yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Mitoloji Film Festivali’nden sürpriz işbirliği

2. Milletlerarası Mitoloji Sinema Şenliği (UMFF), bu yıl İzmir’de başlayacak ve İstanbul’da da yapılacak aktifliklerin akabinde tamamlanacak. Geçtiğimiz yıl Aralık ayında düzenlenen şenlik bu yıl İzmir’de 4 Ekim 2024 tarihinde başlayacak, İstanbul’da kapanışını yapacak.

Mitoloji Film Festivali’nden sürpriz işbirliği


Birinci yılında T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen festival, bu sene 3 günü İzmir’de olmak üzere toplam 6 gün sürecek.

Uluslararası Mitoloji Sinema Şenliği, alanında yerli ve yabancı sinemaları bir ortaya getiren, söyleşi, panel, gastronomi aktifliği, stant ve müzik dinletisi ile sanatseverlerle buluşacak. Şenlik Yöneticisi Gülşah Elikbank sürpriz bir işbirliğinin haberini paylaştı.

Gain Tv Yönetim Kurulu Lideri Ferat Alım ile yaptıkları görüşme sonucunda şenliğin bu yıl vereceği Senaryo Mükafatını Gain Tv’nin üstlendiğini açıkladı ve “Festivalimizin ikinci yılının çok daha geniş bir izleyici kitlesine ulaşması için çalışmalara başladık.

Bu sene bilhassa Türk mitolojisine yük vereceğiz. Sinemanın en değerli ayağı olan senaryoları güçlendirmek ve mitoloji temalı sinemalar üretilmesini teşvik etmek istiyoruz bu yıl. Gain Tv’nin bu mükafatı verecek olması alana kıymetli bir katkı sağlamış olacak” dedi. 

Gülşah Elikbank, “Festival, mitolojinin insanlığın geçmişinden bugününe -İnsanlığın Ortak Hikayesi- sloganıyla ışık tutacak. Bu sene Türkiye ve Anadolu prömiyerleri yapılacak sinemalarla buluşacağız, açık havada, yıldızlar altında sanatın her disiplini bizimle olacak” diye ekledi.  

Prof. Dr. Pınar Fedakar, Prof. Dr. Akın Ersoy, Doç. Dr. Yasemin Polat gibi akademinin çok kıymetli isimlerinin şenliğe danışmanlık yaptığını anlatan Elikbank şunları söyledi: “Bizim ödüllerimiz de farklı. Ödül olarak, Ülgen (Türk mitolojisinde Yeterlilik Tanrısı) ve Mergen (Türk mitolojisinde Bilgelik Tanrısı) Mükafatları verilerek mahallî kültürel şuur desteklenecektir. Şenliğin birinci yılında Ülgen mükafatını Ezel Akay, Mergen Mükafatını ise Muazzez İlmiye Çığ aldı. 

Elikbank, Yarış seçkisinin yönetmenleri/konukları da kente gelerek mitolojik fon önünde bizimle olacaklar. İzmir’in bu şenliğe her açıdan sahip çıkacağından eminim. Şenliğimiz İzmir’den İstanbul’a seyahat yaparak farklı bir tesir bırakacak, diyerek şenliğin seyahatini paylaştı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim