yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Kol ve Bacaklarınız Çabuk Morarıyorsa Dikkat!

Yazın birinci günleriyle birlikte toplumda ‘ağrılı selülit’ olarak bilinen lipödem hastalığı şikayetleri artmaya başlıyor.

Kol ve Bacaklarınız Çabuk Morarıyorsa Dikkat!


 Kol, bacak ve kalçalarda çok yağ birikmesi ve buna eşlik eden ağrı ile şişlikler halinde görülen lipödem yazın tetikleniyor. Bunun nedeni ise ödem ve şişliklerin sıcak havalarda artması. Bedenin her iki tarafını simetrik olarak etkileyen lipödem hastalığına diyet ya da idman deva olmuyor, sistematik tedaviye gereksinim duyuluyor. Lipödem estetik bir sorun olmasının yanı sıra kronik sıhhat sorunlarına neden olan bir hastalık. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Şule Arslan,  erken fark edilip tedavi edilmezse lipödemin ilerleyeceğine ve kişinin hareket yetisi ile ömür kalitesini olumsuz etkileyeceğine dikkat çekerek, “İleri evrelerinde eklem ağrıları, yürüme zahmeti, hareketsizlik nedeniyle kimi hastalıkların denetiminin zorlaşması, tekrarlayan şişlik ve enfeksiyon görülebilir. Lakin lipödem konusunda farkındalığın az olması, hastaların meselelerini ‘selülit’ zannederek tabibe geç başvurmaları sonucu teşhis çoklukla geç konulmaktadır. Erken teşhis için kol ve bacaklarda şişlik varsa ve dokunulduğunda bu şiş bölgeler ağrıyorsa yahut kolay morarıyorsa kesinlikle tabibe başvurmalıdır” diyor. 

Menopoz devrinde şiddetlenebiliyor! 

Batı ülkelerindeki çalışmalar bayanların yüzde 11-18’inde lipödem görüldüğünü ortaya koyuyor, lakin farkındalığının sonlu olması nedeniyle bu oranların gerçekte daha fazla olduğu düşünülüyor. Çoğunlukla bayanlarda görülen, ergenlik periyodu sonrası yahut 30’lu yaşlarda barizleşen lipödem semptomları menopoz ile birleştiğinde şiddetlenebiliyor. Gelişiminde genetik yatkınlık ve hormonal faktörler tesirli olan; bilhassa hormon tedavileri, doğum denetim hapları ve hamilelik periyotlarında gelişimi artan lipödem erkeklerde nadiren görülüyor.

Akşama hakikat şişlikler artabiliyor

Lipödem belirtileri, bedende olağandışı yağ birikimi olan bölgelerde ortaya çıkıyor. En sık görülen şikayetler bedende simetrik şişlik ve ağrı/hassasiyet olarak sıralanıyor. Ayaklar daha az etkileniyor; ağrılar dokunma, basınç yahut hareket sırasında artabiliyor. Bacaklar çarçabuk morarabiliyor, akşama gerçek lipödemli bölgelerde şişlik daha çok görülebiliyor.  Prof. Dr. Şule Arslan, hastaların ağrılarını bazen bacakta yanma hissi biçiminde tabir ettiklerini belirterek, “Morarma yakınması olan hastalar bir çarpma hatırlamadıkları halde kol ve bacaklarının çarçabuk morardığını dile

 getirmektedirler” diyor. 

Ailede varsa risk artıyor! 

Genetik yatkınlık, ergenlik, hamilelik, doğum denetim hapı kullanımı üzere hormonal faktörler, inflamasyon, hareketsiz ömür stili ve beslenme üzere etkenler lipödem gelişiminde rol oynuyor. Aile geçmişinde lipödem olan bireylerde bu hastalığa daha sık rastlanırken, teşhis konulan hastalarda beden kitle indeksi ekseriyetle olağandan yüksek gözlemleniyor ve kilo alımı semptomların kötüleşmesine neden oluyor. 

Fizik tedavi ağrıları azaltıyor

Genetik ve hormonal faktörlerle irtibatlı olduğu için lipödemden kaçınmanın kesin bir yolu olmadığına dikkat çeken Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Şule Arslan “Ancak,

yaşam usulüyle ilgili birtakım değişiklikler hastalığın gelişimini önleyebilir. Uygun diyet, sistemli idman yapmak, sigara ve çok alkol tüketmemek, kilo denetimi ile gerilim idaresi bunlara örnek olarak verilebilir. Uzun müddet ayakta kalma yahut seyahat etme durumlarında, bası çorapları yahut bandajları, şişliği ve ağrıyı azaltabilir” diyor. Tedaviyle semptomlar ile hastalığın ilerlemesinin yavaşlatılması ve hastalığa bağlı sıhhat meselelerinin engellenmesi amaçlanıyor. Tedavide multidisipliner ve bütüncül bir yaklaşımın kıymet kazandığını vurgulayan Prof. Dr. Şule Arslan, kelamlarına şöyle devam ediyor: “Komplet dekonjestif terapi ve cerrahi teşebbüsler temel tedavi iken; idman, düşük tuzlu diyet, bası giysileri kullanımı da tesirli kollayıcı tedavi olarak kabul görmektedir. Fizik tedavi ise hareket kısıtlamalarını azaltmak, kasları güçlendirmek ve ağrıyı hafifletmekte yarar sağlamaktadır.” 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim