yandex
ankara seo
ankara web tasarım
29.02.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Narlıdere’de kadın istihdamına Nar-Koop desteği

Narlıdere Belediyesi tarafından 2019 yılında kurulan Narlıdere Üretici Bayan Kooperatifi (NAR-KOOP), geçen 5 yılda bayan istihdamına ve üretime büyük katkı sağladı

Narlıdere’de kadın istihdamına Nar-Koop desteği


Narlıdere Belediyesi tarafından 2019 yılında kurulan Narlıdere Üretici Bayan Kooperatifi (NAR-KOOP), geçen 5 yılda bayan istihdamına ve üretime büyük katkı sağladı. Lider Engin, “Kadınlara bedel vermek onları toplumsal hayata, iş hayatına katılmasına sağlamakla olur. Biz bunu Narlıdere Üretici Bayan Kooperatifi ile başardık. Konutunun hudutları içinde kalan bayanları, kapının gerisine çıkardık. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin önünde geçtik ve lokal kalkınmayı bayanların gücü ile gerçekleştirdik” diye konuştu.

Narlıdere Belediyesi’nin Ali Engin’in misyona gelmesiyle 2019 yılında kurduğu Narlıdere Üretici Bayan Kooperatifi (NAR-KOOP), 5 yılda bir muvaffakiyet kıssasına dönüştü. Yaklaşık 40 kişilik bir takımla yoluna devam eden ve şimdiye kadar 100’ü aşkın bayana eğitim imkanı sunan NAR-KOOP ile bayanlar ekonomik özgürlüklerine kavuştu. Bilhassa sağlıklı besin ve ikramlık eşya üretimine ağırlaşan Narlıdere Üretici Bayan Kooperatifi ile yerelden kalkınmaya da büyük katkı sağlandı. Ana merkez ofisinde el sanatları ve dokumacılık atölyesinin de yer aldığı NAR-KOOP, şimdiye kadar besin üretim müsaadesi dâhilinde reçel, erişte, kurutulmuş meyve zerzevat, tarhana, salça, mantı vb. üzere birçok eseri vatandaşlarla buluşturdu. Ana Merkezi 2.İnönü Mahallesi’nde yer alan NAR-KOOP’un Tarihi Yukarıköy (Yukarıköy Kafe), Barış Sokak (Barış Lokantası), Huzur Mahallesi (Huzur Kafe) ve Narlıdere AKM’de (Kültür Kafe) satış noktaları bulunuyor. Vatandaşların toplu siparişlerini de karşılayan NAR-KOOP, Üretici Bayan Pazarı ve Gece Pazarı üzere tertiplerle Narlıdereli bayanların üretime iştirakine da takviye oluyor. İzmir’de faaliyet gösteren başka bayan kooperatifleri ile de etkileşim halinde olan NAR-KOOP, üyeleri ile çeşitli fuar ve şenliklere de iştirak sağlıyor.

 

‘GÜÇLÜ BAYAN, GÜÇLÜ NARLIDERE’

Narlıdere Belediye Lideri Ali Engin, vazifeye geldikleri birinci günlerde hayata geçirdikleri Narlıdere Üretici Bayan Kooperatifi ile bayanları ekonomik ve toplumsal hayata iştirakini desteklediklerini tabir etti. Türkiye’de bayanların istihdama iştirakinin AB ve OECD ülkelerinin çok gerisinde olduğunu söyleyen Lider Engin, “Yapılan araştırmalara nazaran Türkiye’de bayanların istihdama iştirak oranı nazaran erkeklerin yarısından bile az… Bayanları ne kadar iş gücüne dâhil edersek ülkemizi de o kadar kalkındırırız. Bu nedenle mevcut durumu el birliği ile bilakis çevirmemiz gerekiyor. Toplumsal eşitlik unsurlarına bağlı olarak hizmet veren bir kamu kurumu olarak bizde bu mevzuda üzerimize düşen misyonu yerine getiriyoruz.  İlçemizdeki bayan istihdamını artırmak için daha misyona geldiğimiz birinci yılımızda Narlıdere Üretici Bayan Kooperatifi’ni kurduk. Kooperatif bünyesinde bayanlara çeşitli eğitimler verdik ve onların toplumsal hayata iştirakini destekledik. Güçlü Bayan Güçlü Narlıdere’ amacından yola çıkarak kurduğumuz kooperatifimizin ana merkezini 2. İnönü Mahallesi Yaşar Kemal Tesislerimizde hizmete aldık.  Tarihi Yukarıköy, Barış Sokak ve Huzur Mahallesi ve Narlıdere AKM’de yer alan satış noktalarını hayata geçirdik. Bayanların yetenek ve hünerlerini geliştirmeye imkan sağlayan NAR-KOOP ile onlara girişimcilik ruhu da kazandırdık. Kooperatifimize katılıp daha sonra kendine iş yeri açan bayan üyelerimiz var. Ayrıyeten NAR-KOOP ile vatandaşlarımızın hesaplı ve kaliteli eserlere ulaşmasına da imkan sağlamış olduk” dedi.

 

KADINLAR KAPININ GERİSİNE ÇIKTI

“Kadınlara bedel vermek yılda bir defa onlara karanfil vererek olmaz” yorumunda bulunan Lider Engin, “Kadınlara paha vermek onları toplumsal hayata, iş hayatına katılmasına sağlamakla olur. Biz bunu Narlıdere Üretici Bayan Kooperatifi ile başardık. Konutunun hudutları içinde kalan bayanları, kapının arkasına çıkardık. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin önünde geçtik ve mahallî kalkınmayı bayanların gücü ile gerçekleştirdik. Dayanışma ağını büyüttük ve bayanların kooperatifler yoluyla güçlenmesinin önünü açtık. Dünyada 100 binden fazla üyesi bulunan Slow Food hareketine de dâhil olarak bayan üreticilerimizi destekledik. Özveri ve titizlikle çalışarak aile ekonomilerine katkı sağlayan ve üretime dâhil olan Narlıdere’nin tüm işçi bayanlarına teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ