yandex
ankara seo
ankara web tasarım
27.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Milyonluk tekneler İzmir’de vitrine çıktı

Denizcilik bölümünün üreticilerini ve kıymetli markalarını deniz tutkunlarıyla buluşturan MAST İzmir Boat Show – Tekne, Tekne Ekipmanları ve Deniz Aksesuarları Fuarı, fiyatı on milyonlarca lirayı aşan tekneleri görücüye çıkardı.

Milyonluk tekneler İzmir’de vitrine çıktı


Yerli ve yabancı firmaların eserlerinin sergilendiği fuar deniz tutkunlarının akınına uğrarken, birbirinden pahalı tekneler için satış görüşmeleri de yapıldı. Fuara olan ilgi iştirakçi firmalar tarafından memnuniyetle karşılandı.  

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin konut sahipliğinde, İZFAŞ ve ED Fuarcılık iştirakinde bu yıl ikinci defa düzenlen MAST İzmir Boat Show – Tekne, Tekne Ekipmanları ve Deniz Aksesuarları Fuarı, Fuar İzmir’de devam ediyor. 5 Mayıs’a kadar B ve C holünde devam edecek MAST İzmir Boat Show’da insan gücüyle çalışan su motorları, elektrikli sörf tahtaları, hız tekneleri, boyutu 16 metreyi bulan büyük tekneler ve dalın gelişimi için tasarlanan inovatif eserler yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisiyle karşılandı. Fuarı ziyaret eden yerli ve yabancı konuklar fiyatı 15-20 milyon liraları bulan tekneler için görüşmeler yaptı. İştirakçiler ise ilgiden hayli mutlu kaldı.  

“Yurt dışından gelen konuklarla görüşüyoruz”
Sancak Yatçılık Satış Pazarlama kısmında çalışan Mervenur Karakaya, stantlarına olan ilgiden çok şad olduklarını belirterek, “Fabrikamız İzmir Urla’da. Hem yurt içine hem yurt dışına hizmet veriyoruz. Yurt içi pazarında yıl bazında en adetli motor yat üretimini biz gerçekleştiriyoruz. Fuarda yurt dışından gelen konuklarla görüşüyoruz. Bizden bayilik isteyen büyük firmalar da var. Standart donanımlı, motorsuz olarak en yüksek teknemizin fiyatı KDV hariç 88 bin Euro. Bütçeye nazaran, tekne boyutuna nazaran bu sayılar değişiyor. 37 bin Euro’dan başlıyor 88 bin Euro’ya kadar çıkıyor. Fuardaki en yüksek fiyatlı teknemiz 167 bin Euro artı KDV. Taliplisi de var, görüşüyoruz” dedi.

“Fuar ihracata katkı sağlıyor”
Fuarın ihracata katkı sağladığını belirten Mercan Tekne Satış Sorumlusu Buğrahan Biçer, “Çok hoş bir fuar, iştirakçi ve ziyaretçi oranımız çok güzel. Bizim 4,95 metreden 13,85 metreye kadar 25 farklı modelimiz var. Müşterilerimizin gereksinimlerine hitap etmeye çalışıyoruz. Yerimiz Çiğli Sasalı’da. Avrupa, Arap Yarımadası, Rusya’dan konuklarımız geliyor, onları ağırlıyoruz” diye konuştu.

“En ilgi çeken tekne”
Fuarın ilgi çeken teknelerinden birine sahip olduklarını belirten Fabbro Yat kurucularından Doğaner Kundak, “Bu teknenin tüm tasarımı ve mühendislik kısmını kardeşim Alper Kundak ile bir arada yürüttük. Teknemiz 13,2 metre uzunluğunda. İstanbul’da üretiyoruz, Haziran’da Amerika’da ofis açıyoruz. Dünyanın birkaç ülkesinde kendi ofisimizi açarak ihracat yapma gayesindeyiz. Teknemizin fiyatı 600 bin Euro. Opsiyonlarla fiyat üste gerçek gidiyor. Fuar çok hoş geçiyor. Gelen talepten fuarın en çok ilgi çeken teknelerinden birini sergilediğimizi anlıyoruz. Teklif veren, talep eden, deneme seyrinden sonra alıcı olmak isteyenler var” halinde konuştu.

“Kolay Tekne uygulması ilgi çekiyor”
Trio Deniz firmasından Yelkenli Satış Müdürü Efe Bilir ise Almanya’da üretilen yelkenli Hanse’nin 410 modelini anlattı. Bilir, “Tek yelkenli olduğu ve İzmir’in kendine has yelkenci bir kitlesi olduğu için çok fazla deniz severi burada ağırlıyoruz. Ayrıyeten Kolay Tekne uygulamamız var. Teknenin 6’da birini alıyorsunuz, masrafların yalnızca bu oranına katlanıyorsunuz. Distribütör olan firma, 6 ortak ortasında teknenin bakımını organize ediyor. Yalnızca yapacağınız tatili planlıyorsunuz. Biz her bütçeye hitap etmek için bunu çıkardık. Ayrıyeten vakti dar olan bireyler için de çok düzgün bir tahlil. Çok fazla ilgi var” dedi.

“Standımızda dünyanın birinci elektrikli paddleboardu var”
JETSURF Türkiye ve SIPABOARDS Türkiye takımından Ebru Akdağ, “Elektrikli paddleboard, akaryakıtlı motorlu sörf tahtası ve elektrikli kaykayımız var. Bu eserler Türkiye’de son iki yıldır revaçta olan eserler. Standımızda dünyanın birinci elektrikli paddleboardu var. Şarj edilerek kullanılıyor. Suya nazaran dizayn edildi. Su geçirmeyen, geçirse de kahır olmayacak bir motor. Herkes içi rahat ederek kullanabilir” dedi.

İzmir’de üretilip dünyaya satılıyor
MAST İzmir Boat Show’da yer alan Northstar firması, İzmir’in Torbalı ilçesinde deniz araçları üretimi yaparak Amerika, İngiltere, Avustralya, Fransa, İtalya üzere ülkelere ihracat yapıyor. Firmanın Satış Müdürü Hilal Kaya, İzmir’de Torbalı Yazıbaşı’nda yer alan fabrikada üretim yaptıklarını söyledi.  2022 sonunda ikinci fabrikayı, 2023 yılının birinci yarısında da üçüncü fabrikayı açtıklarını belirten Kaya, “Sadece kişisel pazarda değil özel projeler kısmında askeri gayeli botlar üretiyoruz. 10 bin 500 metrekare alanda, yıllık 700-800 bot kapasitemiz var. Büyük çoğunluğu ihracat. Bir kısmını da yurt içine satıyoruz. Amerika, İngiltere, Avusturalya, Fransa, İtalya üzere aşikâr başlı ülkelere ihracat yapıyoruz” dedi.

“Fuarı destekliyoruz”
Bu fuarı çok önemsediklerini tabir eden Kaya, “İzmirli üretici olarak MAST İzmir Boat Show – Tekne, Tekne Ekipmanları ve Deniz Aksesuarları Fuarı’nı destekliyoruz. Geçen sene de katıldık. Bundan sonraki yıllarda da katılmayı planlıyoruz. İzmirli bir firma olarak bu türlü bir fuarın destekçisiyiz. Şahsi olarak söyleyeceğim, İstanbul’da yapılan bu biçim fuarların İzmir üzere düzgün bir fuar alanına taşınması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ