yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Konya Büyükşehir’in Macar Fiği Tohumu Desteği ile Ekilen Tarlalarda Hasat Yapıldı Başkan Altay: “Çiftçimize Verdiğimiz Desteklerle Millî Ekonomiye Katma Değer Sağlıyoruz”

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin 31 ilçede çiftçilerin girdi maliyetlerini azaltmak, bitkisel ve hayvansal üretimin artmasına katkı sağlamak için yürüttüğü çalışmalar kapsamında Macar fiği tohumu takviyesi verilen tarlalarda hasat yapıldı.

Konya Büyükşehir’in Macar Fiği Tohumu Desteği ile Ekilen Tarlalarda Hasat Yapıldı Başkan Altay: “Çiftçimize Verdiğimiz Desteklerle Millî Ekonomiye Katma Değer Sağlıyoruz”


Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Macar fiğinin kuraklığa güçlü olması hasebiyle Konya ovası için uygun bir bitki olduğunu belirterek, “Üretimden hasadına kadar ziraat mühendislerimiz tarafından yem bitkilerinin ekimi, yetiştirilmesi ve çiftçilerimizin öğrenmek istediği tüm bilgi ve uygulamalar hakkında teknik takviye sağladık. Verdiğimiz dayanakla verimli hayvancılık ile hayvansal üretimde girdi maliyetlerinin azaltılmasına yardımcı olarak, çiftçilerimize ve bilhassa de ulusal iktisada katma paha sağlamış oluyoruz.” dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi, bitkisel ve hayvansal üretime katkı sağlamak emeliyle tarıma ve ziraî projelere takviye olmaya devam ediyor.

Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği Lideri ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, tarımda öncü olmaya ve ülke iktisadına katkı sağlamaya devam ederken bir yandan da çiftçilere ekonomik olarak dayanak olmayı sürdürdüklerini belirtti. Lider Altay, “31 ilçemizdeki çiftçilerimizin bitkisel ve hayvansal üretimlerinin artırılması, kaba yem açığının kapatılması, kendi kaba yemlerini üretmelerini sağlamak hedefiyle hayata geçirilen projemiz kapsamında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu doğrultuda Konya Büyükşehir Belediyesi olarak yüze 50 hibe takviyeli 2023-2024 üretim döneminde çiftçilerimize 24.200 dekar alanda 242.000 kilogram sertifikalı Macar fiği tohumu dayanağında bulunduk. Üretimden hasadına kadar ziraat mühendislerimiz tarafından yem bitkilerinin ekimi, yetiştirilmesi ve çiftçilerimizin öğrenmek istediği tüm bilgi ve uygulamalar hakkında teknik takviye sağladık” dedi.

Macar fiğinin kuraklığa sağlam olması hasebiyle Konya ovası için uygun bir bitki olduğunu anımsatan Lider Altay, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bölgemiz için kıymetli bir eser olan Macar fiği, kuraklığa güçlü olduğu için kıraç toprakta az su tüketen bitkilerle karışım yapılarak ekim yapılması sayesinde fazla su tüketiminin önüne geçiyor. Bu sayede verdiğimiz yem bitkileri takviyeleriyle verimli hayvancılık ile hayvansal üretimde girdi maliyetlerinin azaltılmasına yardımcı olarak, çiftçilerimize ve bilhassa de ulusal iktisada katma kıymet sağlamış oluyoruz. Hemşehrilerimizin yaşadıkları yerde gelirlerinin artırılması ve ilçelerimizin kalkınması için takviyemizi artırarak sürdüreceğiz.”

ÜRETİCİ TOHUM DAYANAĞINDAN ÇOK MEMNUN

Konya’nın Kavak Mahallesi’nde Macar fiği tohumu takviyesinden faydalanarak ekim yapan çiftçiler, hasat yaptı. Tohumların kalitesinden ve takviyelerden çok mutlu olduklarını belirten çiftçiler, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a teşekkür etti.

Çiftçiler, Macar fiği tohumu desteklemesiyle bu yıl yaklaşık olarak 17.000 ton kuru ot randımanı hedefliyor.

MACAR FİĞİ

Tek yıllık yem bitkisi olan Macar fiği, kıraç bölgelerde vazgeçilmez bir münavebe bitkisidir. Hayvan beslenmesinde kıymetli bir yer tutan Macar Fiği, birebir vakitte havadaki hür azotu toprağa bağladığı için toprağı daha verimli hale getirip bol ölçüde organik unsur bırakır. Bu sayede ikinci ekilen eserle daha kaliteli ve bol randıman alınmaktadır.

Macar fiği bitkisinin yaş ot randımanı 1500–3000 kg/da ortasında değişiyor. Macar fiği bitkisinden kıraç kaidelerde 200–300 kg/da, sulu kaidelerde 500–700 kg/da kuru ot alınabiliyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim