesince, katma kıymeti yüksek eserler yetiştirmeye teşvik edilen çiftçilerin gelir seviyesini artırmak ve ziraî kalkınmaya takviye sağlamak gayesiyle 4 yıl evvel hayata geçirilen, “Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Projesi” (TABİP) kapsamında, vilayet genelinde yaklaşık 1140 dekar alanda biberiye, nane, melisa ve kekik toprakla buluşturuldu. Geçen yıl 37 hektar alanda dikilen ve olgunlaşan kekiklerin hasadına ise başlandı. Tasarımı ve üretimi büsbütün ulusal ve yerli imkanlarla Büyükşehir Belediyesince yaptırılan römork yüklemeli aromatik bitki hasat makinası birinci defa Kocaeli’de kullanılıyor. Makine sayesinde hasat; bitkilere ziyan vermeden, seri olarak gerçekleştiriliyor.

 

ÇİFTÇİLERİN YÜZÜ GÜLÜYOR
Turizm, sanayi, eğitim, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin bir ortada yapıldığı ender kentlerden biri olan Kocaeli’de, Büyükşehir Belediyesi çiftçilere yönelik hayata geçirdiği destekleme projeleri üreticilerin yüzünü güldürüyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın büyük değer verdiği, Kocaeli’nin en kıymetli kırsal kalkınma ataklarından biri olan “Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Projesi” (TABİP) ile katma bedeli yüksek biberiye, tıbbi nane, ve melisa (oğul otu) ve kekik yetiştiricilerine dayanak sağlanıyor. Proje kapsamında bugüne kadar 5,5 milyon aromatik bitki toprakla buluşturuldu. Kırsaldan kente gidişin engellenmesi ve kentten kırsala geri dönüşün teşvik edilmesi de hedeflenen proje ile ayrıyeten bayan çiftçilere istihdam sağlandı.

 

MEVSİMİN BİRİNCİ KEKİK HASADI

Geçen yıl dikilen ve fideleri olgunlaşan kekiklerin bu dönem birinci hasadına başlandı. Kandıra ve Kartepe ilçelerinde yüklü olarak yürütülen kekik üretimi başlangıç olarak toplam 37 hektar alanda yapıldı. Kekik hasadı, insan gücüyle ve birebir vakitte tasarımı ve üretimi büsbütün ulusal ve yerli imkanlarla Büyükşehir Belediyesince yaptırılan römork yüklemeli aromatik bitki hasat makinasıyla yapılıyor. Birinci defa Kocaeli’de kullanılan makina sayesinde hasat, bitkilere ziyan vermeden, seri olarak gerçekleştiriliyor.

DİKİM YAPILAN ALANLAR SİGORTALANDI
Büyükşehir Belediyesi Sekapark A.Ş.’nin kontrolörlüğünde 5 üretim yılı boyunca tüm ziraî faaliyetler, çiftçilere ilişkin sertifikalandırma süreci, eğitimler ve saha uygulamalarının takibi, milletlerarası standartlara uygun olarak organik bitki sertifikalandırma doğrultusunda yapılıyor. Fide dikimi gerçekleştirilen toprakların, yıllık bitkisel eser sigorta poliçeleri, Sekapark A.Ş. tarafından karşılanıyor. Proje doğrultusunda, Büyükşehir ziraat mühendisleri ve Sekapark A.Ş. teknik takımı dikim yapılacak tarlalarda gerekli denetimleri sağlarken, çiftçilere teknik mevzularda danışmanlık hizmeti de veriyor.

 

İLAÇ, BESİN VE KOZMETİK SEKTÖRÜ

Büyükşehir Belediyesince yürütülen TABİP ile “sanayi kenti” Kocaeli, tıbbi ve aromatik bitki üreticiliğinin de merkezi olma yolunda süratle ilerliyor. Hasadı yapılan tıbbi ve aromatik bitkiler, Büyükşehir’in kurduğu Distilasyon Merkezinde ve Harika Kritik Akışkan Ekstraksiyon Tesisinde, katma pahası yüksek tarım eserlerinden elde edilen uçucu yağlar; ilaç, destek besin ve kozmetik kesiminde kullanılıyor. Arazilerinde tıbbi ve aromatik bitki yetiştiren çiftçiler, elde etikleri randımanı yüksek mahsullerden ve ekonomik getirisinden hayli mutlu. Üreticiler, dayanaklarından ötürü Lider Tahir Büyükakın’a teşekkür ediyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ