yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Marmara’daki belediyeler afetten sonraki yaşamı Nilüfer’de ele aldı

Marmara Belediyeler Birliği önderliğinde düzenlenen ‘Afetten Sonra Ömür Öğrenme Programı’na katılan Lider Şadi Özdemir, Bursa’nın zelzele gerçeğini unutmadıklarını söz ederek çeşitli projeleri hayata geçireceklerini söyledi.

Marmara’daki belediyeler afetten sonraki yaşamı Nilüfer’de ele aldı


Marmara Belediyeler Birliği tarafından Urban.koop ve Yuva Project iş birliğiyle, Nilüfer Belediyesi konut sahipliğinde gerçekleşen üç günlük ‘Afetten Sonra Hayat Öğrenme Programı’ Nilüfer Belediyesi Pancar Deposu’nda başladı.

Marmara Belediyeler Birliği’ne üye belediyelerin, mümkün Marmara zelzelesi ve afet sonrası kendi yol haritalarını hazırlamalarına katkıda bulunmanın hedeflendiği aktiflik, açılış konuşmalarıyla start aldı.

Programın, konut sahibi olarak açılış konuşmasını yapan Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, Türkiye’nin son yıllarda büyük afetler ve yıkımlar yaşadığını hatırlatarak, yaşanan acılardan herkesin büyük dersler çıkartması gerektiğinin altını çizdi.

Olası bir afete her an hazırlıklı olunmasının değerine değinen Özdemir, “Yaşanan afetler sonrası çok büyük bedeller ödedik ülke olarak. Marmara Belediyeler Birliği’nin düzenlediği Afetten Sonra Hayat Öğrenme Programı’nın bu manada bize yeni bakış açıları kazandıracağına eminim.

Nilüfer’de, evvelki idarelerin bu tarafta bedelli çalışmaları oldu. Bilhassa mümkün bir zelzele öncesi ve sonrasına yönelik yapılan çalışmalara bu periyotta yenilerini ekleyeceğiz. Bursa’nın sarsıntı gerçeğini asla göz gerisi etmiyoruz.

Nilüfer, muhtemel bir sarsıntıdan olumsuz formda etkilenecek. Telaffuzda kalmayarak, zelzeleye yönelik gereken her türlü tedbiri almak için projelerimizi süratle hayata geçireceğiz” dedi.

Olası bir zelzele sonrasında süratli müdahaleyi sağlamak ve kargaşayı önlemek ismine projeler geliştirdiklerini kaydeden Lider Şadi Özdemir, “Afet sonrası için sarsıntı parkları oluşturacağız. Bu parklar mümkün bir sarsıntıda inançlı bir toplanma alanı, dayanışma merkezi olacak ve gücü, yenilenebilir güç ile sağlanacak. Zelzeleye güçlü gereçlerin depolanacağı bir lojistik merkezi kuracağız.

Olası bir afet sonrası Nilüfer’e takviyeye ve dayanışmaya gelenlere süratlice bilgi aktaracak ve onları, gereksinim duydukları yardım ekipmanlarına yönlendirecek bir Nilüfer Kılavuzu da süratlice oluşturup, yayınlayacağız. Mahalle seviyesinde toplanma alanları, afet konteynerleri üzere afet hazırlıklarını uygun bilen ve daima geliştirilmesi için şimdiki tutan faal yurttaşlardan, mahalle afet dayanışma gönüllüleri oluşturacağız. 2017 yılında faaliyete geçirilen Nilüfer Afet ve Acil Durum İdare Merkezimizi de daha aktif kullanacağız. Nüfusu ağır olan 28 mahallemizde Mahalle Afet İstasyonumuz var. Bu istasyonlarda, yardım gelene kadar bölgedeki halkın birinci yardımda kullanacağı birinci yardım çantası, sedye, jeneratör üzere 26 kalem gereç yer alıyor.

Bursa’nın bir zelzele kenti olduğunu şuurundayız. Bu nedenle de sarsıntı her vakit gündemimizde. Biz bu bahiste bir çok kente de örnek olacak çalışmaları hayata geçirmekte kararlıyız” diye konuştu.

Etkinlikte Marmara Belediyeler Birliği Lideri ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de kelam aldı. Aktifliğin kıymetine dikkat çeken Mustafa Bozbey, sarsıntı gerçeğini ve 6 Şubat’ta yaşanan felaket sonrasını hatırlattı. Zelzele öncesi kadar sonrasında yapılması gerekenlerin çok kıymetli olduğunu vurgulayan Bozbey, “Ülkemizde yaşanan sarsıntı felaketleri birçok deneyim yaşamamıza yol açtı.

Belediyelerimizin bu süreçleri çok âlâ planlamalı. Felaketi yaşayanların taleplerini güzel tahlil etmeli ve ona nazaran yarına güçlü çıkmak zorundayız. Marmara’da olacak bir sarsıntının, bölgenin tamamını etkileyeceğini unutmamak gerekir” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının akabinde birinci gün oturumları ‘Tanı, anla, üret’ temasıyla başladı. Program kapsamında konuşmacı olarak yer alan Nilüfer Belediyesi Kültür ve Toplumsal İşler Müdürü Nejla Aslan da Pancar Deposu’nun dönüşüm kıssasını anlattı.
Çeşitli atölye ile oturumların gerçekleşeceği “Afetten Sonra Hayat Öğrenme Programı” yol haritaları ve yine rota oluşturulması temalarıyla 17 Mayıs Cuma gününe kadar devam edecek.
Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ