yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

MUSKİ Genel Müdürü Şengül, Ayağının Tozuyla Bodrum’da

MUSKİ Genel Müdürlüğüne yeni atanan Yılmaz Şengül, Bodrum’da yaşanan içme suyu meselelerinin tahlili için ayağının tozuyla alana indi.

MUSKİ Genel Müdürü Şengül, Ayağının Tozuyla Bodrum’da


Şengül, alternatif su kaynakları oluşturarak Bodrum’u susuz bırakmamak için tüm güçleriyle çalışacaklarının ve meseleleri çözeceklerini söyledi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon Yönetimi (MUSKİ) Genel Müdürlüğünde misyonu yeni devralan Yılmaz Şengül çabucak çalışmalara başladı. Şengül, ayağının tozuyla Muğla’nın en büyük su probleminin yaşandığı Bodrum’u ziyaret ederek bölgelerde incelemelerde bulundu. Genel Müdür Şengül, bölgede yaşanan su sıkıntılarını bildiğini ve bununla ilgili alternatif kaynak oluşturmak için çalışmalara başladıklarını vurgulayarak, yeni dönemde Yarımada’da su sorunu yaşanmaması için tüm güçleriyle çalışacaklarının kelamını verdi.

Şengül, “Alternatif Su Kaynakları Yaratarak Bodrum’un Su Meselesini Çözmeye Çalışacağız”

Şengül, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın hassasiyetleri doğrultusunda Vilayet genelinde vatandaşlara kesintisiz su sağlamak maksadıyla projelerini şekillendirmeye başladıklarını ve aciliyeti olan bölgelerdeki çalışmaları acilen hayata geçireceklerini söyledi. Muğla’da en büyük içme suyu sıkıntısının Bodrum’da olduğuna dikkat çeken Şengül, “Yatağan’a saniyede 50 litre su verdiğimiz Tabansız Çayı’ndan Geyik Barajı’na ek su sağlama projemiz var ve bu nedenle Tabansız Çayı’nda incelemelerde bulunduk. Geyik Barajı’nın kapasitesi 40 Milyon metreküp lakin şuan yüze 55 dolaylarında su bulunuyor. Olağan koşullarda bu mevsimde en az yüzde 70 düzeyinde su olması gerekiyor. Baktığımızda hem düzey düşük hem de barajdan Yeniköy Termik Santrali de su alıyor.  Bodrum’un su gereksiniminin %25’ini karşılayan Mumcular Barajında su oranı yüzde 17 düzeyinde. Bu kaidelerde alternatif su kaynaklarına yönelmemiz gerekiyor. Bu nedenle tahlil üretmek maksadıyla incelediğimiz farklı alternatif su kaynakları var. Böylece Bodrum’da bu dönem su kesintilerinin önüne geçmeyi amaçlıyoruz ve bu uğurda var gücümüzle çalışacağız” dedi.

Şengül; “Tuzlu Suyu Arıtmak İçin Desalinasyon Tesisi Kuracağız ve Alt Havzalardan Ek Su Temini Yapacağız”

Gerekli revizyon ve ek projelerle Bodrum’a verilen içme suyu ölçüsünü arttıracaklarına vurgu yapan Şengül; “Mumcular Barajı’nda ne üzere revizyonlar yapabiliriz, Mumcular İçme Suyu Arıtma Tesisi kapasitesini nasıl arttırırız ve nasıl teknolojik revizyonlar yapabiliriz üzere mevzularda değerlendirmelerde bulunduk. Ayrıyeten 40 bin metreküp kapasiteye sahip olan Güvercinlik İçme suyu arıtma tesisinin kapasitesini 80 bin metreküpe çıkaracak olan proje hakkında değerlendirmeler yaptık. Daima patlayan Bodrum çizgilerinin güzergahını inceledik. Tüm takımımızla turizm dönemine hazırlıklar konusunda değerlendirmelerde bulunduk. Baraj kapasitesi ve Güvercinlik İAT Kapasitelerinin artmasıyla bölgeye verilen su ölçüsünden da artış yaşanacak ayrıyeten Ekinanbarı ve Turgutreis’te tuzlu suyu arıtmak için desalinasyon tesisi kuracağız. Tekrar su yetersizliğine deva olması için Nam Nam ve Dalaman çayı alt havzalarından su transferi yapacağız ve kurum olarak bu projeler için çalışmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ