yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Madımak’ta katledilen aydınlar anıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sivas Katliamı’nın 31. yılında Madımak Oteli’nde katledilen aydınları düzenlediği aktiflikle andı. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, “31 yıl evvel bu olay birinci olduğunda ne hissediyorsak 31 yıl sonra tıpkı biçimde hissediyoruz.

Madımak’ta katledilen aydınlar anıldı


Lakin bu ülkede bu tertip değişecek. Bu dünyada yaşayan her insanın hakkına, hukukuna, kanısına, inancına hürmet duyulan o nizamı kuracağız. Ben bu uğraşın bir modülü olmaktan onur duyuyorum” halinde konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Sivas Katliamı’nın 31. yılında Madımak Oteli’nde katledilen aydınlar için Kültürpark’ta bulunan İzmir Sanat Merkezi’nde anma programı düzenledi. Programa İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok Akatlı, Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, Karabağlar Belediye Lideri Helil Kınay, Kiraz Belediye Başkanı Nasuh Coşkun, Bayraklı Belediye Lideri İrfan Önal, Beydağ Belediye Başkanı Şakir Başaran, Narlıdere Belediye Lideri Erman Uzun, Gaziemir Belediye Başkanı Ünal Işık, Menderes Belediye Lideri İlkay Çiçek, sanatkarlar ve çok sayıda davetli katıldı.

“Bu ülkede bu tertip değişecek”
Programda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, 31 yıl evvel Madımak Katliamı olduğunda ne hissediyorsa bugün de tıpkı şeyi hissettiğini belirtti. Hatalıların bulunması ve cezalandırılması gerektiğini belirten Tugay, “Biliyorsunuzdur lakin şu gerimizde gördüğünüz 33 canın bir tanesi Koray Kara, 12 yaşında. Bu olayların olacağı belirli, insanların kışkırtıldığı belirli ancak kâfi tedbir alınmıyor. Bunun gerçekleşmesine müsaade veriliyor. Bu zihniyetin kendince bir şeyi yok etmeye çalıştığı çok açık. Neyi yok etmeye çalışıyorsunuz? İnsanların inancını mı? İnsanların fikrini mi?
Türkülerini mi yok etmeye çalışıyorsunuz? Kelamlarını mi yok etmeye çalışıyorsunuz? Aslında o ateşi yakanlar o ateş ile bu insanların doğrululuğunu, düzgünlüğünü yok etmeye çalıştılar. Yıllardır bu çaba sürüyor. Yıllardır vicdan ile ahlak, yeterlilik ile doğruluk ve onu yok etmeye çalışanların uğraşı sürüyor. Onu yok etmeye çalışanlar biliyor ki o inanca, o ahlaka, o doğruluğa sahip beşerler bu dünyada iktidar sahibi olursa, bu dünyanın nizamını onlar belirlerse, o vakit birilerinin haksızlıktan, adaletsizlikten elde ettiği o çıkar ortamı yok olacak” dedi.

“Kazanacağımıza inanıyorum”
Başkan Tugay,  Madımak Katliamı’nda yitirilen aydınların hesabının sorulacağını belirtirken “Bu ülkede bu tertip değişecek. Bu ahlaksızlık, bu zulüm bitecek ve bu dünyada yaşayan her insanın hakkına, hukukuna, kanısına, inancına hürmet duyulan o nizamı kuracağız. Ben bu çabanın bir kesimi olmaktan onur duyuyorum. Kazanacağımıza inanıyorum. Ne olur siz de inanın. Bir daha bu ülkede bu türlü şeylerin olmaması için çaba etmeye devam edeceğiz. Hepsini yürekten hürmetle anıyorum. Fakat sizden ricam buradan kederle konuta gitmeniz değil, bu çabayı kazanmak için daha fazla güç ile yolumuza devam etmeniz. Biz hakikat insanlarız, biz vicdanlı insanlarız ve o vicdan ile o doğruluk ile bu çabayı kazanacağız” formunda konuştu.

“Unutmayacağız”
Alevi Bektaşi Federasyonu Ege Bölge Sorumlusu Gülbahar Kaplan ise “Pir Sultan Abdal şenliklerine giden müellifler, şairler, semaha durmak isteyen gençlerimiz orada yalnızca uygun niyetleri ile vardılar. Fakat günler öncesinden, haftalar öncesinden kamyonlarla kaldırım taşlarının o otelin etrafına yayıldığını biliyoruz. Katliamın başlangıcından bugüne kadar siyasi iktidarda olanlar, gücümüz yetmedi diyenler katliama uğrayanları değil de katledenleri korudu. Bizler ne Çorum’u ne Sivas’ı ne Maraş’ı unutacağız” dedi.

“İhtiyacımız olan şey umudu canlı tutarak çabayı sürdürmektir” 
Madımak Oteli’nde hayatını kaybeden şair Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok Akatlı ise,  “İhtiyacımız olan şey dayanışmayla umudu canlı tutarak çabayı sürdürmektir. Daha iki gün evvel Kayseri’de araçlar tutuşturuldu, tekrar temiz beşerler gaye alındı. Bugün hepimizi tehdit eden ömür hengamesi işte bu bütüncül bakışın gerisinde gizli. Bugün bu davadan ne bekliyorsunuz derseniz, ne o bireylerin yargılanacağına, ne itfaiyenin hortum tutmayan çalışanının yargılanacağına, ne müdahale etmeyen polisin askerin bugün yine tabirine başvurulacağına, bu davanın benim için asla ve asla bırakılmaması gereken tek sebebi vardır. İnsanlık hatalarında vakit aşımının uygulanmaması, bu uğraşın sürdürülmesi ve bu davanın emsal gücünün yarınları aydınlatacak çağdaş bir anayasa için kullanılmasıdır. Tek beklentim budur” formunda konuştu. 
Avukat Beydağ Tıraş Teklif ise panele katılanlara Madımak Katliamı’nın mahkeme sürecini aktardı. 

“Bu aydınlıkla karanlığın savaşıdır”
Madımak Katliamı’ndan baht yapıtı kurtulan müellif Hidayet Karakuş ise “Bu aydınlıkla karanlığın savaşıdır. Bu savaş insanlığın, tarihin başından beri var.  Yapacağımız tek şey laik demokratik Atatürk Cumhuriyetini savunmaktır. Bütün yurttaşlar eşittir. Her inanca saygılı olacağız. Laiklik çizgisinden çıkmayacağız” formunda konuştu. 
Panelin akabinde aktifliğin iştirakçileri Özgür Başkaya’nın şiir dinletisi ve Madımak Katliamı ile ilgili bestelenmiş modülleri seslendiren Küme Son Dakka ile duygusal anlar yaşadı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ