yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Milyonlarca Kişi Karnaval için Adana’da Buluştu

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye Kültür Yolu Şenliği kapsamına dahil edilen “Nisan’da Adana’da 12. Milletlerarası Portakal Çiçeği Karnavalı” sona erdi… Yüz binlerce Adanalı ile yurt içinden ve yurt dışından gelenler sokaklarda sabahlara kadar eğlendiler…

Milyonlarca Kişi Karnaval için Adana’da Buluştu


Bu yıl 12. sefer düzenlenen ve 1.5 milyona yakın kişinin sokaklarda kutladığı Nisan’da Adana’da-Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı çok sayıda eğlenceli ve kültürel aktifliğin akabinde sona erdi. Karnaval için Adana’ya gelen yerli ve yabancı turistler hafta sonunda sokakları doldururken, caddelerde yürümek zorlaştı, trafik durma noktasına geldi. Karnaval’a yurt içinden ve yurt dışından yaklaşık 200 bine yakın kişinin de geldiği belirtiliyor. Adanalıların da iştirakiyle Karnaval 12’inci yılılnda rekor bir iştirakle düzenlendi.

Yüz binlerce kişinin caddeleri ve konutlarının balkonlarını doldurduğu kostümlü kortej geçişinden sonra Adana Valisi Dr. Yavuz Selim Köşger, Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar ve Karnaval’ın Fikir Lideri Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt’un katıldığı resmi açılış merasimi, çalınan gong ile Cumartesi akşamı gerçekleşti. Merasimin akabinde sahne alan Gazapizm on binlerce şahsa unutamayacakları bir konser verdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye Kültür Yolu Şenliği kapsamına da dahil edilen Nisan’da Adana’da Memleketler arası Portakal Çiçeği Karnavalı’nda 13 Nisan’dan bu yana yüzlerce aktiflik gerçekleştirildi. Gencinden yaşlısına herkesin kendinden bir şeyler bulduğu etkinliklerde bir ortada eğlenen Karnaval dostları eksiksiz bir hafta sonu yaşayarak adeta uyumadı. 

Bozkurt: “Karnaval,herkese âlâ geldi”

Karnaval Komitesi Başkanı ve Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, bu yıl 12’incisini düzenledikleri Milletlerarası Portakal Çiçeği Karnavalı, dostluk ve kardeşlik ortamını sağlamak ismine çok değerli bir misyon üstlendiğini belirterek “12’inci yılında tekrar yüz binlerce insan bu hoş kentte buluştu ve birlikte eğlendi. Buna muhtaçlığımız vardı ve Karnaval’ın herkese yeterli geldiğini düşünüyorum. Artık gayemiz daha da büyük. Bundan sonraki Karnaval’da dünyanın bütün ülkelerinden çocukların Adana’ya geldiği bir Karnaval hayal ediyoruz. Önümüzdeki süreçte bununla ilgili çalışmalarımız olacak. Nisan’da Adana’da olmanın hoşluğunu anlatmaya odaklanacağız. Yalnızca bir hafta değil Nisan ayının tamamında Adana’nın gezilmeye kıymet olduğunu anlatacağız” dedi.

Karnaval’da Neler Yaşandı?

13 Nisan’da başlayıp 21 Nisan Pazar günü sona eren Karnaval’da çok sayıda eğlenceli aktifliğin yanı sıra kültürel ve sanatsal aktiviteler ile birlikte ilgi cazibeli projeler de yer aldı. 

 

Merkez Park ve Atatürk Parkı’nda kurulan konser sahnelerinde de tanınan sanatkarlar performanslarını 13-21 Nisan ortasındaki 9 gün boyunca sergilerken, 30’dan fazla noktada birbirinden renkli etkinlikler gerçekleştirildi. Merkez Park’ta, Murat Boz, Haluk Levent, Ferhat Göçer, Gökhan Zirve, Fatma Turgut, Buyruk Can İğrek, Köfn, Mert Demir, Atatürk Parkı’nda ise Gece Yolcuları, Ahmet Baran, Kafadar başta olmak üzere birçok farklı isim ve küme sahne aldı. İsmail Altunsaray ile Hikaye Gürman da Atatürk Parkı’nda Neşet Ertaş türküleriyle seyircilerin karşısına çıktı.

Karnaval’ın kültürel aktiflikleri ortasında yer alan memleketler arası platformlarda yapıtlarıyla büyük başarılara imza atan Refik Anadol’un “Makine Halüsinasyonları: Mercan Rüyaları” bilgi heykeli Anıt Müze’de, yapay zeka algoritması kullanarak üretilen “Atatürk Kültür Yolunda” isimli eser Tren Garı’nda sergilendi. Adana Müze Kompleksi’nde ayrıyeten özel olarak hazırlanan ‘’Matraki: Bir Osmanlı Yıldızı’’ standına de konut sahipliği yaptı. Sanatını organik kavramı üzerine kurgulayan Fulya Alışır’ın “Arayış” ismini verdiği standı, Tarım Müzesi’nde sunulurken, Güvenç Özel’in 18 metrelik “Holoflux” isimli dijital heykeli, Merkez Park’ta sanatseverle buluştu. 

Devlet Tiyatroları da Karnaval’daydı

Ramazanoğlu Kültür Merkezi ile 01 Burda PGM, Devlet Tiyatrolarının kapalı gişe yapıtlarına mesken sahipliği yapacak. Bunlar; “Kadınlar, Filler ve Saireler”, “Majestik”. “Radyo-yu Hümayun”, Yüzleşme” ve “Lobotomobilin Üç Seferi” isimli oyunlar oldu.

Merkez Park’ta, dokuz gün boyunca içinde birbirinden renkli aktivitelerin, atölye çalışmalarının, sahne şovlarının, tiyatroların, oyun alanlarının ve daha birçok aktifliğin yer aldığı “çocuk köyü” de kuruldu. 01 BURDA PGM Kortej Kostümleri Tasarım Yarışı, Adana Müzesi “Ediz Hun” Söyleşisi, Portakal Çiçeği Karnaval KoşusuPortakal Çiçeği Su KortejiRengarenk Fest“Türkan Şoray ve Şoray Uzun” Söyleşisi de büyük ilgi gördü.

“Nisan’da Adana’da-12. Memleketler arası Portakal Çiçeği Karnavalı’nın” en hoş etkinikleri ortasında öne çıkanı “Portakallı Lezzetler Yarışması” amatör ve profesyonel aşçıların büyük çekişmesine sahne oldu. Renkli manzaraların yaşandığı yarışa 3 kategoride 45 kişi katıldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ