yandex
ankara seo
ankara web tasarım
27.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Kontrolsüz Egzersiz Bu Sorunlara Yol Açabiliyor

Bilhassa pandemi periyoduyla birlikte, teknolojideki süratli gelişmelerin de tesiriyle hayatımıza giren çevrimiçi idman programlarına ilgi son yıllarda giderek artıyor.

Kontrolsüz Egzersiz Bu Sorunlara Yol Açabiliyor


Lakin dikkat! Gerek bedenimizin genel sıhhati gerekse kilo vermek gayesiyle yapılan çevrimiçi idmanlar, denetimsiz olduğunda yarar yerine zarar verebiliyor! Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Işıl F. Kartaloğlu “Son vakitlerde çevrimiçi antrenman, yoga ve pilates programları sonrası boyun, bel ağrısı ve kollarında/ bacaklarında uyuşukluk şikayetleriyle başvuran hastaların sayısında artış yaşanıyor.

Özellikle rastgele bir kas iskelet sistemi hastalığı ya da şikayeti olanların idman programı için öncelikle tabibe istişareleri hayati değer taşımaktadır” diyor.

Doç. Dr. Işıl F. Kartaloğlu çevrimiçi, denetimsiz antrenmanın yol açabildiği meseleleri anlattı, değerli ikazlar ve tekliflerde bulundu.

Modern hayatın ağır koşuşturmacasında dışarıda spor yapmaya fırsat bulamayanlar teknolojinin nimetlerinden faydalanarak çevrimiçi antrenmanlara yöneliyor. Fakat hastaların bulundukları yerden çarçabuk katılabildikleri kontrolsüz sıhhat kuruluşları ya da çevrimiçi küme antrenman programları birçok önemli sorunu da beraberinde getirebiliyor! Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Işıl F. Kartaloğlu “Sağlığımız için hareketsiz (sedanter) hayattan kaçınmak ve fizikî aktivitelere, nizamlı antrenmana itina göstermek elbet çok kıymetli lakin denetimsiz yapıldığında en yararlı sporlar bile ziyan verici bir hal alabiliyor. Bilhassa son vakitlerde pilates ve yoga üzere çevrimiçi yapılabilen denetimsiz antrenmanlar nedeniyle kas-iskelet sistemlerinde yaralanmayla başvuran hastalarla çok sık karşılaşıyoruz” diyor. Nizamlı idman yapmanın; çok kilo ve obeziteden diyabete, kalp damar hastalıklarından kas ve iskelet sistemine dek birçok hastalığa yarar sağladığını vurgulayan Doç. Dr. Kartaloğlu, buna karşın bedenimizin ana dayanak yapılarından biri olan ve tıpkı vakitte hayli karmaşık bir yapıya sahip bulunan omurgamızın en küçük bir yanlış hareketten bile büyük ziyan görebildiğini vurguluyor.

Hem yapısal hem sinirsel irtibatı düzenliyor!

Özellikle pilates ve yoganın hem fizikî, ruhsal ve zihinsel sıhhate uygun gelmesi hem de öbür antrenmanlara nazaran uygulanabilirliğinin daha kolay olduğu niyetiyle kimi kurallara gerektiği kadar dikkat edilmeyebildiğini belirten Doç. Dr. Kartaloğlu, bu konuda toplumsal farkındalığın kâfi olmaması hasebiyle çevrimiçi programlarda denetimden uzak itinasız uygulanabildiğini, bunun da omurgalara önemli ziyanlar verebildiğini belirterek şöyle konuşuyor: “Omurgamız kollarımızla ve bacaklarımızla daima bir bağlantı halindedir.  Aynı vakitte omurilik ismi verilen, beynimizden gelen buyrukları bedenimizin geri kalanına ileten ve oradan gelen bilgileri beyne taşıyan hayati bir yapıdır. Yani hem yapısal takviye sağlar hem de sinirsel irtibatı düzenler. Omurgamızın sıhhati genel beden sıhhatimiz için büyük değer taşır. Omurgamızı etkileyen rastgele bir sorun, genel hareket kabiliyetimizi, istikrarımızı ve uyumumuzu direkt etkiler!”

Pilates ve yoga sıhhate yararlı, ama!

Özellikle son yıllarda ilginin giderek arttığı pilates, yoga vb idman programlarının sıhhat açısından birçok faydası olsa da, bilhassa boyun ya da bel fıtığı üzere omurga sorunları olan bireyler üzerinde yapılacak ayrıntılı bir kıymetlendirme ve bireye özel planlama gerektirdiğini belirten Doç. Dr. Kartaloğlu “Yapılan çalışmalar; bu açıdan bakıldığında, boyun fıtığı olan hastalarda pilates, yoga vb esnasında yanlış yapılan hareketlerin boyun ağrısını artırabildiğini ortaya koymaktadır. Bulgular, denetimsiz yapılan idmanların, omurilik hudutlarının geçtiği deliklerin boyutunu azaltarak hudut köklerini sıkılaştırabildiğini ve münasebetiyle boyun ağrısını tetikleyebildiğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle kesinlikle bir uzman eşliğinde şahsa özel biçimde programlama yapılmalıdır. Kemik erimesi, bel fıtığı, skolyoz, kireçlenme ve iltihaplı romatizma üzere hastalıkların tedavisi pilates, yoga yahut rastgele bir idman değildir. Rastgele bir kas iskelet sistemi hastalığınız yahut şikayetiniz var ise tedavi ve antrenman programı için öncelikle tabibe danışmanız hayati değer taşımaktadır” diyor.

Boyun ve bel fıtığını tetikliyor!

Özellikle boyun fıtığı olan bireylerde yapılan çalışmaların, ileri yanlışsız baş hareketi üzere hareketlerin boyun ağrısı ve öteki komplikasyonlara yol açabildiğini gösterdiğini vurgulayan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Işıl F. Kartaloğlu şöyle konuşuyor: “Yapılan çalışmalar; pilates, yoga ve denetimsiz yapılan idman programlarının, yanlış yahut çok uygulanması durumunda bilhassa mevcut boyun ve bel problemleri olan şahıslar için risk oluşturabileceğini gösteriyor. Bilhassa omurga ve kas iskelet sistemi problemleri olan bireylerin, rastgele bir fizikî antrenman programına başlamadan evvel kesinlikle Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hekimine danışmaları gerekir.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ