yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras, Menteşe’de yeşil alan sulamalarında kullanılan suyun yüzde 90’ının elde edildiği İleri Biyolojik Arıtma Tesisinde incelemelerde bulundu

Aras, Muğla’mıza kazandırdığımız İleri Biyolojik Arıtma Tesisleri ile içme suyunu, yeşili ve geleceği koruyoruz dedi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras, Menteşe’de yeşil alan sulamalarında kullanılan suyun yüzde 90’ının elde edildiği İleri Biyolojik Arıtma Tesisinde incelemelerde bulundu


2013 yılında Muğla vilayet merkezi Menteşe’de faaliyete alınan İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi, çağdaş teknolojisi ile suların geri kazanılmasını sağlayarak elde edilen suyun yeşil alanlarda kullanılmasını sağlıyor. Dünyadaki süratli nüfus artışı, iklim değişikliği, kuraklık, etraf kirliliği pak su ölçüsünü ve kalitesini etkilemekte bu da bu türlü tesislerin ne kadar kıymetli hale geldiğini ortaya koymaktadır. Muğla Büyükşehir Belediyesi Menteşe ilçesinde kurduğu 17 bin 111 metreküp gün kapasiteli İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nde filtrasyon ve dezenfeksiyon üniteleri ile atık suları tekrar pahalandırıyor.

İçme suyu tasarrufu sağlanıyor

Tesiste arıtılan 300 bin m3 su ile park ve bahçelerin yüzde 90’ı olan 900 bin metrekarelik alan sulanıyor. 1 Milyon 200 Bin metreküp sulama şebekesine verilirken, bin 100 adet 18 tonluk sulama tankeri ile sulama yapılıyor.  Böylece park ve bahçeler arıtılmış su ile sulanıyor, içme suyu kullanımında tasarruf sağlanmış oluyor.

“Her damla suyun değerini bilelim”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras Menteşe ilçesinde bulunan İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nde incelemelerde bulundu.   Lider Aras; “Muğlamızın yeşilini, mavisini, havasını, suyunu korumak için kentimize çağdaş tesisler kazandırıyoruz. Vilayet genelinde altyapı yatırımlarımız devam ediyor.  Menteşe ilçesi Düğerek Mahallesinde bulunan arıtma tesisimizde çağdaş arıtma tesislerimizden birisi. Bu tesis sayesinde ilçemizdeki yeşil alanların yüzde 90’ını arıtma suyundan elde edilen suyla suluyoruz. Bir damla suyumuzun değerini biliyoruz.

İleri Biyolojik Arıtma tesislerimizde kaba filtre var. Bu kaba filtrede bizlerin klozetlere attığı bütün naylon yahut kağıtları ayrıştırıyor. Aslında bunları atmamış olsak çok büyük bir güç kaybından ve israftan kurtulmuş olacağız. O yüzden sizlerden ricamız tüm hemşerilerimizden lütfen klozetlere, naylon yahut yabancı unsur mutlaka atmayalım. Sistemimizin çalışmasını etkiliyor, arızaların sayısını arttırıyor. Ekstra güç kaybına ve arızaya sebep oluyor.” dedi.

Menteşe İleri Biyolojik Atıksu Arıtma tesisinde en küçük bir kokunun olmadığını vurgulayan Lider Aras “Arıtma tesisinin kalbindeyiz. Şu anda en küçük bir koku yok. Rahatsız edici hiçbir durum yok. Bazen vatandaşlarımız arıtma tesislerinin çevreyi rahatsız ettiğini düşünüyorlar. Fakat burada olduğu üzere son teknoloji ileri biyolojik arıtma tesisi yapılırsa muhakkak çevreyi rahatsız eden bir durum yaşanmıyor. Bu tesisler sayesinde Muğlamızın yeşilini, mavisini, suyunu, geleceğini muhafazaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim