yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Mehmet Nuri Göçen Vakfı ve Göçtur Turizm Kuşadası’nda Sanata Sürdürülebilir Katkı Yapıyor

Mehmet Nuri Göçen Vakfı’nın Göçtur Turizm bünyesinde restore edilen Eski Tabakhaneler mesken sahipliğinde düzenlediği 9. Milletlerarası Fotoğraf Çalıştayı, Türkiye’nin yanı sıra 12 farklı ülkeden 45 fotoğraf sanatkarının iştirakiyle gerçekleştirildi.

Mehmet Nuri Göçen Vakfı ve Göçtur Turizm Kuşadası’nda Sanata Sürdürülebilir Katkı Yapıyor


Göçtur Turizm’in Kuşadası’ndaki birinci yatırımı Pine Bay Hotels & Resorts, her vakit olduğu üzere çalıştay iştirakçilerinin konaklamasına konut sahipliği yaptı.

Göçtur Turizm kurucusunun ismini taşıyan ve yüklü olarak sanat, kültür ve eğitim hususlarında faaliyet gösteren Mehmet Nuri Göçen Kültür, Eğitim ve Sanat Vakfı tarafından 2013 yılından bu yana düzenlenen Fotoğraf Çalıştayı, Türkiye’nin yanı sıra dünyanın 12 farklı ülkesinden 45 fotoğraf sanatkarını ve ülkemizin bedelli üniversitelerinde misyon alan profesörleri 9uncu kere Kuşadası’nda bir ortaya getirdi. 

Eşsiz misafirperverlik anlayışı, kendisine ilişkin koyu, kıyısı, mavi bayraklı plajı, mükemmel tabiatı ve otelin tüm yerlerinde sergilenen sanat yapıtlarıyla konuklarına memnunlukla hatırlanacak anlar yaşatan Pine Bay Hotels & Resorts, her vakit olduğu üzere çalıştay iştirakçilerinin konaklamasına mesken sahipliği yaptı. 

Değerli fotoğraf sanatkarları Emel Germen Atalay, Elçin Ünal ve Umur Türker küratörlüğünde yürütülen Fotoğraf Çalıştayının sanatsal çalışmaları, DoubleTree by Hilton Kuşadası gerisinde restore edilen Old Town Tanneries’de (Eski Tabakhaneler) gerçekleştirildi. Old Town Tanneries, çalıştayın kapanış standı ve kokteyline de mesken sahipliği yaptı. Birinci yatırımı Pine Bay Hotels & Resorts olan Göçtur bünyesinde faaliyete geçirilen DoubleTree by Hilton Kuşadası, beldeye kazandırılan birinci dünya markası olma özelliği taşıyor.

Mehmet Nuri Göçen Vakfı’nın, sanata ve sanatkara takviyesini yıllardır sürdürdüğünü söz eden Emel Germen Atalay, “Küratörlüğünü sanatçı dostlarım Elçin Ünal ve Umur Türker ile birlikte gerçekleştirmekten onur duyduğum ve bu yıl 9uncusu düzenlenen milletlerarası fotoğraf çalıştayı, Türkiye, ABD, Azerbaycan, Cezayir, Fransa, Hollanda, İran, Kanada, Mısır, Norveç, Polonya ve Tacikistan olmak üzere farklı ülkelerden tanınmış sanatkarları ve pahalı akademisyenleri bir ortaya getirdi. Sanatsız kalan bir toplumun gelişmeyeceğini bilen Vakıf, sanata çok pahalı takviyeler vermektedir. Çalıştay iştirakçilerinin ortaya koydukları yapıtların yanı sıra sanatsal, kültürel ve duygusal diyalogları, sanatın güzelleştirici gücünü bir kere daha pekiştirmiş oldu” dedi.

Mehmet Nuri Göçen Vakfı’nın sanata takviyesini katlayarak sürdürme azminde olduğunu lisana getiren Göçtur Yönetim Kurulu Lideri Naile Göçen, “Göçtur Turizm kurucusu, babam merhum Mehmet Nuri Göçen’in hayat ideolojisini ve anısını yaşatan Vakfımız, toplumsal, bilimsel, spor, sanat, kültür ve eğitim üzere birçok alanda etkinlikler düzenlemek ve gençlerin eğitimlerine takviye olmak hedefi taşıyor. Vakfımız ayrıyeten, her yıl düzenlenen Seramik ve Fotoğraf Çalıştaylarına ve gençlik koşularına mesken sahipliği yapıyor. Otellerimizde yer alan “Vintage” mağazalarında satılan eşyalar ve koşudan elde edilen gelirler, vakıf tarafından öğrenci burslarına kaynak olarak aktarılıyor. Bunun yanı sıra yıllar içerisinde çalıştaylarımıza katılan kıymetli sanatkarların bir kültür mirası oluşturan bine yakın sanat yapıtı, otellerimizde hayat alanlarında daima olarak sergileniyor” formunda konuştu.

Turizmci ve iş insanı vasıflarının yanı sıra eğitime verdiği değerle de hatırlanan Göçtur kurucusu Mehmet Nuri Göçen, yaptırdığı okullar ve verdiği eğitim bursları ile de hatırlanıyor.

Mehmet Nuri Göçen Vakfı 9. Fotoğraf Çalıştayına Katılan Sanatçılar

Atilla Atar, Emel Genç, Emel Germen Atalay, Elif Çelebi, Ferhat Balaban, Fırat Koç, Gonca Akbulut, Hasan Keyifli, Hakan Sarihan, Hamdi Eser, Hamid Ferdi, Hatice Aras, Levent Oylunç Tarhan, Mahmut Dündar, Mahmut Durmuş, Mehmet Akkaya, Müşerref Durmuş, Muhammed Akdemir, Ömer Çam, Peruze Hamurcu, Pervin Karslı, Selmani Baki Kocaispir, Selda Cengiz, Ünal Kuş (Türkiye); Safarsho Merobshoev (ABD), Teymur Ağalioğlu (Azerbaycan), Belaid Djaoudene, Chafa Quzzani, Djamal Talbi, Djouder Mohamed Idir (Cezayir); Loren Larege (Fransa), Yasemin Sözer (Hollanda), Roya Ebrahimy, Vadoud Moazzen (İran), Janick Ericksen (Kanada), Angela Nasr (Mısır), Hanne Houkom (Norveç), Bogumila Kociolek, Dariusz Przewiezlikowski, Eryka Juda, Malgorzata Vojnowska-Sobecka, Tomasz Victor (Polonya), Farrukh Negmatzade (Tacikistan).

Mehmet Nuri Göçen Vakfı 9. Fotoğraf Çalıştayı Asistanları

Arzu Sezer, Emre Doğan, Ezgi Kıvrak, Ezgi Özkeskin, Fatmanur Çelik, Görkem İlçin, İbrahim Uysal, Nadida Acar, Perihan Baba, Rabiya Karakurt, Selman Birifkany.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ