yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Microsoft ve LinkedIn’in ortak çalışması olan 2024 Work Trend Index, çalışanların yapay zeka kullanımının hızla arttığını gösteriyor

Microsoft’un LinkedIn ile iş birliği içinde hazırladığı ve çalışanların yapay zeka kullanım tercihlerini mercek altına alan yeni Work Trend Index Raporu, yapay zekanın iş gücünün dönüşümünü geniş manada nasıl etkilediğini gözler önüne seriyor.

Microsoft ve LinkedIn’in ortak çalışması olan 2024 Work Trend Index, çalışanların yapay zeka kullanımının hızla arttığını gösteriyor


 31 ülkede 31 bin bireyle yapılan görüşmelerin tahlilini içeren rapor, çalışma hayatında yapay zeka temelli teknolojilerin giderek daha fazla kullanılacağına işaret ediyor. Son bir yıl içinde profillerine Copilot ve ChatGPT üzere yetkinlikler ekleyen LinkedIn üyelerinin sayısında 142 kat artış görülüyor. Teknik işlerde çalışmadığı halde yapay zeka maharetlerini geliştirmek gayesiyle LinkedIn’in eğitim programlarından faydalanan profesyonellerin sayısı ise %160 artmış durumda. Deneyimli ancak yapay zeka yetkinliği bulunmayan bir çalışan yerine daha az tecrübeli ama yapay zeka yetkinliklerine sahip bir çalışanı işe almayı tercih edeceğini belirten önderlerin oranı ise %71.

 

Yapay zekanın her alanda kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, değişime ayak uydurmak isteyen şirketler ve çalışanların üzerindeki baskı da arttı. Yapay zekanın iş hayatında kullanımının zarurî hale geldiğini düşünen ve ROI’ye (yatırımın geri dönüşü) olan tesirini göstermek isteyen yöneticilerin birden fazla, iş yapay zeka kullanımını kişiselden çıkarıp bütüne yayma konusunda gerekli planları yapma ve hayata geçirmeye gelince yetersiz kalıyor. Kimi meslek profesyonelleri çalışma pazarının çehresini değiştiren yeni yapay zeka iktisadı nedeniyle işlerini kaybetmekten korkarken, bilgiler toplumun farkında olmadığı bir yetenek açığı sıkıntısına işaret ediyor. Mevcut tabloda yeteneklerini geliştirmeye ve yeni bir meslek yoluna girmeye hazır olanlar için büyük fırsatlar olduğu görülüyor.

 

Yapay zekanın çalışan ekosisteminde uzmanlığı da demokratize ettiğini belirten Microsoft CEO’su Satya Nadella, “Son araştırmamız yapay zekanın tertiplerin daha hakikat kararlar verebilmesi, daha iyi iş birliği yapabilmesi ve bunların sonucunda  daha güzel sonuçlar elde edebilmesi için büyük fırsatlar sunduğunu ortaya koyuyor” dedi. LinkedIn CEO’su Ryan Roslansky ise, “Yapay zeka işlerin tarifini değiştirirken bizim de yeni rehberlere gereksinim duyduğumuz ortada. Tertiplerin içinde yetenek gelişimine alan açma; durağanlık yerine çevikliği teşvik ederek rekabet avantajı yaratma; daha verimli ve etkileşimi yüksek gruplar oluşturma sorumluluğu önderlere düşüyor” diyerek başkanların kültür değişiminde oynadığı rolün kıymetine vurgu yaptı.

 

Microsoft’un LinkedIn ile iş birliği içinde hazırladığı ve çalışanların yapay zeka kullanım tercihlerini mercek altına alan yeni Work Trend Index Raporu, yapay zekanın iş gücünün dönüşümünü geniş manada nasıl etkilediğini gözler önüne seriyor. 31 ülkede 31 bin bireyle yapılan görüşmelerin tahlilini içeren rapor hazırlanırken tıpkı vakitte LinkedIn’de yükselişte olan işe alım trendlerinin, trilyonlarca Microsoft 365 üretkenlik sinyalinin ve Fortune 500 müşterileriyle yapılan araştırmaların da dikkate alındığı belirtiliyor. Rapor, meslek profesyonellerine ve yöneticilere yapay zekayı işlerine entegre etmek için nasıl aksiyon alacakları konusunda fikir veriyor. Raporda öne çıkan 3 başlık şöyle;

 

  1. Çalışanlar iş yerinde yapay zeka kullanmak istiyor ve bunun için şirketlerin harekete geçmesini beklemeyecekler

Bilgi çalışanlarının %75’i iş yerinde yaratıcı yapay zeka kullanıyor. Yapay zekayı son 6 ay içinde kullanmaya başlamış olanların oranı ise %46. Baskı altında ve çok ağır halde çalışanlar, yapay zekanın kendilerine vakit kazandırdığını, yaratıcılığı artırdığını ve kıymetli işlere odaklanmalarını mümkün kıldığını belirtiyor. Yöneticilerin %79’u yapay zeka kullanımının rekabet gücü kazanmak için hayati değer taşıdığına inanırken; %59’u yapay zekanın sunduğu üretken çıktının ölçüsünü ölçemediğinden kuşku duyuyor. %60’lık bir kesim ise şirketinin yapay zeka uygulamalarının hayata geçirilmesi için gerekli plan ve vizyona sahip olmadığını düşünüyor. Önderler, ferdî üretkenliğin getirisini tüm tertibe yayma baskısı hissederken çalışanlar tertiplerin harekete geçmesini beklemiyor; yapay zeka kullanan çalışanların %78’i kendi yapay zeka araçlarını iş yerine getiriyor.

 

  1. Yapay zeka çalışanlar için çıtayı yükseltiyor ve meslek bariyerlerini yıkıyor

Work Trend Index Raporu yapay zeka çağında daha fazla çalışanın meslek değişimine sıcak baktığını gösteriyor. İstihdam açığının bulunduğu konumlarda yapay zeka yetkinliği yüksek adayların işe alınma bahtı artıyor. Öte yandan önderlerin %55’i siber güvenlik, mühendislik ve yaratıcı tasarım üzere alanlarda açık durumlara uygun adaylar bulabileceğinden kuşku duyduğunu söz ediyor. Dünya çapında çalışanların %46’sı önümüzdeki sene içinde işinden ayrılmayı düşündüğünü belirtiyor ki bu 2021’den bu yana ölçülen en büyük artış olarak kayıtlara geçiyor. Başkanların 3’te 2’si yapay zeka yetkinliğine sahip olmayan birini işe almayacağını söylerken; çalışanların yalnızca %39’unun şirketlerinden yapay zeka eğitimi aldığı görülüyor. Tecrübeli lakin yapay zeka yetkinliği bulunmayan bir çalışan yerine daha az tecrübeli ancak yapay zeka yetkinliklerine sahip bir çalışanı işe almayı tercih edeceğini söyleyen önderlerin oranı ise %71. Bu bakış açısı çalışanların ferdi eforlarıyla yetkinliklerini artırmaya çaba etmelerine neden oluyor. Son bir yıl içinde profillerine Copilot ve ChatGPT üzere yetkinlikler ekleyen LinkedIn üyelerinin sayısında 142 kat artış görülüyor. Teknik işlerde çalışmadığı halde yapay zeka marifetlerini geliştirmek hedefiyle LinkedIn’in eğitim programlarından faydalanan profesyonellerin sayısı ise %160 artmış durumda. Çalışanlarını yapay zeka araçlarıyla güçlendiren tertipler en yetenekli çalışanları bünyesinde toplamayı başarıyor.

 

  1. İleri düzey yapay zeka kullanıcılarının sayılarındaki yükseliş bize ne anlatıyor?

Araştırma, yapay zeka kullanıcıları ortasında farklı profillerin olduğunu ortaya koyuyor. Kuşkucular nadiren yapay zekaya başvururken power user denilen ileri düzey kullanıcılar çok sık yapay zekaya başvuruyor. Kuşkuculara kıyasla ileri düzey kullanıcıların yapay zeka ile gündelik iş akışını yine şekillendirdikleri ve günde 30 dakikadan fazla vakit kazandıkları görülüyor. Bu tip kullanıcıların %90’ı yapay zekanın üstlerindeki iş yükünü daha yönetim edilebilir düzeye indirdiğini ve işi de daha keyifli hale getirdiğini lisana getiriyor. İleri düzey kullanıcıların çalıştığı şirketin idaresi tarafından yapay zekanın işini nasıl dönüştürebileceği konusunda teşvik edilme ihtimali %53 oranında artarken; şirketinden spesifik bir konum için bireye özel hazırlanmış yapay zeka eğitimi alma ihtimali de %35 oranında artıyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim