yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Narenciye İhracatına Büyükşehir Desteği

Muğla Büyükşehir Belediyesi narenciye üretiminin en değerli sıkıntılarından Akdeniz Meyve sineği ile çaba ederek üreticilere ekonomik olarak katkı sağlıyor.

Narenciye İhracatına Büyükşehir Desteği


Muğla Büyükşehir Belediyesi narenciye üretiminin en kıymetli problemlerinden Akdeniz Meyve sineği ile gayret ederek üreticilere ekonomik olarak katkı sağlıyor.

Muğla’nın en kıymetli ihracat eserlerinden biri olan narenciyede yaşanan Akdeniz Meyve sineği sıkıntısını Muğla Büyükşehir Belediyesi takımları alanda yaptığı çalışmalarla çözerek üreticileri büyük bir ilaçlama maliyetinden kurtarıyor ve narenciyenin ihracatında değerli bir katkı sağlıyor. Büyükşehir grupları Köyceğiz ilçesinde narenciye üretiminin yüzde 70’inin yapıldığı 35 bin dekar yerde 3 bin orta konukçuda Akdeniz meyve sineğine karşı biyoteknolojik prosedürlerle tuzaklama çalışması başlattı.

Zaferler Muhtarı Sedat Ayhan; “ Büyükşehir sayesinde geçim kaynağımız portakaldaki sorun çözüldü”

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde Akdeniz Meyve sineği çalışmalarından memnuniyetini lisana getiren Zaferler Muhtarı Sedat Ayhan geçim kaynaklarının başında narenciyenin geldiğini, ihracat için giden narenciyenin Akdeniz meyve sineği nedeni ile geri döndüğünü söyledi ve kendilerini bu problemden kurtaran Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras’a teşekkür etti. Muhtar Sedat Ayhan; “Bizim tarlalarımızda kayısı, şeftali, hünnap, incir ağaçlarımızdan Akdeniz meyve sineği narenciyeye sıçrıyor. Narenciyeyi ihraç ettiğimiz için bu sinek nedeni ile eserlerimiz ihracattan dönüyor. Öncelikle bu sıkıntıyla toplu çaba etmek lazım. Narenciyenin en ağır olduğu bölge Döğüşbelen, Hamitköy, Zaferler mahallerimizdeki 35 bin dekar yerde portakal ağaçları var. Geçim kaynağımız da portakal” dedi.

Hamitköy Muhtarı Ramazan Çelik; “Büyükşehir sayesinde narenciyede ihracata elverişli eserler gönderiyoruz”

Köyceğiz Hamitköy Muhtarı Ramazan Çelik’de Akdeniz Meyve sineği ile uğraşın artık başlaması sayesinde popülasyonun engellendiğini ve büyük bir ilaçlama maliyetinden kurtulduklarını söyledi. Muhtar Ramazan Çelik; “Öncelikle Büyükşehir Belediye Liderimize ve ziraî daire başkanlığımıza teşekkür ediyorum. Zira bu çalışmanın bu tarihte yapılması sayesinde Akdeniz meyve sineğinin popülasyonu ve üremesi engelleniyor. Böylelikle biz üreticiler de büyük bir ilaçlama maliyetinden kurtuluyoruz. Bunun yanında Akdeniz meyve sineği ihracatta çok kıymetli bir faktör. Bu çalışmalarla eserlerimizde ilaç kalıntısı olmuyor ve ihracata elverişli mallar göndermiş oluyoruz.” dedi.

Ziraat Mühendisi Turgut Karagöz; “3 bin tuzaklama ile 35 bin dönüm yerde Akdeniz meyve sineği popülasyonunu azalttık”

Muğla Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı takımlarından Ziraat Mühendisi Turgut Karagöz’de bölgenin en büyük probleminin Akdeniz meyve sineği olduğunu, yaptıkları çalışma sayesinde geniş bir toprakta bu sorunu çözdüklerini belirtti. Turgut Karagöz; “Köyceğiz narenciyesinin yüzde 70’i Hamitköy, Zaferler, Döğüşbelen, Toparlar mahallelerimizin alt kısmında yetişiyor. Bu bölgenin en büyük sorunu Akdeniz Meyve sineği. Biz Akdeniz meyve sineğine karşı tuzaklama çalışması yapıyoruz. Olağan kaidelerde 35 bin dekar toprakta tuzaklama çalışması için 120 bin tuzaklama yapmak gerekiyor. Biz alanda yaptığımız çalışmalar sayesinde buna daha ekonomik bir tahlil ürettik. Topraktaki orta konukçuları tespit ederek işe başladık. Bu bölgede hünnapta, incirde, kayısıda, şeftalide Akdeniz meyve sineğinin popülasyonunu arttırarak narenciyeye sıçradığını da tespit ettik. Burada tespit ettiğimiz 3 bin orta konukçuya tuzaklama çalışması yaptık ve popülasyon dinamiklerini aşağı çektik. Üreticilerimiz olağan koşullarda Akdeniz meyve sineğine karşı  3-4 sefer ilaçlama yapması gerekirken bu çalışmalar sayesinde 1 sefer ilaçlama yaparak bu problemden kurtulmaya başladı. Bu da üreticilerimizin hem doğal hem de ekonomik istikametten daha pak ve sağlam eser almasını sağladı. Kullandığımız tuzaklar feromon tuzak ve içerisinde tesirli bir ilaçla Akdeniz meyve sineğini burada tutarak üremesini engelliyor. Böylelikle denetim altına almış oluyoruz.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ