yandex
ankara seo
ankara web tasarım
17.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Kurumsal uyum standartları yükseliyor

EY’ın Global Etik ve Ahenk Raporu’na nazaran, kurumlarda son iki yıl içinde %49 oranda ahenk standartları düzgünleşti. Standartların yükselmesindeki ana etkenler ortasında, yanlışsız idare (%61) ve yönetmelik zorunlulukları (%48) yer alıyor.

Kurumsal uyum standartları yükseliyor


Makro-ekonomik şartlar ve jeopolitik tehditler de dahil olmak üzere iç ve dış faktörler nedeniyle oluşan baskı da standartlar üzerindeki tesirini göstermeye devam ediyor. İştirakçilerin %50’si şirketlerinin şiddetli piyasa şartlarında etik ve ahenk standartlarını korumakta zorlandığını söylüyor.

 

Uluslararası danışmanlık, kontrol ve vergi hizmetleri şirketi EY (Ernst&Young), 2024 Küresel Etik ve Uyum Raporu’nu yayımladı. Dünya genelinde şirketlerin kurumsal ahenk standartlarının, yanlışsız idare ve daha sıkı düzenlemelere bağlı olarak yükseldiği görülüyor. Rapor kapsamında 53 ülke ve 5.464 çalışan ile gerçekleştirilen ankette; iç ve dış baskıların çalışan davranışları üzerinde tesirli olduğu ortaya koyuluyor. Ankette görüş verenlerin %49’u şirketlerindeki dürüstlük standartlarının son iki yılda güzelleştiğini, %90’ı meslektaşlarının ilgili maddelere, davranış kurallarına ve kesim düzenlemelerine ahenk sağladığını söylüyor. 

 

Olumlu seyreden bu eğilimlerin en önemli etkenleri ortasında da idarenin gerçek formda yönlendirmesi (%61), düzenleyici kurumlardan daha sıkı düzenleme gelmesi (%48), müşterilerden (%37), genel kamuoyundan (%33) ve hissedarlardan (%26) talep gelmesiyle birlikte çalışanların da (%22) baskısı yer alıyor. 

 

Uyum standartları üzerindeki temel baskılar 

EY’ın 2024 Küresel Etik ve Uyum Raporu’nun ortaya koyduğu değerli ve olumlu datalara rağmen katılımcıların %50’si, değişken piyasa şartlarında şirketlerinin dürüstlük standartlarını muhafazada zorlandığını belirtiyor. Tıpkı vakitte iştirakçilerin %30’u, çalışanlara yönelik dürüstlük standartlarının ihlal edilmesinde mevcut makro-ekonomik ortamın en büyük dış baskıyı oluşturduğunu söylerken, %28’si de en büyük iç tehdidin, çalışanların davranış kurallarını anlamamasından kaynaklandığına dikkat çekiyor. Lisana getirilen öteki dış baskılar ise; siber tehditler (%26), sıhhatle ilgili krizler (%22), finansal performans beklentileri (%22), tedarik zinciri aksaklıkları (%21) ve jeopolitik tehditler (%15) oluyor. İç faktörler ortasında da yüksek çalışan dönem suratı (%26) ve kaynak eksikliği (%25), idareden gelen baskı (%24) ve finansal süreçlerin yahut denetimlerin başarısızlığı (%20) yer alıyor. Anket ayrıyeten; üçüncü kuruluşların, kıymetli ahenk ihlallerine ve büyük dolandırıcılıklara %68 oranında karıştığını gösteriyor.

 

Yüksek oranda irtibat açığı bulunuyor

Şirketlerde dürüst bir biçimde hareket etmenin kıymetini ortaya koyan ankete göre; katılan yönetim kurulu üyelerinin %56’sı ve üst seviye yöneticilerin %53’ü, başkanların etik davranışların değerini vurguladığını sık sık duyduğu, daha alt kademelerde çalışanların %33’ünün ise bununla karşılaştığı görülüyor. 

 

Dürüstlük standartları kıdeme nazaran değişiklik gösteriyor

Aynı vakitte anket, şirketlerde dürüstlük standartlarının rütbeye bağlı olarak değişebildiğine ve kıdemli çalışanlara ekseriyetle daha fazla müsamaha gösterildiğine dair yaygın bir algının altını çiziyor. İştirakçilerin %31’i, kıdemli yahut yüksek performanslı bireylerde etik dışı davranışlara göz yumulduğunu söylüyor. Ayrıca, yönetim kurulu üyelerinin, resmi bir kanaldan bildirilmeyen potansiyel suistimallerle ilgili tasalara sahip olma olasılıklarının çok daha yüksek olduğu da ortaya çıkıyor (iş gücündeki kıdemsiz üyelerin %19’una kıyasla %43).

 

Etkili bir “ihbar” kültürü oluşturma

2024 Global Etik ve Ahenk Raporu için gerçekleştirilen anket, etik olmayan davranışları ve yanlış uygulamaları bildirmek isteyen çalışanların güveneceği “şikayet ve ihbar” ünitesinin şirketler tarafından oluşturulması ve bunun dürüst bir irtibat için şirket kültürü haline gelmesi gerektiğini de açıklıyor. Bu üniteye sahip olmayan şirketlerin 2022’den bu yana sayısının yarı yarıya azaldığı, sahip olan şirketlerde ise bu ünite ile irtibata geçen çalışanların %54’ünün engellendiğine dikkat çekiyor.

 

Aynı zamanda; Yönetim kurulu üyesi iştirakçilerin %40’ı çalışanların kaygılarını bildirmelerinin günümüzde daha kolay hale geldiğini söylerken, çalışan iştirakçilerin yalnızca %26’sı bunu destekliyor. Benzer şekilde, yönetim kurulu üyesi iştirakçilerin %33’ü, çalışanların sadece %14’üne kıyasla, şirketlerindeki ihbarcıların artık daha fazla müdafaaya sahip olduğuna inanıyor. 

 

Türkiye’de kurumsal standartlar gittikçe iyileşiyor

Türkiye’de gerçekleştirilen ankete katılanların %26’sı şirketlerinin dürüstlük standartlarına ahenginin son iki yılda arttığını belirtiyor. Bunlardan %46’sı da bu yükselişin nedenini; kontrol ve düzenleyici kurumların daha sıkı olmasına, türel gerekliliklere, genel kamuoyundan gelen talebin yükselişine, idare ve önderlerden gelen yönlendirmeye dayalı olduğunu söylerken %38’i de hissedarlardan gelen yönlendirmenin tesir ettiğini lisana getiriyor. Ayrıyeten iştirakçilerin %74’ü çalışanların idareden beklediği davranış standartlarının son iki yılda büyük oranda arttığını, %78’i de çalışanların ilgili kanunlara, davranış kurallarına ve bölüm düzenlemelerine uyduğunu tabir ediyor. Birebir vakitte iştirakçilerin %70’i son iki yıl içerisinde üst seviye yöneticilerin dürüst davranmanın kıymeti hakkında çalışanlarla irtibatta bulunduğunu, %78’i kurumdaki idarenin işlerini dürüstlükle yaptığını düşünüyor.

 

Öte yandan ilgi cazibeli bir bilgiyi de ortaya koyan ankete nazaran; Türkiye’deki iştirakçilerin %36’sı şirketlerinde “şikayet ve ihbar” tahlillerinin daha geliştiğini ve endişelerini lisana getirmek için fazla esneklik sunulduğunu söylüyor, bu data de %30 olan dünya ortalamasının önüne geçiyor. Bilgi saklılığı ve güvenliği ortalaması ise dünyada %’21’iken Türkiye’de %40 olarak belirtiliyor.

 

Raporla ilgili değerlendirmelerde bulunan EY Türkiye İsimli Teknoloji ve Keşif Hizmetleri Lideri Can Genç, “Gerçekleştirilen ankette daha yeterli bir idarenin, düzenleyici faktörlerin ve müşteri taleplerinin dürüstlük standartlarını yükselttiğine dair çok açık bilgiler bulunuyor. Öte yandan çalışanlar, şirketlerin ve idaredeki önderlerin kurallara bağlı kaldığından büyük ölçüde emin olduğunu söylerken; ekonomik çalkantıların, siber tehditlerin ve mevzuat değişikliklerinin bu ahenk standartları üzerinde baskı yaratmaya devam ettiğini ve standartları etkilediğini de belirtiyor.  Yüksek dürüstlük standartlarının şirketler için hayati kıymet taşıdığını göz önünde bulundurduğumuzda, bilhassa şirketlere duyulan inancın kritik bir ehemmiyeti olduğunu söyleyebiliriz. . Bu da üst seviye yöneticilerin bu standartlara bağlı kalması, çalışanlara örnek olması, dürüst ve açık olmanın değerinin tesirli bir formda iletmesiyle mümkün olabiliyor. Ankette öne çıkan öteki bir bilgi de üst idarenin etik standartların ehemmiyetini öbür çalışanlardan fazla idareyle paylaşmaya daha fazla ehemmiyet verdiği. Tüm bunlar doğrultusunda bilhassa de alt kademedeki çalışanların nasıl davranmayı seçtikleri konusunda ziyan verici sonuçlar ortaya çıkabilir. Bunu önlemek için de çalışanların kendilerini her vakit inançta hissetmesi sağlanmalı ve telaşlarının rastgele bir sonuç doğurmadan değerlendirileceği vurgulanmalıdır” dedi.

 

Şirketlerde “şikayet ve ihbar” ünitesinin iç bağlantı ve şeffaf bağlantının kurulmasında kıymetli olduğunu söyleyen EY Türkiye Kurumsal Etik, Ahenk ve İnceleme Hizmetleri Lideri Yiğit Deniz Bulutlar; “Olumsuz bir durumla ve imajla karşı karşıya kalan çalışanların, şirket içerisinde bunu lisana getirebilmesi gerekiyor.  Bu mevzunun değerine öbür bir biçimde değinmek gerekirse şirket bünyesinde şeffaflıkla bir “konuşma” kültürünün oluşturulması çalışanların şirkete inancının ve bağının güçlenmesini sağlıyor. Yaklaşık iki yılda “şikayet ve ihbar” çizgisi olmayan kuruluşlar neredeyse yarı yarıya düştü fakat bununla birlikte bu ünitenin yalnızca var olması değil tesirli olarak da kullanılması, çalışanların tereddüt etmeden bağlantı kurması da kritik bir ehemmiyet taşıyor” diye belirtti.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim