yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

KOSKİ Teknoloji Müzesi Meraklılarını Geçmişe Götürüyor

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen teknoloji müzesi, teknoloji meraklılarını geçmişe yolcuk yaptırıyor. KOSKİ Teknoloji Müzesi’nde 1900’lü yıllardan günümüze ulaşan; bilgisayar, telefon, daktilo, kamera, kayıt aygıtı üzere yaklaşık 130 eser sergileniyor.

KOSKİ Teknoloji Müzesi Meraklılarını Geçmişe Götürüyor


Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan teknoloji müzesi geçmişle günümüz ortasında köprü oluyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüvü bünyesinde bulunan eski teknolojik aygıtlar, geçmişle bugüne köprü olması emeliyle bir ortaya getirilerek sergilenmeye başladı. 1900’lü yıllardan günümüze ulaşan; bilgisayar, telefon, daktilo, kamera, kayıt aygıtı üzere yaklaşık 130 eserin sergilendiği KOSKİ Teknoloji Müzesi, teknoloji tutkunlarının ilgisini çekiyor. Birinci evvel KOSKİ’ye süreçlerini halletmek hedefiyle gelen vatandaşlar tarafından ilgi gören teknoloji müzesi, daha sonra meraklılarını bir ortaya getirmeye başladı.

BAĞIŞTA BULUNDUKLARI AYGITLA YAKINLARININ İSİMLERİNİ YAŞATIYORLAR

Müze sorumlusu Ahmet Kıyıcı, belediye çatısı altında bulunan ya da vatandaşlara ilişkin geçmişten bugüne kullanılan teknolojik aygıtları bir ortaya getirerek, teknoloji müzesi oluşturmaya karar verdiklerini aktardı. Kıyıcı, “Elimizdeki eserleri topladık. Sonrasında özel dalın, öbür kurumların ve vatandaşlarımızın bağışlarıyla bu müzemizi oluşturduk, genişletmeye devam ediyoruz. Müzemizde 1900’lü yıllardan günümüze kadar ulaşan çeşitli teknolojik eserler var. Eski bilgisayarlar, telefonlar, daktilo, kamera ve kayıt aygıtı üzere aygıtlar var. Yaklaşık 130’a yakın eserimiz var” diye konuştu.

Kıyıcı, vatandaşları müzeyi ziyarete davet ederek, “Ellerinde müzemizde sergilenebilecek nostaljik aygıtı olan vatandaşlarımız, dilerse buraya bağışlayabilir. Biz de aygıtları, bağış yapan kişinin ismiyle sergiliyoruz. Aygıtı kullananlar, vefat eden yakınlarının isimlerini yaşatmaya devam ediyor. Ziyaretçiler çok keyifli oluyor. Bu müzenin başka kurumlara da örnek olacağına inanıyorum” tabirini kullandı.

MÜZE, DEĞİŞİM VE GELİŞİM SÜRECİNİN TANIĞI

Üniversite öğrencisi Eren Erten de tavsiye üzerine geldiği müzeyi çok beğendiğini vurgulayarak, “Günümüzde kullandığımız aygıtların eski modellerini görmek ve değişimi tahlil etmek ilgimi çekti. Sınıf arkadaşlarımla da gelmek istiyoruz. Teknolojiye ilgisi olan herkesin burayı ziyaret etmesi gerektiğini düşünüyorum” açıklamasını yaptı.

Üniversite öğrencisi Yasin Arda Yavuz ise müzenin, teknolojinin değişim ve gelişim sürecinin şahidi olduğuna dikkati çekerek şunları kaydetti: “Güzel bir müze olmuş. Bizim vaktimizde görmediğimiz telefon, bilgisayar üzere aygıtları burada gördük. En dikkati cazibeli modül bilgisayarlar, ekranlar. Zira vaktinde bir odayı kaplayan bilgisayar, artık yalnızca masamızın bir köşesini kaplıyor.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ