yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Meme Kanseri İçin Mucizevi Önlem: Mamografi

Göğüs Kanseri önemli bir sıhhat meselesidir ve ehemmiyeti hayli büyüktür. Erken teşhis edildiğinde tedavi başarısı artar, bu nedenle nizamlı göğüs muayeneleri ve mamografi taramaları değerlidir.

Meme Kanseri İçin Mucizevi Önlem: Mamografi


 İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi kısmından Prof. Dr. Abut Kebudi göğüs kanserini ve mamografinin değerini ayrıntılandırdı.

Meme kanseri bayanlarda en sık görülen kanserdir, batı ülkelerinde her 8 bayandan 1’inde gelişebilmektedir.

Erken teşhis hayat kurtarıcı olmakta ve en az tedavi ile en yeterli sonuçlar alınabilmektedir. Erken teşhis için, bayanların 20 yaşından itibaren risk durumuna uygun sıklıkta doktora başvurmaları çok değerlidir.

Tanıda kıymetli olan hususlar öncelikle; 

  • Hastanın ayda bir kendi kendini muayenesi, 
  • Doktor muayenesi, 
  • Görüntüleme sistemlerine başvurulması ve
  • Nihayetinde biyopsi yapılması halinde tabir edilebilir.

Meme Kanseri Bulguları: Göğüste sertlik, ciltte kızarıklık, ciltte ödem, ciltte çekinti, göğüs başında güzelleşmeyen yara, koltukaltında sertlik.

Meme kanseri teşhisinde “Mamografi” en bedelli görüntüleme metodudur. Bilhassa 40 yaşından sonra taramada çok faydalıdır. Öncesinde ekseriyetle ultrasonu ve risk yüksek ise MR’ı tercih etmekteyiz. Ayrıyeten, bazen hastada hiçbir şikayet yoktur, muayenede de bir özellik yoktur, fakat görüntüleme yapıldığında görülen kimi yapısal bozukluklar ile kanserden şüphelenilebilir.(Muayenede belirti vermeyen kanserler) 

Aile öyküsü çok değerlidir, ailede birden fazla şahısta göğüs kanseri olması, iki taraflı göğüs kanseri olması, erkek göğüs kanseri olması, erken yaşta göğüs kanseri olması durumunda “Genetik Araştırma” yapılmalıdır.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ