yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Liberty Hospitality Group, karbon salınımını yüzde 10 azaltmayı hedefliyor

Global Sürdürülebilir Turizm Konseyi’nin (GSTC) tüm kriterlerinin yerine getirildiği 3. Düzey Sürdürülebilir Turizm Sertifikası’na sahip otelleri ile Liberty Hospitality Group, 2026 yılına kadar toplam karbon salınımını Kapsam 1 ve Kapsam 2 seviyesinde 2021 yılına nazaran %10 azaltmayı hedefliyor.

Liberty Hospitality Group, karbon salınımını yüzde 10 azaltmayı hedefliyor


Sürdürülebilirlik siyasetini güç ve atık idaresi, toplumsal sorumluluk, insan kaynağı, eğitim ve sıhhat üzere birçok alanda yöneten Liberty Hospitality Group, 2024 yılında sürdürülebilirliğe daha fazla odaklanacak. 2024 yılı sürdürülebilirlik bütçesinin büyük kısmını; karbon ayak izini azaltmak için güç verimliliği projelerine ve yenilenebilir güç kaynaklarına harcayacak olan küme, sosyal sorumluluk projeleri, sürdürülebilir tedarik zinciri, atık idaresi ve geri dönüşüm programlarını da genişletmeyi planlıyor. Küme, 2026 yılına kadar toplam karbon salınımını Kapsam 1 ve Kapsam 2 seviyesinde 2021 yılına nazaran %10 azaltmayı hedefliyor. 

Elektrik gereksiniminin bir kısmını güneş gücüyle karşılıyor

Tüm küme genelinde farkındalığı artırmak emeliyle otellerin kalite departmanlarında isim değişikliğine giderek kalite ve sürdürülebilirlik departmanı olarak güncelleyen Liberty Hospitality Group, 2024 yılında bir Sürdürülebilirlik Komitesi kurdu. Bu komite, pazarlama ünitesi ile eşgüdümlü projeler hayata geçirdi. Kaynak idaresi konusunda; tüm oda ve genel lavabolarda su akış suratını dakikada 5 litreyi, duşlarda 10 litreyi aşmayacak formda ayarlayan küme, atık suları arıtarak çevreyi etkilemeden emniyetli bir formda deşarj etmektedir. Havuz çalışanlarına aksi yıkama prosedürü ile ilgili eğitimler veren, mutfaklarda zerzevat dezenfeksiyonu için ozon dezenfeksiyon sistemi kullanan küme, oluşturduğu su risk tahlilleri ile en çok su harcanan alanlarda alınacak tedbirleri belirliyor. Doğal kaynakları verimli kullanmak için ise yenilenebilir güç kaynaklarına yatırım yapan küme, gereçleri tekrar kullanmak yahut geri dönüştürmek üzere uygulamaları benimsiyor. Birçok otelinde güneş gücü panelleri kurarak elektrik gereksiniminin bir kısmını güneş gücüyle karşılıyor. Elektrik tedarikçi firmalarından, güç kaynağının yenilenebilir olmasına ait taahhüt içeren muahedeler gerçekleştiriyor. Kümenin tüm çalışmaları doğrultusunda ISO 50001 Güç İdare Sistemi ve ISO 14001 Etraf İdare Sistemi gerekliliğine nazaran güç referans çizgileri hesaplamasına nazaran yıllık %7 güç tüketim kıymeti azaltımı elde etti.   

 

Geri dönüşüm oranlarını % 20 düzeyinde artırdı

Atık idaresi konusunda da kıymetli yatırımlara imza atan küme, otellerdeki tüm tehlikeli atıkların başka atıklar ile karışmadan uygun biçimde tehlikeli atık depolama alanında biriktirerek lisanslı firmalara teslim etmektedir. Birebir vakitte tehlikeli atık ölçüsünü minimize edecek faaliyetler yürütmektedir. 2023 yılı itibarıyla entegre idare sistemine geçerek tüm dokümantasyon sisteminde kâğıt israfını önledi. Çalışan seçimlerinde QR kodlu imtihan soruları, dijital dokümantasyon sistemi ve eğitimler ile kâğıt atıklarını azalttı. Geri dönüştürülebilir atıkların toplanması ve yeninden kullanıma kazandırılması için her kısma her atık için başka atık kutuları koyarak, çalışanlara bahis ile ilgili bilgi verdi. Tesislerinde birçok alana damacana su koyarak plastik atık oluşumunu ve su israfını önlemeyi amaçlayan şirket, pastanelerde tek kullanımlık plastik çatal bıçak kullanımı yerine ahşap çatal bıçak kullanımına geçti. Restoran ve barlarda kâğıt pipet kullanarak, kutu içecek servisi yerine içecek üniteleri ile atık azaltımı sağladı. Tek kullanımlık kahvaltılık eserler yerine profesyonel eserler tercih ederek ambalaj atıklarını azalttı. Konuk odalarındaki banyo ve tuvaletlerde, genel alan tuvaletlerinde tekrar doldurulabilir sabunluklar kullanılmaktadır. Küme, 2024 yılında öncelikli amacı olan kağıt, plastik, cam ve metal atık ölçüsünü azaltacak tedbirler almak ve oluşan atıkları gerçek halde ayrıştırarak geri dönüşümünü sağlamayı hedefliyor. Sürdürülebilirlik siyasetlerinin sonuçlarını ölçümleyen küme, çevresel tesirleri azaltmak gayesiyle güç ve su tüketimindeki yaklaşık %5 düzeylerine kadar olan azalma, atık ölçüsündeki %10’e varan düşüş ve geri dönüşüm oranlarının % 20 düzeyinde artırdı.

Cankurtaranlar ve su sporlarının ortak çalışmalarıyla deniz taban paklığı yapıyor

Sürdürülebilirlik adımlarını çalışan ve konuk odağında ele alan küme, konuklarına otellerinde uyguladığı Atık İdare Sistemi ile ilgili bilgilendirmeler yaparak atık ölçüsünü azaltma ve oluşan atıkları ayrıştırma konusunda teşvik ediyor. Sürdürülebilirlik kapsamında konuklarına taşınabilir uygulama üzerinden atıkların ayrıştırılmasının ehemmiyeti konusunda bilgilendirme yapıyor. Küçük kulüplerde atık ayrıştırma ile ilgili aktiflik ve aktiviteler düzenleyerek çocuk konukları küçük yaşta bilinçlendiriyor. Cankurtaranlar ve su sporlarının ortak çalışmalarıyla deniz taban paklığı yapıyor. 

 

Coğrafi etiketli eserler ile mahallî istihdama takviye sağlıyor

Sürdürülebilirliğin toplumsal tarafında ise LÖSEV, DEKAMER, Bayan Emeğini Kıymetlendirme Vakfı, TÜRÇEV, AÇEV, TEMA Vakfı üzere kamu faydasına çalışan birçok kurum ve kuruluşa bağışlarda bulunuyor. Otellerde coğrafi etiketli eserler kullanarak mahallî istihdama takviye sağlıyor. Ayrıca, toplumsal sorumluluk anlayışı doğrultusunda tesislerinin bulunduğu bölgedeki yerel topluluklarla iş birliği yaparak eğitim ve sıhhat üzere toplumsal projelere dayanak veriyor. ISO 9001, ISO 14001, ISO 50001, ISO 45001, ISO 10002, ISO 22000 İdare Sistemleri’nin tümü Türkak ve UKAS akreditasyonu ile dokümanlı küme, Travel Life evrakına sahip ve Turquality Marka Programı’nda yer almaktadır.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ