yandex
ankara seo
ankara web tasarım
27.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Kripto kurtarma dolandırıcılığı

Kripto para bir kere çalındığında geri almak son derece güç. Blok zinciri tabanlı para üniteleri izlenebilse de kimileri kullanıcıların anonimliğini korumak için kurulmuştur, bu nedenle dolandırıcının maskesi düşürülemez.

Kripto kurtarma dolandırıcılığı


Dolandırıcılar izleri daha da gizlemek için kripto parayı mümkün olan en kısa müddette “nakde çevirmeye” çalışacaklardır. 

Kriptonun merkezi olmayan yapısı, nereye gittiklerini bulabilseniz bile paranızı geri almanın son derece güç olacağı manasına gelir. Bazen yapabileceğiniz en düzgün şey ikinci kere mağdur olmaktan kaçınmaktır.  Dijital güvenlik şirketi ESET, kripto kurtarma dolandırıcılığını mercek altına  alarak kripto para kullanıcılarının iki defa kurban olmaktan nasıl kaçınabileceklerini inceledi. 

Bir kripto dolandırıcılığının ya da siber atağın kurbanı olduğunuzda fonlarınız çalınır. Pişmanlık ve utanç duygusu yanı sıra nakdî kayıptan kaynaklanan öfke yaşanır. Bu türlü bir durumda  birçok mağdur için öykü burada bitmiyor. Birisi size yaklaşıyor yahut siz, kripto para kurtarma hizmetleri sunan bir reklam görüyorsunuz. Siz paranızı geri almayı hayal ederken onlar ikinci defa sizi dolandırmaya çalışıyor. Ne yazık ki bu çeşit “kurtarma dolandırıcılığı” giderek yaygınlaşıyor. Araştırmalar, kimlik hırsızlığı mağdurlarının yaklaşık üçte birinin en az bir sefer yine mağdur edildiğini gösteriyor.  

Kripto kurtarma dolandırıcılığı nasıl çalışır? 

Kurtarma dolandırıcılığı çoklukla bir cins peşin fiyat dolandırıcılığıdır. Dolandırıcı, sağladığını tez ettiği hizmet için evvelden bir fiyat talep eder ve ödeme yapıldıktan sonra ortadan kaybolur. Ayrıyeten kripto hesaplarınıza ve/veya şahsî ve finansal bilgilerinize erişim isteyebilirler; bu bilgiler dark web’de satılabilir ve sonraki dolandırıcılıklarda kullanılabilir. Kurtarma dolandırıcıları toplumsal medyanın her yerindedir. Kripto dolandırıcılığının kurbanı olmuş ve internette kaygı yanan şahısları arayıp onlara direkt ileti gönderebilirler. Resmi web siteleri olan yasal görünümlü varlık kurtarma ‘işletmeleri’ kurabilir ve fiyatlı arama motoru sonuçlarında listelenerek reklam yapabilirler.  

Bu dolandırıcıların karmaşıklığı değişebilir. Kimileri toplumsal medyada hayli kolay iletiler yayımlar. Başkaları ise dolandırıcılık mağdurlarını direkt arayarak polis yahut mahkeme yetkilisi kılığına girip çalınan parayı iade edeceklermiş üzere davranabilirler. Öteki durumlarda, dolandırıcılar siber güvenlik forumlarında hizmetlerini tanıtan referans ve reklam karışımı uzun yorumlar bırakabilirler. 

Kripto hırsızlığını önleme 

Kripto kurtarma dolandırıcılığından kaçınmanın en yeterli yolu, dijital para ünitenizi birinci etapta çaldırmamaktır. FBI’a nazaran, 2022 yılında sadece kripto para dolandırıcılığı nedeniyle 2,5 milyar dolar kaybedildi. Ünlüler yahut öbür emniyetli bireyler tarafından destekleniyor üzere görünen düşük riskli, yüksek getirili yatırım planlarına bile kuşkuyla yaklaşmak gerekir. Ayrıyeten online alışverişlerde kartla ödeme yapmak her vakit daha güzeldir zira bu biçimde daha fazla alıcı muhafazası vardır. Hiçbir yasal işletme sizden peşin olarak kripto para ile ödeme yapmanızı talep etmeyecektir.  Yakın bir bağ hissetseniz bile internette tanıştığınız rastgele bir kişinin yatırım tavsiyesi vermesine kuşkuyla yaklaşın. Dolandırıcılar giderek artan bir biçimde, romantizm dolandırıcılığını yatırım dolandırıcılığı ile harmanlamaktadır. 

Uyarı işaretleri nasıl fark edilir  

Dolandırıcılığın tipi ne olursa olsun, hepsinin ortak bir noktası vardır: Kurtarma hizmeti sıkıntılıdır. 

 • “İşlerine” başlamadan evvel peşin bir fiyat yahut iade süreçlerine devam edebilmeniz için öbür bir fiyat talep ederler.
 • Kurumsal bir hesap yerine web tabanlı bir e-posta (ör. Gmail/Yahoo) ile bağlantı kurabilirler.
 • Paranızı “iade etmek” için bankacılık, kripto hesabı yahut ferdî bilgilerinizi isterler.
 • Kolluk kuvvetleri yahut hükümet yetkilileri ile yakın çalıştıklarını tez ederler. 
 • Sosyal medya DM’leri, ileti ya da e-posta yoluyla durup dururken bağlantıya geçerler.
 • Sizin bağlantıya geçebilmeniz için rastgele bir telefon numarası vermezler. 
 • Sizinle bağlantıya geçen kişi, muhtemelen ne kadar çalındığı ve nasıl çalındığı da dahil olmak üzere, özel durumunuz hakkında birçok detay biliyor üzere görünebilir. 

Kripto paranız çalınırsa ne yapmalısınız? 

Kripto para yatırımı ve öbür dolandırıcılık tipleri için tazminat almanıza yardımcı olacak hizmetler sunabilecek legal firmalar olduğu unutulmamalıdır. Bazen dolandırıcılar da bu kuruluşları taklit etmeye çalışırlar.  

Yakın vakitte dolandırıcılık yahut hırsızlık nedeniyle kripto para kaybettiyseniz aşağıdaki adımları göz önünde bulundurun: 

 • Mümkün olduğunca çok ispat toplayın. 
 • Olayı polise yahut ilgili düzenleyici kuruma bildirin. 
 • Yaptığı işleri araştırdığınız ve güvenebileceğiniz “Kurtarma” hizmetleri sunan yasal bir hukuk firmasına ulaşın. 
 • Eğer biliyorsanız, dolandırıcının kripto paranızı nakde çevirdiği borsa ile irtibata geçmeye çalışın. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ