yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Manisalı üreticiye Çamönü Müjdesi

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda çağdaş sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım topraklarından en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım topraklarını taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su idaresi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

Manisalı üreticiye Çamönü Müjdesi


Sulama Şebekesi inşaatı tam gaz

Manisa Akhisar’da 2270 dekar yere can suyu geliyor. Geçen yıl tamamlanan Çamönü Barajı’nda sulama şebekesi inşaatına sürat verildi. Projenin yaklaşık 3’te biri bitirildi. Çalışmaların aralıksız devam ettiğini kaydeden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, Manisalı üreticiye müjde verdi.2024 yaz sulama döneminin ikinci yarısında barajdan tarlalara su vermeyi planladıklarını açıkladı.

 

 

Bu yaz üreticinin umudu olacak

Çamönü Barajı’nın 2 milyon 720 bin m³ depolama hacmine sahip olduğunu hatırlatan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta “ Geçen yıl baraj projesinde % 100 fiziki gerçekleşme oranına ulaşarak barajda su tutmuştuk. Orta vermeden sulama şebekesi ile ilgili imalatlara başladık. 12.5 km HDPE boruyu alana getirdik. Testlerden uygunluk dokümanlarını aldık. Akabinde da hafriyat ve kaynak çalışmalarına başladık. Şu ana kadar yaklaşık 8000 metre HDPE borunun alandaki imalatını tamamladık. Sulama şebekesi inşaatında % 35 fiziki gerçekleşme oranına ulaştık. Amacımız birkaç ay içerisinde tüm imalatlarımızı tamamlayarak ağustos ayı içerisinde Çamönü Barajı’ndan tarlalara su verebilmek.” Diye konuştu.

Üretici yılda 17milyon lira daha fazla kazanacak

Çamönü Barajı’nın bölge iktisadına büyük katkı sağlayacağının altını çizen DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, borulu basınçlı çağdaş sulama sistemi ile bölgedeki sulama maliyetlerinin düşeceğini belirtti. Sulu tarımın yaygınlaşması ile eser çeşitliliğinin de artacağını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, proje sayesinde Akhisarlı çiftçilerin 2024 yılı sayılarıyla her yıl 7 milyon lira daha fazla kazanacağını söyledi.

Temelde yüksekliği 41 metre

Akhisar kent merkezine 7,5 kilometre aradaki Çamönü Köyü’nün 1.5 km güneyinde yer alan Delice Deresi üzerine inşa edilen barajın gövdesi için yaklaşık 490 bin m3 dolgu yapıldı. Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde, temelden yüksekliği 41 metre olarak projelendirilen Çamönü Barajı’nda 2,72 milyon m3 su depolanacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ