yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Mavi bayraklı plajda dalgıç destekli temizlik

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “daha pak bir İzmir” için plajlarda başlattığı paklık çalışmaları sürüyor.

Mavi bayraklı plajda dalgıç destekli temizlik


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “daha pak bir İzmir” için plajlarda başlattığı paklık çalışmaları sürüyor. 5 Haziran Dünya Etraf Günü nedeniyle etraf şuurunu artırmak ve farkındalık yaratmak hedefiyle ilçe belediyesi ve etraf gönüllüleri ile birlikte bu sefer Mordoğan Kocakum Plajı’nda kıyı ve deniz tabanı paklığı yapıldı. Mavi bayraklı plaj yaz dönemine hazır hale getirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilçe belediyeleri ve etraf gönüllüleri ile birlikte yüzme dönemi öncesi kıyılarda başlattığı paklık çalışmaları devam ediyor. 5 Haziran Dünya Etraf Günü nedeniyle etraf şuurunu artırmak ve farkındalık yaratmak gayesiyle İtfaiye Dairesi Başkanlığı Su Altı Arama Kurtarma ünitesi ile Etraf Muhafaza ve Denetim Dairesi Başkanlığı grupları bu defa de Karaburun’un Mordoğan Mahallesi’nde etraf gönüllüleri ile birlikte atık topladı. Karaburun Belediyesi takımlarının de takviye verdiği çalışmada, mavi bayraklı Kocakum Plajı baştan sona temizlendi. Plaj tertemiz bir biçimde yaz dönemine hazır hale getirildi.

Dalgıçlar denizden otomobil lastiği çıkardı

Su Altı Arama Kurtarma Ünitesine bağlı dalgıçlar da deniz tabanından atık topladı. Cam ve plastik şişe, olta grubunun yanı sıra denizden çıkarılan otomobil lastiği görenleri şaşkına çevirdi. Aktifliğe katılan ve atık toplayan Mordoğan Ömür Dostları Derneği üyesi Müge Sivri, “Dernek olarak etraf temizliklerine katılıyoruz. İnsanlarımızın artık geleceğe pak bir etraf bırakmalarını istiyoruz. Dünya çocuklarımıza, torunlarımıza kalacak. Lütfen daha hassas olalım. Bizim kültürümüzde evvel kapımızın önünü temizlemek akabinde konutumuzun içini temizlemek var. O nedenle birinci evvel etrafımızı temizleyeceğiz sonra konutlarımızı. Herkes nasıl bulmak istiyorsa o denli bıraksın lütfen” dedi.

Çevre gönüllülerinden izmarit tepkisi

Çevreci Necla Yenilmez izmaritlerin yere atılmasına reaksiyon gösterdi. Leyla Öner de, “İzmaritlerin yere atılması beni çok üzüyor. Onlar yeşerip bitki olmuyor. Lütfen izmaritleri yerlere, kumsallara atmayın. Plajda cam kırıkları var. Çocuklarımız geziyor, sokak hayvanları var. Hepsine ziyan verebilir. Lütfen bu mevzuda hassas olsunlar” diye konuştu.   

“Geleceğimiz için denizlerimizi koruyalım”

Aygül Karadağ ise etraf şuurunun değerine değinerek, şunları söyledi: “İş bizde, ailelerde başlıyor. Herkes misyonunu yaparsa, denizlerimiz mavisini kaybetmeyecek. Tertemiz olacak. Balıklarımız yaşayacak. Biz de çocuklarımızın ayağına kumsalda bir şey battı mı diye huzursuz olmayacağız. Cam kırıklarından, sigara izmaritlerine kadar çeşitli atık topladık. Bunların atılmaması kıymetli. Bu şuuru yerleştirmemiz gerekiyor.”

Dalgıç Emre Öztürk ise Su Altı Arama Kurtarma Birimi’nde 10 yıldır çalıştığını belirterek, “Birçok yere dalış yapıyoruz. Yaptığımız dalışlarda tonlarca atık çıkardık. Bunlar insanların çöpleri. Deniz aslında kendi kendini temizliyor. Lütfen geleceğimiz ve çocuklarımız için denizlerimizi koruyalım. Çok fazla içecek atığı çıkardık. Lütfen bunları denize atmayalım. Lastik tabiatta çözülmüyor. Çok zararlı” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim