yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Kuruluşunun 84’üncü yılında köy enstitüleri ve sanat

Aydınlanmanın ışığı Köy Enstitüleri’nin kuruluşunun 84’üncü yıldönümünde Lüleburgaz Belediyesi ve Yeni Nesil Köy Enstitülüler Derneği (YKKED) iş birliği ile “84. Yılında Köy Enstitülerinde Sanat” isimli program düzenlendi.

Kuruluşunun 84’üncü yılında köy enstitüleri ve sanat


Aydınlanmanın ışığı Köy Enstitüleri’nin kuruluşunun 84’üncü yıldönümünde Lüleburgaz Belediyesi ve Yeni Nesil Köy Enstitülüler Derneği (YKKED) iş birliği ile  “84. Yılında Köy Enstitülerinde Sanat” isimli program düzenlendi.

Lüleburgaz Belediyesi ve Yeni Jenerasyon Köy Enstitülüler Derneği (YKKED) iş birliği ile Köy Enstitüleri’nin kuruluşunun 84’üncü yıldönümünde “84. Yılında Köy Enstitülerinde Sanat” isimli program gerçekleştirildi.

14 Nisan’da Lüleburgaz Yıldızları Sanat Akademisi’nde saat 20.30’da düzenlenen programa Lüleburgaz Belediye Lideri Dr. Murat Gerenli, Ahmetbey Belediye Lideri Mustafa Altıntaş, belediye lider yardımcıları Derya Aktan ve Kemal Pektaş, YKKED Lüleburgaz Şubesi Başkanı Hamiyet Gülaçar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Programda konuşan Lüleburgaz Belediye Lideri Dr. Murat Gerenli; “Bu manalı günde, “Köy Enstitüleri” ruhunu yaşatmaya çalıştığımız, yalnızca fikren değil fiilen eğitimin de değerini unutmayıp, uygulayarak öğrendiğimiz Sanat Akademimizde sizlerle birlikte olmaktan büyük gurur ve memnunluk duyuyorum. 

Tonguç Baba’nın kendi kelamlarıyla tabir ettiği üzere Enstitü “İş için, İş içinde, İşle eğitim” yapılan yerdir. Onun ve Hasan Alî Yücel’in üstün eforlarıyla başlatılan “Köy Enstitüleri” projesi; eğitimli ve aydın nüfusunun büyük çoğunluğunu onlarca yıl süren savaşlarda yitirmiş genç Cumhuriyet’in en büyük aydınlanma projesiydi.

1940’lı yıllarda nüfusunun büyük kısmı kırsalda yaşayan bir ülkede, kendi gerekliliklerini çok güzel tahlil etmiş bu aydınlanma projesi, maalesef İkinci Dünya Savaşı’nı takip eden yıllarda girilen siyasi atmosferde kurban edilmiştir. Halkın aydınlanmasından tasa duyan toprak ağaları, köy enstitülerini “komünist” yuvası göstererek, kamuoyu nezdinde onları kıymetsizleştirmiş ve nihayetinde de kapatılmalarını sağlamışlardır. Ama üzerinden geçen onca yıla karşın “enstitü ruhu” bu toplumdan silinememiş, enstitülerden mezun olan aydınlarımız ve öğretmenlerimiz misyon aldıkları bölgelerde aydınlanma ışığını yakmaya devam etmişlerdir” dedi.

“Aydınlanma ışığını hiç söndürmemeye kararlıyız”

Gerenli; “Bizler de bugün yaşadığımız Lüleburgaz ‘ı ve kentlilik şuurunu çabucak yanıbaşımızdaki çorak bir yerde kurulan ve fikirlerinin insanları aydınlatması üzere kendisi de bulunduğu çorak toprakları bir ormana çeviren Kepirtepe Köy Enstitüsü’ne borçluyuz. Eğitimin yalnızca binadan ibaret olmadığı, yokluk ve yoksulluğun bir mahzur sayılmadığı, imecenin bedelinin bilindiği “Kepirtepe Ruhu” ile bizler de aydınlanma ışığının hiç sönmemesi için çalışmaya, çok çalışmaya devam ediyoruz. Aydınlarımız ve öğretmenlerimiz olduğu sürece, eğitim ve öğretim binalar olmadan da verilebilir. Lakin yalnızca dört duvar binaları yapıp içini boş bırakarak hiçbir şey elde edilemez, bunun farkındayız. Sizlerin takviyeleriyle, iş birliğiyle, imece ile Lüleburgazımızın Yeni Nesil Köy Enstitüleri olan akademilerimizde aydınlanma ışığını hiç söndürmemeye kararlıyız” sözlerini kullandı.

Daha sonra eğitimci Ercan His “Köy Enstitülerinde Hayat ve Anılar” bahisli konuşma yaptı.

Konuşmaların akabinde Yeni Kuşaklarla 70’ler Konseri ve şiir dinletisi gerçekleştirildi.
Gecenin sonunda Folk Dance Ensemble topluluğu halk oyunları gösterisi sundu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ