yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

LGS, YKS Kaygısı ile Nasıl Mücadele Edilir?

LGS ve YKS’da son viraja girildi. LGS ve YKS 4 milyonu aşkın öğrenci ve aileleri ile 12 milyon kişiyi ilgilendiriyor. 

LGS, YKS Kaygısı ile Nasıl Mücadele Edilir?

LGS ve YKS’da son viraja girildi. LGS ve YKS 4 milyonu aşkın öğrenci ve aileleri ile 12 milyon kişiyi ilgilendiriyor.

Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, adaylara imtihan gerilimi ve dertle başa çıkmada tavsiyelerde bulundu.

LGS ve YKS’de Gerilim Doğal, Panik Yok

Prof. Dr. Tarhan, “Sınavdan önce gerilim doğal. Gerilim var, panik yok” diyor. Gerilimin yönetilirse kişinin öğrenmesini de artırdığını, beyni kamçıladığını ve dopamin salgılatarak dikkati artırdığını belirten Tarhan, “Canlandırma yapıyor,kişinin öğrenme suratını artırıyor. Ancak yanlış yönetilirse de beyin işlevi olumsuz etkileniyor. Yönetebilmek çok kıymetli.” diyor.

LGS KAPSAMINDAKİ MERKEZÎ İMTİHAN, 2 HAZİRAN GÜNÜ 984 İMTİHAN MERKEZİNDE YAPILACAK

Millî Eğitim Bakanlığınca 2 Haziran’daki Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak merkezî imtihan, 973 yurt içi imtihan merkezinde 3 bin 891 okulda 62 bin 663 salonda, yurt dışında ise 11 imtihan merkezi ve 11 okuldaki 35 salonda yapılacak.

LGS ve YKS Öncesi Sonuç Odaklı Düşünmeyin

Sınav sürecinde sonuç odaklı düşünmek yerine süreç odaklı düşünmenin değerini vurgulayan Tarhan, “Sonuç odaklı düşündüğün vakit ‘Acaba ne olacak kazanacak mıyım, kazanamayacak mıyım, kazanamazsam ne olur, benim için dünyanın sonu mu olacak’ üzere tasalar olursa olumsuz etkilenir. İnsan denetim edemeyeceği bir şeyi düşündüğü vakit denetimi kaybettiği için telaşı artar ve bu imtihanını olumsuz tesirler, denetim edebileceği şey süreçtir. Günde şu kadar ders çalışacağım, şu an şu kadar muvaffakiyet gösterdim usulünde süreci değerlendirirse, sürece odaklanırsa tasayı denetim edilebilir hale gelir. Sıfır dert aslında kişinin hiç zihnini çalıştırmaması, beynini çalıştırmaması demektir. Bu nedenle denetim edilebilen korku değerli.” formunda görüşlerini lisana getiriyor.

Bazı Çocuklar Ailesini Mahcup Etme Kanısıyla Daha Çok Telaş Duyar

Ebeveynlerin düzgün niyetle çocukların muvaffakiyetini istediklerini ve farkında olmadan çocukların gerilimini daha çok artırdıklarını vurgulayan Tarhan, “En çok rastladığımız durum bu. Anne baba çocuğa çok yüksek motivasyon veriyor.’Yaparsın, sen kıymetlisin, başarırsın, aslansın, kaplansın’ diye, bu türlü durumlarda çocuğun derdi daha çok artıyor. Hatta şöyle söylüyor; ‘sen yapamazsan ne olacak, sen önemlisin’ diyor. Çocuğun bu durumda daha çok gerilimi artıyor.Beklenenin bilakis, ‘Başaramazsam benim için çok berbat olacak, onları mahcup edeceğim’ diye daha çok tasası artıyor.” dedi.

MEB LGS Ayrıntılarını Duyurdu

Evinizde İmtihan Odaklı Bir Bağlantı Olmamalı

Evin içinde daima imtihan odaklı bir irtibat olmaması gerektiğini lisana getiren Prof. Dr. Tarhan, “Evin içinde devamlı ‘Ders çalıştın mı, nasıl oldu, merak etme, her şey yeterli olacak, başarılı olacaksın’ denildiği vakit kişiyi sonuç odaklı düşündürtüyor. Bu türlü düşündüğü vakit da öğrenci denetim edemeyeceği bir bahse odaklandığında derdi artıyor.Peki, anne babanın nasıl yapması gerekir bu türlü durumlarda? Yüksek motivasyon tekniği sorumluluk duygusu olan çocuklarda çok sakıncalı fakat sorumluluk duygusu olmayanlarda kullanılabilir” dedi.

Başarıyı Gerçek Tanımlamak Önemli

Başarı konusuna da değinen Prof. Dr. Tarhan, “Başarıdan ne anladığımız değerli. Muvaffakiyet denildiği vakit daima akademik muvaffakiyet düşünülüyor. Burada şemsiye olan hayat başarısı, akademik muvaffakiyet ikinci sırada olması gerekir lakin akademik muvaffakiyete odaklandığın vakit bu sefer global sitemin, rekabetçi sistemin, kapitalist sistemin kurbanı oluyor çocuk.Başarılı olmak için yarış içerisinde oluyor. Kişinin hem memnun hem başarılı hem de üretken olabilmesi için gerçek bir hayat ideolojisi içerisinde başarıyı tanımlamak gerekiyor” formunda konuştu. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim