yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Konak Belediye Meclisi’nden doğalgaz için oybirliği

Ayın ikinci toplantısını gerçekleştiren Konak Belediye Meclisi, Gültepe, Gürçeşme ve Beştepeler bölgelerinde vatandaşların doğalgaz taleplerinin karşılanmasına yönelik taahhüdü oybirliğiyle verdi.

Konak Belediye Meclisi’nden doğalgaz için oybirliği


Meclisin çok değerli bir karar aldığını tabir eden Lider Memnun, “Gültepe’nin tamamını bildirdik ve orada doğalgaz için hiçbir ayrım yapmadık. Taahhüdü de veriyoruz. En kısa vakitte, Konak’ta yaşayan herkesin doğalgaza kavuşmasını istiyoruz” dedi. Kentsel dönüşümün birinci icraatı için de tarih veren Lider Memnun, bir sene içinde parselasyon planlarını bitirmeyi hedeflediklerini belirtti ve birinci icraat için önümüzdeki yılın eylül ayını işaret etti.

Konak Belediye Meclisi ayın ikinci oturumunda planları bitmiş mahallelerin doğalgaz problemlerine yönelik çalışmalar yapılması; Gültepe, Gürçeşme ve Beştepeler bölgelerinde İzmirgaz Doğalgaz Dağıtım A.Ş. ile koordineli bir formda gerekli teknik çalışmaların yapılarak vatandaşların doğalgaz taleplerinin karşılanmasına yönelik gerekli taahhüt ve müsaadelerin verilmesi önergeleri hakkında kurullardan gelen raporları oybirliğiyle kabul etti. 1 Temmuz tarihli meclis toplantısında Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu’nun da ricasıyla acil kaydıyla İmar, Hukuk, Plan ve Bütçe ile Dirençli Kentler ve Kentsel Yenileme kurullarına gönderilen önergeler süratle ikinci oturuma yetiştirildi. Kurullardan oybirliğiyle gelen önergeler, meclisten de oybirliğiyle geçti. Yapılacak çalışmalar hakkında bilgi notlarını aktaran Lider Memnun, önümüzdeki yılın eylül ayında birinci icraatı gerçekleştireceklerinin de muştusunu verdi.

İlk icraat önümüzdeki yıl eylülde

Başkan Memnun, parselasyon planlarıyla ilgili çalışmayı süratle başlattıklarını, önümüzdeki yıl haziran ayına kadar bitirmeyi planladıklarını söyledi. Takip eden eylül ayında ise birinci icraatlarına başlamayı hedeflediklerini açıklayan Lider Keyifli şöyle konuştu:

“Şu an planları yapılan Gültepe, Gürçeşme ve Beşetepeler’in hiçbirinin parselasyon planı yapılmamış. Beşteperler’de yalnızca iki adanın parselasyon planı bir harita mühendisliği firmasına verilmiş, öteki taraflarda parselasyon başlamamıştı. Biz süratlice çalışmaları başlattık. Hatta bugün, buraya gelmeden evvel yaptığımız toplantıda bunu görüştük. Tarih vermeyi sevmem fakat bir aksilik olmazsa seneye eylülde biz birinci icraatımıza başlıyoruz.  Bu sene temmuzdayız, seneye hazirana kadar tüm parselasyon planlarını bitirmeyi ve bu ortada memleketler arası kredileri de almayı hedefliyoruz. Haziranla eylül ortasında da imar durumunu verebilir hale geldiğimiz için imar durumunu alarak yatırımcıların mimari projelerini ve başka projeleri hazırlayıp ruhsatı alıp eylül üzere de buna başlanmasını amaçlıyoruz. Gecikme istemiyoruz.”

“Bütün isteğimiz kentsel dönüşümün bir an evvel yapılması”

Başkan Keyifli eşit yurttaşlık vurgusu yaptığı konuşmasının devamında, “Buradaki bütün isteğimiz kentsel dönüşümün bir an evvel yapılması. Bu hem partimin Genel Merkezine benim ferdî olarak mesleğimden kaynaklanan bir kelamım, hem de eşit yurttaşlık diye yola çıktık ve eşit yurttaşlıkta herkesin bütün toplumsal donatı alanlarına sahip olarak sağlıklı, inançlı yapılarda yaşama hakkı var. Bu hak için biz elimizden geleni yapacağız” tabirlerini kullandı.

“Konak’ta yaşayan herkesin doğalgaza kavuşmasını istiyoruz”

Konak Belediye Meclisi’nin oybirliğiyle çok kıymetli bir karar aldığına dikkat çeken Lider Memnun, mevcut planları koruduklarını, parselasyonu da bu planlar üzerinden yaptıklarını hatırlatan Lider Memnun, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Hiç kimse, ne Gültepe ne Gürçeşme ne Beştepeler, bu dönüşümün dışında değil. Gültepe’nin tamamını bildirdik ve orada doğalgaz için hiçbir ayrım yapmadık. Başkalarında kimi yollar kararı alınıyor. Gültepe’de DSİ’nin bir çekincesi var. Ancak DSİ ile de Büyükşehir’le de görüşülüyor. Gültepe planları onaylandıktan sonra DSİ orada geniş bir alanı su havzası ilan etmiş ve oraya yapı yasağı getirmiş. DSİ’nin yasağı üzerine bu mevzuda çekinceli davranmış. DSİ’yle süratlice görüşüldü, kaldırılması ya da daraltılması için görüşler var. Biliyorsunuz ki biz planları değiştirmekten yana değiliz. Yalnızca kentsel dönüşüm etabına geçtiğimizde, çözemediğimiz çok küçük yerler olursa, orada plan notlarıyla müdahale edeceğiz. Lakin asıl olan, her üç bölgede de mevcut planları koruduk. Parselasyon planlarını da mevcut planlar üzerinden yapıyoruz. Taahhüdü de veriyoruz. En kısa vakitte, Konak’ta yaşayan herkesin doğalgaza kavuşmasını istiyoruz.” 

Konak Belediye Meclisi’nde sürat dönemi

Dilek ve teklifler kısmında meclis üyelerinden gelen soruları yanıtlayan Lider Memnun, komiteleri süratli çalışmaya davet ederek, “Herkesi sorumluluğa davet edelim. Pazartesiden itibaren kurullar nizamlı toplansın ve bir sonraki meclise daima birlikte “bekleyen önergeler” diye bir unsur yazdırmayalım. Hiçbir önerge beklemesin, olumlu ya da olumsuz onları karara bağlayalım, süratlice. Herkes bu suratı yapabilecek, bu kararları alabilecek yeterlilikte” dedi.

Planlara mevcut haliyle devam

EXPO alanıyla ilgili soruları da yanıtlayan Lider Keyifli, EXPO alanının yanlış olduğuna dair kelamlara katılmadığını söz etti ve şunları söyledi:

“Ben bu dönüşüm alanlarının memleketler arası tertiplerin tetiklediğini ve belirli bir emel uğruna, hedefi baz alarak bu dönüşümün başarılmasında kaldıraç rolü olduğuna inanıyorum. EXPO alanı yanlıştı, kelamına katılmıyorum. Bir plan değişikliği yapılmadığı için şu an hala planda EXPO alanı. Biz de bütün parselasyon planlarını yaparken o bölgeyi o formda kabul ediyoruz ve plandaki mevcut haliyle devam ediyoruz. Bizim için değişen bir şey yok, değişiklik olursa onu da alışılmış ki dikkate alacağız.”

Kreş müjdesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Konak Belediyesi’ne olan dayanağından dolayı teşekkür eden Lider Keyifli, kreş muştusu verdi ve, “İzmir Büyükşehir Belediyesi bizi çok hoş destekliyor. Bize haziran sonuna kadar demişlerdi, gerçekten haziran sonuna kadar 20 milyon aktardılar.  Temmuz ayından itibaren hakedişlerimiz sistemli olarak ödenecek. Onlara da bu sıkışıklıktaki takviyeleri için teşekkür ediyorum. Alınan topraklar de Büyükşehir’in gündeminde. Pazartesi o da görüşülecek. O mevzuyu da unutmadık. Biz zati Konak olarak son derece arazi mahrumu bir belediyeyiz. Merak etmeyin, biz de topraklarımızı istiyoruz. Zati Büyükşehir bu hususta da yeniden bizi destekliyor. Mevcut kreşleri alalım biz değerlendirelim dedik. Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçti bize geliyor. Eski masal konutları bizim kreşimiz olacak” diye konuştu.

M. Aziz Sonkurt Parkı Konak Belediyesi’ne geçiyor

Başkan Keyifli, İzmir Büyükşehir Belediyesi M. Aziz Sonkurt Parkı’nın Konak Belediyesi’ne verilmesini talep ettiklerini ve olumlu cevap aldıklarını da lisana getirdi. Parkın daha faal kullanılacak bir hale getirileceğini lisana getiren Lider Memnun, “Murat Reis Camii’nin altında Büyükşehir Belediyesi’nin süper bir parkı var. O park etrafta yaşayanlar tarafından çok kullanılmıyor. O parkı da istedik, onu da bize verdiler. Artık kocaman bir parkımız var. İçinde yeni bir kafemiz olacak, çocuk oyun alanları genişleyecek,  piknik masaları gelecek. Etkinliklerimizle de çok daha etkin kullanılacak. Buradan Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etmek istiyorum” tabirlerini kullandı.

Destek çağrısı

Muhalefet kümelerine seslenen Lider Memnun, Basmane’deki yeni bina inşaatı yanında kalan vergi dairesi toprağının belediyeye evresiyle ilgili takviye isteyerek, “Biz vergi dairesi toprağını istiyoruz. Orada o inşaatı yapmaları dahil her şey çok sıkıntı. Çok sıkışmış bir alanda, biz de inşaata başladık, dönecek yerleri yok. Onu da bizlere verirlerse süper olur. Bunun için görüşmeye, sizlerin dayanağıyla hazırız” dedi.

Daha hoş bir Konak için

Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu,  peş peşe açılışları gerçekleşen İş’te Konak İşçi istihdam Ofisi ve Memnunluk Kahvesi hakkında bilgi verdi. Lider Keyifli, hafta sonu düzenlenecek Çocuk Şenliğine meclis üyelerini davet ederek, “Bu cumartesi ve pazar günleri, hiç çocuk parkı olmayan mahallelerimize gidiyoruz. Kentsel dönüşümle birlikte oralarda çocuk oyun parkları ve alanları olacak fakat bu sırada çocuklarımız için ne yapabiliriz, dedik. Sokakları oyun alanına dönüştürüyoruz. Cumartesi 1. Kadriye Mahallesi’nde olacağız. Eski sokak oyunlarımızı da dahil ederek çocuklarımıza keyifli birer gün yaşatacağız. Bundan sonra da bilhassa birinci 100 günde tamamlamayı çok istediğimiz projelerimiz var. Onları da önümüzdeki haftadan itibaren açmaya devam edeceğiz. Daha farklı, daha hoş, hepimizin keyifli olduğu bir Konak için çalışmaya devam ediyoruz” kelamlarıyla konuşmasını tamamladı.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ